Wpis z mikrobloga

@spinaczel: nie kupować bo nawet jak będą strzelać w rdzeń to jedynie zrobią miejscowy opad radioaktywny z elementów rdzenia i ew. wodę zanieczyszczą. Taka elektrownia nie ma prawa wybuchnąć, przy zachwianiu reakcji rozszczepienia po prostu się wyłączy, tj rdzeń przestanie podgrzewać wodę, nie będzie pary która napędzi turbinę, nie będzie prądu. Pozdrawiam mgr. inż Energetyki
@spinaczel: W Czarnobylu elektrownia można powiedzieć że się przegrzała i nastąpił wybuch nagromadzonego wodoru z reakcji rozszczepienia. Oni tam wyłączyli zabezpieczenia xD. Pręty paliwowe są zanurzone głęboko w wodzie, nie ma szans na powtórkę z czarnobyla o ile nie zrzucą na elektrownię jakiejś bomby termojądrowej która wysadzi wszystko w #!$%@?. A tego nie zrobią bo jednak mają trochę rozumu.
@Locati: @macieyy: @macieyy: i@wafel93: jak odwiedzałem reaktor, to wiem, że jednym z takich systemów są np. pręty, które są bezpośrednio spuszczane do reaktora na wypadek braku prądu (są powieszone pod elektromagnesem, który działa dopóki jest prąd, później przy jego braku nie indukuje on pola magnetycznego przez co dzięki grawitacji taki ciężki pręt wpada i wstrzymuje jakiekolwiek nowe reakcje). Ale co do jakichś pozostałości radioaktywnych to wydaje mi się, że
@wafel93: w projektowaniu reaktorów są uwzględniane co najwyżej następstwa bombardowań np. nagła utrata źródła zasilania jak ktoś wspomniał wyżej, ale żaden reaktor nie jest projektowany na bezpośrednie trafienia.
Ewentualnie takimi rzeczami może się zająć automatyka zabezpieczająca.
Bardziej powinien się w tym temacie wypowiedzieć budowlaniec bo to po stronie tej branży jest projekt budynku reaktora
@Duuzy
@Qtavon
@macieyy
@jestem_soba
@Kokolino1991
@mexxl
@W_goracej_wodzie_company
@wafel93
@Locati
@0x34

https://youtu.be/JAuxq6NgW9c

To dla zainteresowanych, ale w skrócie żeby cokolwiek się stało to ruscy by musieli jebnąć w blok reaktora z naprawdę konkretnego pocisku przeciwbetonowego najlepiej, a to raczej mało prawdopodobne. Oczywiście musiałoby to być zrobione z premedytacją, bo ostrzał reaktora na oślep z Gradu czy innych gówno rakiet czy pocisków to najwyżej obkruszy trochę betonu z kopuły ochronnej (ʘʘ
@spinaczel nie, bo po pierwsze zwykły płyn Lugola dostępny bez recepty służy do odkażania i może być szkodliwy.
A po drugie kiedy była awaria w Czarnobylu masowe stosowanie wynikało z tego, że w Polsce wtedy panował duży niedobór jodu, więc tarczyca była bardzo "jodochwytna" na promieniotwórczy izotop jodu, a płyn Lugola miał zablokować to wchłanianie. Po latach specjaliści kwestionują zasadność jego podawania podczas tamtej katastrofy.
Obecnie z uwagi na znikomy odsetek ludzi
@wafel93: to ja od siebie też coś dopiszę, bo też miałem to na studiach i coś tam pamiętam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Elektrownia posiada 6 reaktorów WWER-1000, czyli większy brat naszego WWER-440 z Żarnowca (a nie, czekaj, polskie superdrogie reaktory zezłomowano bo atom zły xD). Są to bardzo bezpieczne reaktory. Paliwo jest w formie pastylek cyrkonowych zawierających spiek tlenku uranu. Cyrkon zapewnia ochronę przed wysoką temperaturą i
Pobierz GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni - @wafel93: to ja od siebie też coś dopiszę, bo t...
źródło: comment_16463941673fFVjCndcGf4s3jOmQk9SU.jpg