Wpis z mikrobloga

czy ja żyje w jakimś matrixie, co roku brakuje miejsc w żłobkach i przedszkolach a nawet szkołach w duzych miastach a nagle się okazuje że dla ukraińskich dzieci jest miejsce XD HIT, dla polaków nie będzie a dla ukraińców tak i to jeszcze polski podatnik za to zapłaci ....

moje rozwiązanie to tworzenie duzych centrów dla uchodźców i tam na miejscu tworzyć oddziały opiekuńcze dla młodszych dzieci a dla starszych przygotowawcze a nie na siłe starac się upchać kilkaset tysięcy dzieci (do polski mogą wjechać tylko kobiety i dzieci i mężczyźni pow 60 lat chyba ze maja powyżej 3 dzieci więc optymistycznie można załozyć że dzieci stanowią 33% - co i tak jest fałszem i jest ich ih na pewno więcej bo wiele rodzin ro np matka _ 2 dzieci) no więc dzieci przy 1 mln uchodzców (a już przyjeliśmy 800tys) to 330 tys dzieci, gdzie my je upchamy po publicznych placówkach?

ten kraj to jest takiś matrix, zmaiast organizować pomoc to się upycha rodziny po prywatnych domach, teraz pora #!$%@?ć system oswiaty dla polaków zalewając je dziećmi bez języka, hit, za 10 lat będziemy mieli naród debili bo zamiast się uczyć w szkołach to w przepełnionych klasach nauczyciele zamiast nauką zajmowali się przystosowaniem ukraińców do zajęc ...

artykuły ze miejsc jest dużo
https://radiowarszawa.com.pl/w-zlobkach-i-przedszkolach-sa-miejsca-dla-ukrainskich-dzieci-warszawa-pomaga/
artykuły ze brakuje miesjc
https://mamotoja.pl/co-trzecie-dziecko-nie-dostalo-sie-do-przedszkola-kolo-domu,aktualnosci-artykul,27116,r1p1.html
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1798054,1,w-polskich-przedszkolach-brakuje-od-30-do-60-proc-miejsc.read
#ukraina #wojna #szkola #oswiata #przedszkole #liceum #technikum #warszawa #krakow #rosja
  • 64
  • Odpowiedz
@eternos15: echh to jest serio smutne, wiem ze trzeba pomagac ale to dranstwo serio jak ktos kto buli podatki tu i zapiedala co miesiac nie ma szans na zlobek/przedszkole a ktos z innego kraju dostaje od reki
  • Odpowiedz
@blashot: nie getto ale obozy dla uchodzców tak jak to działa na całym świecie właśnie po to żeby nie #!$%@?ć sobie krajowego systemu czegoś co do tej pory działało
  • Odpowiedz
@eternos15: Jeśli chcemy, żeby się asymilowali to izolacja i tworzenie jakichkolwiek centrów absolutnie odpada. Natomiast mogę ci obiecać, że część z tych ludzi wyjedzie niedługo na zachód. Lekarze, inżynierowie, ogólnie wykształceni Ukraińcy wybiorą dobrze płatne prace w Niemczech, Francji czy UK.

  • Odpowiedz
No właśnie też mnie ciekawi jak rozwiążą problem z dziecmi w przedszkolach - wcisną jako podprogramowe czy zajmą pierwsze miejsca w kolejce.
  • Odpowiedz
@eternos15: lol p0lka już bóldupi bo zamiast śniadego achmeda albo mokebe przyjechały kobiety z dziećmi. Po brązową knagę możesz wyskoczyć na "ol inkluziw" do Hurghady. Tym ludziom należy pomóc. A nam zależy żeby tu zostali i się z tym miejscem związali jeżeli tego nie rozumiesz to jesteś jeszcze głupszą p0lką niż myślałem.
  • Odpowiedz
  • 1
wydaje mi się że będą upychać kolanami gdzie się da.
Z założeniem że to raczej sytuacja przejściowa.

Ewentualnie: z Ukrainy przecież wyjechali pedagodzy, oni też jakoś będą chcieli wrócić do pracy. Miejsce jakieś zawsze się znajdzie. Niech otworzą placówki przy wspaciu miasta. Pyk, problem solved ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@Herrera_: pewnie ponadprogramowo + zatrudni się dodatkowe osoby np. dwujęzyczne do opieki grup.

a wpis uważam za obrzydliwy, bo potrafię sobie wyobrazić minimum kilka gorszych scenariuszy niż ten, który przedstawiasz. Nie będzie już tak jak wcześniej przez Putina i wizja t y l k o dostosowania się do sytuacji i podzielenia z nowymi osobami w kraju brzmi nieźle w porównaniu do tego co mogłoby i może się stać.
  • Odpowiedz
@Wycu91: sytuacja nie jest pzejściowa bo ukraina jest własnie rozj3bywana na kwałki, nawet jak pokonają rosyjskie wojska w wyniszczającej walce to gdzie ci ludzie wrócą? ro tych rozwalonych bloków? do kraju bez mostów i dróg? sama odbudowa niezbędnej infrastruktury to jest tak z rok roboty minimum, a domy? sytuacja jest patowa ci ludzie to utknęli na wiele lat a potem się zasymilują ale przez pierwsze kilka lat będzie problem a frustracja
  • Odpowiedz