Wpis z mikrobloga

#wydarzeniaswiatedek #gospodarka #swiat

Krótkie streszczenie wiadomości światowych.
https://www.wykop.pl/link/6498749/krotkie-streszczenie-wydarzen-swiatowych-10-02-2022/

Lista do wołania na życzenie:
@nirvikalpasamadhi @Gunslinger @Keruj_LCA @promateosz
@mario-zdk @Joker_Face @nowyzielony @gruby_mbl @mishaz @mishaz @eturbo
@zdzih @Nunino @krystynalaga @cabanos @Lipathor @schweppsiu

@kolezka1 @Wolf1986 @mateoaka @Melt @piwomojepaliwo @Keruj_LCA
@chcejechacnafestiwal @Miodozer @Daramek @Mokry_karton @zen0 @nim537
@Kutapirazol @longfinger1 @Melt @Daviv @polskiniko @jcbpnd
@Kooopik @Yackyou @Cayar @nasty161 @Vladboris @NaCl @Fredino
@kirs @SaveznaRepublikaJugoslavija @cyberpunkowy_neuromantyk @valopik
@hunteroza @DamianooTrucker @Nikodem77 @wogbius @zuzczi
@robmat @login-jest-zajety @Fafex @adrian1702 @MiernyMirek
@maciekhc @farmer111 @nekoenjoyer @espu @fenable @bpbiszkopt
@Sarza01 @Pelpliner @zielnik01 @Ov4m @lukaschels @dave___007 @Gentleman_Adrian
@Deckera @bylem_bordo @Sportacus @Postuje-piosenki-od-20-lat
@D_R_O_Z_D @kwetiapina @meteusz_pro @Schrebatsky @klamkaodokna
@Bushi13 @klawaw @lm625 @ETM97200 @Torrenios @lighte @MadrzejszeNieWspomniec
@Cruxx @jupjupjupek @blazet94 @Xoltron @Tajnyciula @Maxior13
@Snurq @rataja @real_dandy @Pit: @Gizmo_Clan @damianbeat @wesolymaruda
@icy294 @Dupa01: @AltCtrlSpace: @BaroN144 @qbaszy @jonik
@netstat-ano @jkrawczyk @54545454 @sebek95 @Alexy @Drzolem89 @IP247365
@botaz @swiezak @7y7o7 @mitchumi @ArpeggiaVibration @kisuarf @Dzikopiryna @Soldat_of_Blyat @TheArt

Rosną możliwości eksportu gazu z USA
Po tym jak w zeszłym miesiącu zakład Calcasieu Pass, LNG w Luizjanie rozpoczął produkcję, dziś zawinął pierwszy statek po odbiór gazu do terminalu eksportowego. Calcasieu Pass posiada długoterminowe umowy na dostawy z dziewięcioma międzynarodowymi odbiorcami, ale będzie mógł sprzedawać na rynku spot ładunki wyprodukowane podczas trwającego kilka miesięcy procesu rozruchu. Ładunki te będą najprawdopodobniej sprzedawane w celu złagodzenia bezprecedensowego kryzysu energetycznego w Europie. Koszt transportu amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego do Europy spadły do -750 dolarów dziennie i oznacza to, że przynajmniej teoretycznie, właściciele płacą czarterującym za korzystanie z ich statków. Jest to pierwszy przypadek ujemnego wskaźnika w danych Spark od 2019 r, co jest dramatycznym odwróceniem sytuacji i ilustruje rosnącą liczbę statków na Atlantyku przewożących amerykański gaz. Spotowe stawki za fracht wynosiły 273 tys. dolarów na początku grudnia. Dostawy LNG do Europy osiągnęły rekordowy poziom w zeszłym miesiącu, ponieważ handlowcy przekierowali dostawy w kierunku Europy i stało się to kosztem Azji, aby skorzystać z atrakcyjnych cen spot. Ogromna zmiana w przepływach handlowych spowodowała, że w basenie Atlantyku znajduje się obecnie zbyt wiele statków LNG.

