Wpis z mikrobloga

#jprdl #pocztapolska, mial byc #urzadcelny ale to chyba jednak te pierwsze dzbany.
pod koniec grudnia tracking wykazal ze paczka dotarla do WER Lublin i najwyrazniej utknela. Dodzwonić się tam to można chyba tylko z telefonu na korbę, więc dobiłem się na infolinię poczty. Udalo mi się dodzwonić okrogly tydzien temu. Standardowo, "O, dziwne, no no, dowiemy się o co chodzi i na pewno dostanie pan wiadomosc zwrotną" - oczywiście cisza, więc dziś kolejny kontakt i mam info zwrotne (maila zadnego oczywiście brak, bo "informacje przyszly wlasnie przed chwilą, ja ja, oczywiscie"). No więc, nadawca podobno nie zadeklarowal wartosci, wiec paczka nie moze byc przedstawiona do kontroli celnej. No i #!$%@?. To ja się pytam - będzie tak leżeć aż magicznie się ta deklaracja pojawi? Ze mną się nikt nie kontaktował, zgaduję że z nadawcą też nie. Rozumiem że mają jakieś procedury, ale skoro dostali do doręczenia paczkę niespełniającą jakichś wymogów to chyba są też procedury na tę okoliczność? Ktoś wie jak to u tych dzbanów wygląda?
  • 11
@banannq:
Jak nadawca nie załączył deklaracji celnej, to niestety przesyłka będzie czekać, aż Urząd Celno-Skarbowy podejmie decyzję czy Poczta ma odesłać do nadawcy, czy jednak oclą ją na podstawie wyceny zawartości (trzeba zrobić rewizję). Do czasu otrzymania decyzji Poczta Polska nie może nic zrobić.

Międzyczasie poszło też info do UPU, że przyszła przesyłka bez deklaracji celnej. Oni przekazują to do odpowiedniego organu w kraju nadawcy. Jest szansa, że doślą brakujące dokumenty,
@pcela: no zgaduje czyja to wina, jednak wykonanie na kazdym kroku jest bez sensu. paczka utknela 80km ode mnie, a nie podlega cleniu bo jest od prywatnej osoby i ma wartosc ponizej 50eur. ze dokumentow brakuje tez mogli sie zorientowac szybciej niz prawie u odbiorcy.
Tak czy inaczej, czekam na info, bo ciagle nic nie ma. moze zamiast emaila znajde awizo ...
@banannq:
Placówka nadawcza nie powinna tego przyjąć (jak była to paczka).
Potem to poszło dalej. Jak przesyłka trafiła do samolotu czy czym ją tam wieźli, to niestety już nikt później tego nie wyłapie.

Ps. To paczka (nr zaczyna się od C, E, H) czy list (nr zaczyna się L, R, V, U). W przypadku listów niestety to nadawca musi pamiętać o deklaracji celnej (bo skąd osoba przyjmująca ma wiedzieć czy w
@pcela: R, więc pewnie list.
Nie mam pojęcia jak to działa, nigdy nie wysyłałem paczki/listu za granicę korzystając z takich instytucji. Pewnie znalazłbym się w podobnej sytuacji jak ten mój nadawca, przyjęli, kasę wzięli, dzięki.
@banannq:
To list polecony, a w listach przeważnie jest korespondencja, a ona nie wymaga deklaracji celnej.
Pewnie dopiero u nas na rentgenie wyszło co jest tak naprawdę w środku.

U nas pytają przy zagranicznych czy w środku są dokumenty czy towar, jak wysyła się coś większego (a przynajmniej u mnie).
@pcela: to gra w edycji bigbox, wiec opakowanie znaczne. watpie ze ktos to skanowal, bo pani na infolinii powtarzala w kolko ze nie moga przedstawic do clenia - wiec chyba nawet nie wiedza co z paką zrobić.
tak czy inaczej, oczywiście nie ma nadal zadnego info z poczty.
@banannq:
Skanowane jest wszystko co przychodzi z zagranicy (kwestia bezpieczeństwa) i nie wygląda na zwykły list.
Napisz do nadawcy jak masz kontakt, bo tylko on może interweniować (ty nie jesteś stroną dla poczty).

Dodatkowo napisz na kontakt@poczta-polska.pl bo infolinii niewiele się dowiesz (na odpowiedź poczekasz kilka dni).
Ewentualnie Odział Celny Pocztowy w Lublinie email: sekretariat.oc.302080@mf.gov.pl tel. (81) 748 43 36
@pcela: sprobuje. bezposredniego kontaktu do nadawcy nie mam, ale zobaczymy co da sie zrobic. sprobuje tez kontaktu z poczta, moze akurat.
Dzieki za wskazowki, widze ze trafilem na poteznego Mirka z doswiadczeniem.
@Krunhy hej, sory bo mialem Ci wczesniej odpisac ale mi ucieklo. Generalnie spoko, w koncu na jakiejs infolinii wywiedzialem sie ze trzeba napisac maila z oświadczeniem nt zawartosci paczki, wartosci i podac jakies dowody tego stanu rzeczy. Poszlo w miare sprawnie, paczka doszla, przy odbiorze jakies 12pln oplaty celnej. A co, masz podobny temat?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@banannq: Tak, zastanawiałem się czy Twoja paczka dotarła, czy zaginęła. A na jakiej infolinii udało ci się ruszyć temat do przodu, na infolinii poczty, czy jakiejś innej?