Wpis z mikrobloga

Siemka

Planowałem w ciągu roku zakup mieszkania,, ale przy obecnych kosztach kredytów mam niemały dylemat.
Stać mnie na kredyt, ale przeraża mnie perspektywa, że mam spłacić 2 razy tyle co wezmę.
Jestem w stanie w ciągu powiedzmy 5 lat odłożyć ok 600k. Aktualnie gdybym tyle miał mógłbym kupić już za to mieszkanie.
I teraz pytanie co lepsze waszym zdaniem?
Kredyt na 15-20 lat i zakup po aktualnych cenach mieszkań, ale zapłacenie 2x więcej w perspektywie tych 15-20 lat czy odłożenie kasy i zakup mieszkania za gotówkę, ale po cenach za 5 lat.
Jaka jest realna szansa że za 5 lat mieszkania będą 2 razy droższe niż teraz i że odkładanie nie ma sensu?
#kredythipoteczny #kredyt #nieruchomosci #mieszkanie
  • 16
Kredyt 350k na 20 lat, przy oprocentowaniu 6% to koszta jakieś 34k, w ciągu 5 lat, nadpłacając kredyt, 10k miesięcznie. Są do tego kalkulatory.
@kryminatorr: słyszałem dość celną opinie że na mieszkaniu do mieszkania dla siebie, jeżeli znajdziesz idealne i takie które jest Ci potrzebne, się nie spekuluje, nawet jak masz dopłacić / przepłacić

bo tam spędzisz resztę życia / XX lat, jak znajdziesz dobrą ofertę to bierz i nie patrz na te kilkadziesiąt k w przeciągu kilkunastu lat

co innego z kurnikami inwestycyjnymi
Siemka


Planowałem w ciągu roku zakup mieszkania,, ale przy obecnych kosztach kredytów mam niemały dylemat.

Stać mnie na kredyt, ale przeraża mnie perspektywa, że mam spłacić 2 razy tyle co wezmę.

Jestem w stanie w ciągu powiedzmy 5 lat odłożyć ok 600k. Aktualnie gdybym tyle miał mógłbym kupić już za to mieszkanie.

I teraz pytanie co lepsze waszym zdaniem?

Kredyt na 15-20 lat i zakup po aktualnych cenach mieszkań, ale zapłacenie 2x
@kryminatorr: czekalabym 5 lat i kupila bez kredytu badz z niewielkim. Za 5 lat sytuacja ekonomiczna bedzie gorsza niz dzisiaj w Pl. Obczaj sobie Hiszpanie i migracje Hiszpanow za praca i ceny nieruchomosci... Na prawde musielibysmy miec jakis cud ekonomiczny, zeby ceny dalej rosly. Na razie nastroje sa malo optymistyczne.
@kryminatorr: poszukj kalkulatorow nadpłaty kredytu
Najbardziej sie oplaca splacac w poczatkowej fazie kredo bo wtedy najwieksza jest rata odsetkowa i wraz ze splata odsetek rosnie udzial kapitalu w racie a maleje odsetek
Wiec dorbiac nadpłaty od razu systematycznie zbijasz wysokosc udzialu odsetkowego

tylko uwazaj na umowy z karencja by ci nie zablokowali np na 3 lata nadpłat bo bedziesz musial gnic bez nadplat na wysokich stopach % xd
A to nie miałem pojęcia, że to działa w ten sposób i że odsetki są z góry założone na całość kredytu.


@kryminatorr: Odsetki są naliczane w każdym miesiącu, na podstawie aktualnego oprocentowania i aktualnego salda zadłużenia. To po prostu opłata za korzystanie z kapitału. Gdy korzystasz z mniejszego kapitału (po nadpłacie lub w skutek naturalnego spłacania kredytu) opłata jest mniejsza. W przypadku uzyskania kredytu na 30 lat i spłacenia go po