Wpis z mikrobloga

Cześć Mireczki, w perspektywie 3-6 msc zbieram się z Polski i wyjeżdżam na emigracje. Mam własna listę rzeczy o których myśle, że będą potrzebne do zrobienia zarówno w Polsce jak i ja za granica.

O czym trzeba pamiętać i brać pod uwagę przy emigracji? Mam dwójkę dzieci w wieku przedszkolnym. Pytanie do Was bo chce uzupełnić listę.

Chodzi mi o takie aspekty jak ubezpieczenie, kwestie zdrowotne, socjalne i inne - na pewno nie pomyślałem o czymś od strony praktycznej. Za wszelkie sugestie będę wdzięczny.

#emigracja #holandia #anglia #niemcy #austria #irlandia #francja #szwajcaria #szwecja #finlandia #dania #hiszpania
  • 15
@MakrelGieldowy: Zwroc uwage na szkole. Skoro wybierasz sie gdzies za granice to moze warto pomyslec nad chociaz podstawami jezyka zeby dziecko nie bylo wyalienowane, albo znalezc szkole ktora uczy polskie dzieci po polsku, stopniowo przechodzac na dany jezyk.
@MakrelGieldowy
- nowe dowody osobiste bo dla dzieci i tak ważne tylko 5 lat a w tym wieku się sporo zmieniają więc wyjeżdżając warto mieć aktualne + sprawdź ważność swoich w tym PJ
- ogarnij epuap/mObywatel bo czasami życie tu ułatwia zdalnie
- zrób sobie skany ważnych dokumentów (w tym do pracy, teraz pracodawca może nie będzie wymagać ale zmienisz prace i kolejny będzie sobie życzył dyplomu ukończenia studiów)
- jeśli zamierzasz
@MakrelGieldowy: jesli lecisz poza EU to notarialne pełnomocnictwa do wszystkiego, pełnomocnictwo pocztowe. Jeśli chcesz zgubić polska prezydenturę podatkowa to dłuższa cshwcklistsa jest do tego. Akty urodzeń i slubow sie przydają. Jesli potrzebujesz frachtu do relokacji to załatwiaj go z 2-3 mc wczesniej.

Jezeli bierzecie jakies keki to Warto tez wziasc troche polskich na zapas, bo rozeznanie w odpowiednikach na miejscu zajmuje czas.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MakrelGieldowy: niekiedy jest tak, ze zeby miec ubezpieczenie musisz byc zatrudniony w danym kraju albo miec dzialalnosc. Ostatnio znajomy do Holandii wyjechal i pracowal przez polska jdg to kare na niego nalozyli i musial zatrudnic sie w Holandii albo zalozyc firme tam.
@MakrelGieldowy: ja wyjechałem bez dzieci rodziny bo nie mam i do kraju gdzie nie ma problemu z wynajmem (zachód). Po prostu wziąłem swoje rzeczy wynająłem Airbnb na tydzień i tyle znalazłem mieszkanie ogarnąłem rejestrację pobytu konto bankowe numer telefonu i tyle żyje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@yale:

Nie wierz w historie że dziecko się szybko nauczy

Dlaczego? Mój syn ma 6 lat i jest chwalony w szkole za język. Nie używa potocznego języka i przekleństw tylko czystego i prawidłowego. Wszystko zależy jak często na kontakt z językiem.