Wpis z mikrobloga

Zapytałem koleżanki Rosjanki, którą parę lat temu poznałem na wakacjach w Turcji co sądzi o wojnie na Ukrainie. Dziewczyna 26 lat, po studiach, praktycznie co roku gdzieś na zagranicznych wakacjach. Jej odpowiedź:

"Cześć. To trudne pytanie. Mam mieszane uczucia co do tej sytuacji. Na Ukrainie kwitł nazizm i propaganda antyrosyjska. Bombardowali Donieck i Ługańsk przez osiem lat. Zginęło ponad 5000 osób. Otwarcie eksterminowali ludność Ługańska. Dzieci nie mogły chodzić do szkoły i prowadzić normalnego życia, ukrywały się w piwnicach. Zginęło około 150 dzieci. Ukraina nie przestrzegała porozumień mińskich i posiadała na swoim terytorium broń skierowaną przeciwko Rosji. Nie wiem, czy można było to pokojowo rozwiązać. Trudno mi sądzić z mojej pozycji prostego człowieka. Ale być może na wysokim poziomie lepiej widać ogólną sytuację. Zapewne nie znaleźli innego wyjścia, poza tą „operacją specjalną”."


Jestem w szoku. Jakieś pomysły co jej wysłać, aby zrozumiała pod jak ogromnym jest wpływem propagandy swojego rządu?

#rosja #ukraina #wojna
Pobierz uve444 - Zapytałem koleżanki Rosjanki, którą parę lat temu poznałem na wakacjach w Tu...
źródło: comment_1646422115k2BwVvfw2z5aTT7br4DOM7.jpg
  • 65
@uve444: Nic nie wysyłać, bo wyjdzie w jej oczach zwykły whataboutism.

Spytaj się skąd wie co się dzieje w ługańsku, tj. kto jej powiedział o 5000 osobach zabitych i czy kiedykolwiek nie zastanawiała się, czy przypadkiem ktoś jej nie robi w balona. Ruska propaganda powinna docierać też do innych krajów niż Rosja czy Białoruś, a jakoś nigdzie żadnej informacji o terrorze w tych okręgach.

Broń skierowana w stronę Rosji? W państwo
@uve444: Ja bym blokował, bo nie mam czasu, ale jak Ci zależy to dawkuj prawdę BARDZO małymi łyżeczkami. Dosłownie po kropelce, bo inaczej nastąpi odrzucenie. W żadnym wypadku nie neguj jej wiedzy (fałszywej). Po prostu, bardzo powoli, wrzucaj prawdę w ten sposób by zmienić w jej mózgu proporcję pomiędzy kacapską propagandą, a rzeczywistością na korzyść rzeczywistości.
Np. możesz powiedzieć: "W ONZ tylko 4 kraje poparły inwazję Rosji na Ukrainę. Jak myślisz,
@uve444: Jeszcze do niedawna myślałem, że taki stanfordzki eksperyment więzienny czy teoria spirali milczenia nie istnieje, to jakieś odosobnione przypadki z historii. Odkąd zagłębiam się w przypadek Rosji, to naprawdę jestem w szoku. Czuje wewnętrzną złość i bezradność. Rosjanie chyba naprawdę nie wiedzą, jak mają sprane mózgi. Co tam się do #!$%@? dzieje? w jakiekolwiek grze bym nie zapytał, oni myślą, że postępują dobrze. To są jaja, czy to koniec świata?
@lospablos3: @lospablos3: oczywiście ja to wiem że są takie przypadki, widziałem też Poroszenkę z czarno czerwonym kotylionem. Jednak czy to powinien być powód do napaści na drugie państwo? no według mnie nie. Nazizm jest wtedy kiedy ludzie w jakichś batalionach mają tatuaże Hitlera... to nie powinno być powodem do inwazji. Gdyby pojawiały się takie sceny jak w przedwojennych Niemczech to wtedy tę inwazje by można było w jakimś stopniu usprawiedliwiać
@RitmoXL: I jeszcze odcięcie od normalnego świata, wtłaczanie propagandy, odcięcie od rzetelnych mediów. Tego się już nie przeskoczy i nie zmieni. To tak, jakby wyrywać kogoś z trzydziestu śpiączki i oczekiwać, że zrozumie współczesny świat