Wpis z mikrobloga

@fat-cartman Dalej trochę nie wiem jak miałoby to działać. Sam fakt przekazania myśliwców to tam kin, ale skąd one miałyby latać? Jakby, Ukraińcy z tego co na ten moment wiadomo kiepsko stoją z lotniskami.
@fat-cartman: jak już się zgodzą to niech poczekają aż te f16 wylądują na naszych lotniskach zanim je przekażą, pierwsze f35 otrzymamy dopiero w 2024. Nasi lotnicy nie będą mieli na czym latać.

Mamy 48 sztuk f16, 29 sztuk migów 29, oddanie migów jest równoznaczne z utraceniem praktycznie połowy zdolności prowadzenia jakiejkolwiek walki w powietrzu.
@fat-cartman: jestem przeciwny. To wplątywanie nas w wojne biedni moi rodacy. Aby nasi otrzezwili i poszli po rozum do głowy. Zawsze obrywamy, mamy w sobie wrodzoną martyrologię Polaków - nadstawiamy nie myśląc kark a potem piszczemy jak piesek ciułała i opłakujemy groby i zniszczone kamienice. W naszym wspólnym interesie powinniśmy prosić rządzących aby nie podejmowali tak głupiej decyzji. Zamiast dać się wykorzystać jak Amerykanie są tacy mądrzy niech dadzą nam te
@fat-cartman: jeżlei to będzie połączone z szerszym dozbrajaniem WP i jego integracją z siłami wschodniej flanki (myślę o Litwie, Łotwie i Estonii) to będzie super opcja.

Umówmy się, za te MiG-i jak dostaniemy nawet używane F-16 to będzie zysk. Tak jak za T-72, wymiana nawet na używane Abramsy/Leopardy będzie postępem.
@GonzoMMz: Migi są bardzo uniwersalnym samolotem, nie potrzebują lotnisk do działania, wystartują z każdej dziury. Ciężko je zniszczyć od razu, Rosjanie mają problem z niszczeniem tych maszyn pewnie z racji friendly-fire, radary ciężej je wyłapują bo są nastawione na wyłapywanie innego widma radarowego, Rosyjskie radary/obrona przeciwlotnicza jest nastawiona na niszczenie Natowskiego lotnictwa.

Nie zdziwiłbym się gdyby te migi lepiej sobie poradziły niż f16 w razie ewentualnego konfliktu.
@fat-cartman Nie chodzi o sam problem z wystartowaniem czy powrotem... Bo... Co dalej? Jak tankować, jak serwisować itd. Bo co? Będą to ciągać traktorami z drogi do jakiejś bazy gdzie te operacje będą przeprowadzane, czy na drodze będą to robić?