Wpis z mikrobloga

Kolejna środa, kolejny kebab w #rozdajo z OptiFinance. Plus, bez wyłączeń, losowanie jutro o 12:00 przez mirkolos, kebab do 30 PLN.
Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego wpisu robię porównanie kredyt samochodowy vs. leasing operacyjny. Wybrałem możliwe najkorzystniejsze oferty rynkowe. Postaram wypunktować obie opcje, a w 1 komentarzu dam moją subiektywną opinie + ofertę bez promocji z wymogiem GAP.

Założenia:
auto używane z roku 2017 (5 letnie)
Cena netto: 100.000 PLN + 23% VAT = 123.000 PLN brutto
Mamy 10% wkładu własnego
Chcemy finansowanie na 4 lata
Wykup minimalny lub w przypadku kredytu + 1 rata

Oferta kredytu:
Okres kredytowania: 48 miesięcy
Wpłata własna: 12.300 PLN (w kredycie posługujemy się brutto)
Oprocentowanie: 7,99% STAŁE
Prowizja: 1,5%
Karencja w spłacie: brak
Wymóg dodatkowych produktów: brak
Data 1 raty: 05.03.2022
Wysokość raty: 2.744,61 PLN
Łączna kwota do spłaty: 144.041,28 PLN (wkład własny + 48 rat)
Nadpłata względem pożyczonych środków: 144.041,28-123.000=21.041,28 PLN

Cechy kredytu:
Jesteśmy właścicielem auta
Amortyzacja po naszej stronie
Odsetki stanowią koszt uzyskania przychodu
Odliczamy VAT z FV zakupu
Bank zabezpiecza się wpisem w dowód rejestracyjny
Wymagana cesja z praw AC
AutoCasco może być na zamiennikach, w wariancie partnerskim, płatne w max 4 ratach
Brak tabeli opłat i prowizji
Auto może być sprzedawane na podstawie dowolnego dokumentu – umowy sprzedaży, VAT-marża, FV23%
Brak wymogów względem wieku pojazdu
Okres finansowania od 6 do 120 miesięcy


Oferta leasingu:
Okres finansowania: 47 miesięcy
Wpłata własna: 12.300 PLN brutto
Oprocentowanie: marża 2,95%+ WIBOR 1M 2,65% = oprocentowanie 5,6% ZMIENNE
Prowizja: nie występuje
Karencja w spłacie: do 24 miesiąca wykup po wartości rynkowej, po 24 miesiącach koszt przedterminowej spłaty to 500 PLN netto
Data 1 raty: 14 dzień miesiąca następującego po uruchomieniu środków
Wysokość raty: 2.605,05 PLN brutto
Wymóg dodatkowych produktów: GAP 4355,02 PLN netto=brutto (ubezpieczania są ZW) (47*92,66)
Łączna kwota do spłaty: 135.967,35 PLN brutto (2605,05*47+12300,00+1230)
Nadpłata względem pożyczonych środków: 135.967,35-123000=12.967,35 PLN

Cechy leasingu:
Właścicielem auta jest leasingodawca
Amortyzacja po stronie leasingodawcy
Rozliczamy FV otrzymane od leasingodawcy
„opcja wykupu prywatnego – nierozliczenie FV wykupu”
Wymagana AutoCasco w pełnym zakresie z uwzględnieniem leasingodawca jako właściciela, płatne w 1 racie
Występuje Tabela Opłat i Prowizji. Przykładowe opłaty: rejestracja 375 PLN netto, Udzielenie informacji na wniosek organów ścigania lub organów administracji o użytkowniku pojazdu, którym dokonano wykroczenia lub przestępstwa, opłata za czynności związane z obsługą mandatu 70 PLN netto, aneks do umowy 400 PLN netto, Zmiana Umowy w zakresie przedmiotu (np. wymiana, zmiana cech, wymiana przedmiotu w ramach gwarancji, rękojmi lub z innej przyczyny) 500 PLN netto
Auto musi być sprzedawane na FV 23%
Wiek pojazdu na koniec finansowania nie może przekroczyć 10 lat
Okres finansowania od 24 do 60 miesięcy, w niektórych firmach do 83 miesięcy

#motoleasing #leasing #kredyt #finanse #motoryzacja
Pobierz
źródło: comment_1643795076bZhV005ukk0ZtxOEgnnJz3.jpg
  • 48
@OptiFinance: Liniowka. U mnie zmienił to, że płace więcej za usługi, z których korzystam a przez specyfikę branży mniej osób się „zgłasza” na moje usługi :P
@Ka4az: To nadal LO będzie spoko opcją. Chyba że używka za jakąś niewielką cenę to finansowe ciekawej wyjdzie kredyt. PŁ zmienił w sumie jedno - ze sprzedażą musisz zaczekać 6 lat, a nie 6 miesięcy, chociaż nadal jest furtka z darowizną.
@OptiFinance: trochę #!$%@?, że na rynku nie ma sensownych aut na FV xD
Są. Tylko ludzie to janusze i albo chcą za duże odstępne albo przejmujący chcą aby nie było go wcale.

Sam mam aktualnie do oddania cesję leasingu, mogę wystawić FV na odstępne i jakoś niedużo chętnych. Za to wklejają mi linki to aut tańszych o 5k ale zapomnieli #!$%@?, że jakby wzięli nowy leasing na te tańsze to sumarycznie
@OptiFinance: wziąłem auto na 5 lat w leasing 1,5 roku (wrzesień 2020) temu ze stałym oprocentowaniem, płace raty 1353,85. Wpłata 15%, wykup 5%. Jesteś w stanie mi powiedzieć jaką ratę bym płacił teraz jeśli wziąłbym zmienne, czy to mi się opłaciło że wziąłem stałe i jak to wygląda w perspektywie do końca spłaty? Dla założenia że stałe oprocentowanie kosztowało jakoś 50 złotych z tego co pamiętam.
@OptiFinance: jestem na etapie wyboru między kredytem a leasingiem (1 osobowa działalność). Jak wygląda kwestia płatności za Twoje/Wasze usługi? Da się to ogarnąć tak jak w przypadku kredytu hipotecznego (prowizja dla pośrednika od banku), czy ja płacę? Jeśli tak, to ile wyjdzie mnie cena za wsparcie przy całym procesie?
@SeekSouls: Cesja leasingu to nie sprzedaż auta. Mamy ok. 60 klientów którzy ciągle szukają auta. Sytuacja jest tragiczna jeżeli chodzi o auta, bo 3 latki kosztują tyle co nowe. Wchodzą na otomoto i szukając konkretnego modelu będziesz miał 2-3 oferty, kiedyś było 10-15. Na upartego wiadomo, że kupisz. Tylko czy akurat to czego szukasz?

@rmk93: Bez okresu finansowania wiele nie powiem, ale zrobiłeś raczej dobry interes (