Wpis z mikrobloga

Mircy prośba o #wykopefekt szczególnie do #nocnazmiana w związku z #afera o #fotografia z #ukraina i #rosja #wojna.

Na Instagramie bryluje ostatnio profil basia.podrozuje który wykorzystuje zdjęcia fotografów pracujących obecnie w strefie wojny i za pomocą manipulacyjnych opisów wprowadza dziesiątki tysięcy ludzi w błąd co do autorstwa tych zdjęć. Opisy sugerują, że autorką zdjęć jest basia.podrozuje.
Zidentyfikowałem już trzech różnych autorów zdjęć, które instagramerka wykorzystała publikując na swoim profilu bez podpisania/otagowania autorów i manipulując za pomocą mylących opisów, że zdjęcia są jej. Bardzo przykre jest to, że zdjęcia zrobili ludzie, którzy naprawdę ryzykują swoje życia po to, byśmy mogli zobaczyć jak wyglada sytuacja na Ukrainie, którzy dokumentują ofiary i działania wojsk, a ktoś nieuprawniony wykorzystuje ich zdjęcia na 99% bez ich wiedzy i zgody i zbiera gratulacje, słowa otuchy i zasięg. Jeden z wykorzystanych przez instagramerkę fotografów - Radovan Stoklasa ma zaledwie 694 followersow, podczas gdy jej konto obserwuje już prawie 50000 ludzi. Wydaje mi się, że uczciwe byłoby, gdyby to Radovanowi przybyło obserwujących w związku z tym, ze to on odwala całą pracę i to on ryzykuje.

Moja różowa podesłała mi jej post, a ja - czekaj już gdzieś widziałem dzisiaj te zdjęcia - to nie jej! Różowa zapytała instagramerkę dlaczego wstawia nie swoje zdjęcia bez podawania nazwisk autorów - w odpowiedzi jej komentarz został natychmiast usunięty i została zablokowana (szybkie działanie jak na fotografa znajdującego się w strefie działań wojennych..). Proszę pomóżcie mi identyfikować czyjego autorstwa są zdjęcia na jej profilu i otagujcie ich autorów u niej, napiszcie może jakieś komentarze, że tak się nie robi, że powinna tagować te zdjęcia albo pytać autorów o zgodę na publikację. Wszystkich nas nie zablokuje. Sprawa robi się duża, bo jej profil obserwują i propagują naprawdę znane osoby jak np Martyna Wojciechowska czy Anna Skóra. Ja ze swojej strony już napisałem do Radovana, że jego zdjęcia zostały wykorzystane przez nią i otagowalem zdjęcia Emilio Morenatti ale obawiam się, że mnie tez zablokuje, bo ona wykorzystuje te zdjęcia perfidnie, żeby ugrać na czyjejś pracy zysk dla siebie.

Nabardziej wyrafinowane są jej opisy: „Wszyscy chcemy wiedzieć jak wygląda sytuacja na Ukrainie. My naszą ciężką pracą chcemy pokazać Wam prawdę. Bez żadnych fake newsów, które pojawiają się w mediach czy internecie.”

I to wszystko napisane pod zdjęciami autorstwa Radovana, które basia.podrozuje wykorzystała jako swoje, nie podpisujac prawdziwego autora.
Podly_Bzik - Mircy prośba o #wykopefekt szczególnie do #nocnazmiana w związku z #afer...

źródło: comment_1645920965QZjiGiBz8npdPoZMNM45Vn.jpg

Pobierz
  • 50
W takim razie zaczęła dodawać ;) no cóż szukaj zdjęć w których jeszcze nie zdążyła dodać, porób screeny i poczekaj dwa dni aż uzupełni te braki i będziesz miał bank wiedzy komu ukradła zdjęcia ( ͡° ͜ʖ ͡°)