Wpis z mikrobloga

Mircy prośba o #wykopefekt szczególnie do #nocnazmiana w związku z #afera o #fotografia z #ukraina i #rosja #wojna.

Na Instagramie bryluje ostatnio profil basia.podrozuje który wykorzystuje zdjęcia fotografów pracujących obecnie w strefie wojny i za pomocą manipulacyjnych opisów wprowadza dziesiątki tysięcy ludzi w błąd co do autorstwa tych zdjęć. Opisy sugerują, że autorką zdjęć jest basia.podrozuje.
Zidentyfikowałem już trzech różnych autorów zdjęć, które instagramerka wykorzystała publikując na swoim profilu bez podpisania/otagowania autorów i manipulując za pomocą mylących opisów, że zdjęcia są jej. Bardzo przykre jest to, że zdjęcia zrobili ludzie, którzy naprawdę ryzykują swoje życia po to, byśmy mogli zobaczyć jak wyglada sytuacja na Ukrainie, którzy dokumentują ofiary i działania wojsk, a ktoś nieuprawniony wykorzystuje ich zdjęcia na 99% bez ich wiedzy i zgody i zbiera gratulacje, słowa otuchy i zasięg. Jeden z wykorzystanych przez instagramerkę fotografów - Radovan Stoklasa ma zaledwie 694 followersow, podczas gdy jej konto obserwuje już prawie 50000 ludzi. Wydaje mi się, że uczciwe byłoby, gdyby to Radovanowi przybyło obserwujących w związku z tym, ze to on odwala całą pracę i to on ryzykuje.

Moja różowa podesłała mi jej post, a ja - czekaj już gdzieś widziałem dzisiaj te zdjęcia - to nie jej! Różowa zapytała instagramerkę dlaczego wstawia nie swoje zdjęcia bez podawania nazwisk autorów - w odpowiedzi jej komentarz został natychmiast usunięty i została zablokowana (szybkie działanie jak na fotografa znajdującego się w strefie działań wojennych..). Proszę pomóżcie mi identyfikować czyjego autorstwa są zdjęcia na jej profilu i otagujcie ich autorów u niej, napiszcie może jakieś komentarze, że tak się nie robi, że powinna tagować te zdjęcia albo pytać autorów o zgodę na publikację. Wszystkich nas nie zablokuje. Sprawa robi się duża, bo jej profil obserwują i propagują naprawdę znane osoby jak np Martyna Wojciechowska czy Anna Skóra. Ja ze swojej strony już napisałem do Radovana, że jego zdjęcia zostały wykorzystane przez nią i otagowalem zdjęcia Emilio Morenatti ale obawiam się, że mnie tez zablokuje, bo ona wykorzystuje te zdjęcia perfidnie, żeby ugrać na czyjejś pracy zysk dla siebie.

Nabardziej wyrafinowane są jej opisy: „Wszyscy chcemy wiedzieć jak wygląda sytuacja na Ukrainie. My naszą ciężką pracą chcemy pokazać Wam prawdę. Bez żadnych fake newsów, które pojawiają się w mediach czy internecie.”

I to wszystko napisane pod zdjęciami autorstwa Radovana, które basia.podrozuje wykorzystała jako swoje, nie podpisujac prawdziwego autora.
Pobierz Podly_Bzik - Mircy prośba o #wykopefekt szczególnie do #nocnazmiana w związku z #afer...
źródło: comment_1645920965QZjiGiBz8npdPoZMNM45Vn.jpg
  • 50
@Podly_Bzik: Można zgłaszać przez ig, sam tak zgłaszałem kilka kradzieży moich zdjęć. Trzeba jakoś zazwyczaj udowodnić kto jest autorem ja mam łatwiej bo daje link do pf, tutaj faktycznie musiałbyś się posiłkować nazwiskiem autora. Ew. Przepuszczać przez reverse image search, powinno zwracać Ci wyniki
Można tez routersa zapytać co sądzi o takim zachowaniu ich koleżanki ;)
@szynall: Chyba w polskim prawie tak jest że jednak masz obowiązek podania autora jeżeli wrzucasz kogoś pracę. Dodatkowo jest coś takiego jak etyka i dopisanie imienia i nazwiska przy takiej ścianie tekstu nie spowoduje ze spadnie jej korona z głowy.
Nie poznałem jeszcze fot agencyjnego który by po prostu tak sobie zgodził się na używanie jego fot. bez choćby małej wstawki pod zdjęciem z jego nazwiskiem. Może być tak jak mówisz,
@WOiOwnik: Może masz rację, może nie, natomiast nadużyciem jest twierdzenie autora wpisu ze laska sugeruje ze zdjęcia są jej. Przynajmniej ja nie odniosłem takiego wrażenia.
@Ostatni_Piwniczanin: BARDZO WAŻNA INFORMACJA: jej konto jest świeżo założone (chyba grudzień 2021 ale nie mam pewności bo mnie zablokowała). To jest taka instagramowa zielonka. W dni liczba followersow wzrosła z 200 do 50000. Na koncie z duża liczba followersow można na Instagramie bardzo dobrze zarabiać albo je sprzedać. To jest bardzo doraźna korzyść finansowa - piszę to, bo widzę, że nikt nie dopisał tego.

W nocy zrobiłem research za pomocą wyszukiwania
@Podly_Bzik Zastanawia mnie właśnie, że niby pojechała na Ukrainę a wszystkie dodane zdjęcia na głównym profilu nie są jej bezpośrednio, tak zrozumiem skoro sa "niby" podpisane do jakiej agencji należą. Przecież pisze, że jest na Ukrainie i ma zamiar pokazywać prawdę, a ani jednego zrobionego przez siebie zdjęcia nie dodała, wszystko "agencji" robione przez innych fotografów. Wali fejkiem, tak jak piszesz.
I jeszcze wyłączone komentarze pod zdjęciami teraz są
@WOiOwnik
@pipsztyk
@Ostatni_Piwniczanin
Zglosilem jako podzzywanie się pod Reuters, ten profil to troll do żerowania/zarabiania na nie swoich zdjęciach.
Niby pojechała na Ukrainę, a ani jednego "swojego" zdjecia nie dodała, wszystko innych, podpisane Reuters, AFP. Teraz jeszcze wyłączone komentarze.
Wystarczy zobaczyc jak wlasnie Reuters opisuje zdjęcia jak dodaje, każdej zdjęcie z opisem autora, gdzie się da to z linkiem.
Pobierz Diumen - @WOiOwnik 
@pipsztyk 
@Ostatni_Piwniczanin 
Zglosilem jako podzzywanie się p...
źródło: comment_1645948799IuLsIa5YyFVp3PInEqcLvx.jpg
Bardzo proszę, żeby jak najwięcej osób zgłosiło ten profil - wówczas jest szansa, że Instagram usunie to konto, zanim oszust zdąży je sprzedać z zyskiem.

Edit: na tym profilu nie ma żadnych zdjęć, a obserwujących ma