Inflacja w USA
Opublikowany przed kilkoma godzinami Indeks cen konsumpcyjnych w USA za styczeń, że ceny wzrosły o 7,5 proc. w ciągu ostatniego roku, więcej niż 7,2 proc. przewidywane w ankiecie Bloomberga. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,6 procent. Kluczowa miara inflacji pokazała, że ceny rosną w najszybszym tempie od 40 lat i szybciej, niż ekonomiści się spodziewali, co jest o niemiłą niespodzianką dla Białego Domu i Banku Rezerw Federalnych po trudnym roku dla amerykańskich konsumentów. Po odliczeniu żywności i paliw, których ceny zmieniają się z miesiąca na miesiąc, inflacja wzrosła o 6 procent, co jest najszybszym tempem od 1982 roku. Prognozuje się, że w 2022 roku inflacja znacznie spadnie, a wielu spodziewa się, że rok zakończy się na poziomie zbliżonym do 3 procent. Jednak ekonomiści regularnie przewidywali, że wzrost cen szybko zaniknie w 2021 r., a prognozy te okazały się nietrafione, gdy rosnący popyt konsumpcyjny na towary zderzył się z rozregulowanymi globalnymi łańcuchami dostaw, które nie były w stanie wystarczająco szybko zwiększyć produkcji.

Niesnaski na rynku lotniczym UE
British Airways mogą zostać zmuszone do odłączenia się od swojej spółki macierzystej IAG z powodu "przestarzałych" przepisów UE dotyczących własności zagranicznej. Zgodnie z przepisami UE linie lotnicze obsługujące loty pomiędzy krajami Unii muszą być w większości własnością udziałowców z państw członkowskich. Choć przepisy te zostały tymczasowo zawieszone po Brexicie, rosną obawy, że kraje takie jak Niemcy i Francja mogą naciskać na ich ponowne zastosowanie. Andrew Lobbenberg, analityk w HSBC, powiedział The Telegraph, że "Interesy handlowe Air France-KLM i Lufthansy byłyby bezsprzecznie wspierane przez dodanie nowych wyzwań strategicznych do IAG". Uważa się, że w międzyczasie Hiszpania, Irlandia i Węgry byłyby bardziej skłonne do naciskania na złagodzenie zasad. Kwestia ograniczeń dla udziałowców spoza UE okazała się poważnym problemem dla linii lotniczych i była czynnikiem, który spowodował, że Ryanair zdecydował się na wycofanie z Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Były szef BA i obecny szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego Willie Walsh wcześniej skrytykował zasady nazywając je "niedorzecznymi". Pogląd ten jest również podzielany przez rząd Wielkiej Brytanii z Departamentem Transportu nazywając je "przestarzałymi" i nie odzwierciedlającymi "rzeczywistości globalnych rynków kapitałowych." Rzecznik IAG powiedział: "Przestrzegamy rozporządzenia UE w sprawie własności i kontroli”. Największym udziałowcem IAG jest Katar, który posiada około 25 procent akcji spółki. Zgodnie z przepisami UE nie więcej niż 49 procent akcji linii lotniczych może być w posiadaniu udziałowców spoza Unii.

Bazy USA w Słowacji
Prezydent i parlament Słowacji ratyfikowali w środę traktat obronny ze Stanami Zjednoczonymi, który zezwala Waszyngtonowi na korzystanie z dwóch słowackich baz lotniczych przez 10 lat. Traktat przewiduje również 100 mln dolarów amerykańskich funduszy dla Bratysławy na modernizację baz.

Rozmowy brytyjsko-rosyjskie
Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss przybyła do Moskwy na dwudniową wizytę, podczas której będzie nakłaniać Kreml do deeskalacji napięć z Ukrainą. Minister Ławrow powiedział, że stosunki między Rosją a Wielką Brytanią są najgorsze od wielu lat, ale dodał, że odwzajemni się, jeśli Londyn podejmie wysiłki w celu poprawy więzi.

Francja sprzedaje uzbrojenie
Indonezja podpisała w czwartek umowę z Francją na zakup 42 myśliwców Rafale produkcji francuskiej. Dżakarta powiedziała również, że kupi dwa okręty podwodne klasy Scorpene od francuskiej firmy Naval Group. Minister obrony Francji powiedział, że umowy te podkreślają rosnącą rolę jej kraju w regionie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku.
  • Odpowiedz