Wpis z mikrobloga

Mirki, przede mną trudna decyzja wyboru źródła ciepła. Ruszam z budową domu 255m w tym garaz i kotłownia 48m. Ep wyliczone na 50,35. W projekcie jest pellet ale ceny mocno skoczyły i raczej trend się utrzyma. Gaz mam 250 m od działki a teraz wiadomo też jak z przyłączeniami. Co byście doradzali ekonomiczne w dłuższej perspektywie. Temp. 21 stopni, 4 osoby. Dach od strony poludniowej z kukawką więc fotowoltaika odpada, działka 800 m, poziom wody 2 m ponizej działki. Pompa jeżeli tak to gruntowa czy powietrzna? Jaka cena mniej więcej za pompę i jakie koszta bez fotowoltaiki? Niech wypowie się ktoś co użytkuje tak podobny dom. Gaz, jeżeli tak to jak myślicie co z cenami gazu po ich uwolnieniu? Pellet? Rozmawiałem z 3 osobami i każdy doradza coś innego.
#budowadomu #budujzwykopem #budownictwo #ogrzewanie #pompaciepla #gaz #pellet
  • 34
@Arturitek: przy takim metrażu to pomyśl nad pompą ciepła, czy powietrzna czy gruntowa to już kwestia budżetu . Można zapytać co Tobą kieruje stawiając taki duży dom dla 4 osób?
@robertx: zapytać zawsze można, tyle nam wyszło uwzględniając wszelkie potrzeby, sypialnia + 3 pokoje dla dzieci (2 będą wykorzystane napewno, trzeci jak będzie 3 dziecko lub jako pokój dla dzieci do zabawy lub jakas siłownia) + biuro i garaż na 2 stanowiska i się uzbierało. Wiem że to dużo ale takie mamy potrzeby
@Arturitek bierz powietrzną pompę 7-9 kW 1 faza, cena z 25k max. Bezobsługowe narzędzie, mam Panasonica, 3 rok idzie, bez zarzutów.
Z pelletem będziesz #!$%@?ł z workami.
Gaz teraz na przyłącza się czeka latami, zresztą cena się podnosi.
@Arturitek na forum muratora jest temat dobór pompy wg OZC, przeczytaj cały, przyda się, zleć lub sam policz ozc i dobierz pompę wg wskazówek, ma być niedowymiarowana niż przewymiarowana i będziesz Pan zadowolony
@Arturitek: Przyłącza gazu zamrożone na dwa lata ale potem nie wiadomo jak będzie bo pewnie z racji gigantycznej liczby chętnych (przez dwa lata się nazbiera) może się okazać że będziesz musiał czekać kolejne dwa lata w kolejce.
Z peletem to bym sobie odpuścił w nowoczesnym domu. Chyba zostaje Ci PC.
@Arturitek: na rynku pelletu mamy obecnie spekulację. Pamiętasz co się działo 11 lat temu z cenami cukru? Teraz jest podobna akcja z pelletem. Ceny gazu, to polityczna gra Putina i gdy osiągnie swój cel (głównie chodzi o NS2), albo gdy już mu się to znudzi, to gaz powinien stanieć. Natomiast prąd będzie tylko drożał, bo taka jest polityka UE.
Dopiero zaczynasz budowę, więc wprowadzisz się pewnie za 2-3 lata. Do tego