Wpis z mikrobloga

Mirki, załóżmy że kupiłem towar za 200.000 w styczniu, sprzedałem go w lutym za 200.000. Na gruncie podatku dochodowego nie mam nic do zapłaty, czy natomiast muszę zapłacić od tego składkę zdrowotną 9% bo zostało sprzedane w kolejnym miesiącu nie w tym samym w którym zakupiłem? Bo księgowa mówi ze tak ale wydaje mi się to mega nielogiczne. Załóżmy ze to skala podatkowa i brak innych faktur.

#ksiegowosc #polskilad #podatki
  • 13
@niegwynebleid: Księgowa twierdzi że jak kupiłem w styczniu to mialem koszt w styczniu, natomiast jak sprzedam w lutym to jest to jako dochód z lutego bo składka zdrowotna nie liczy się narastająco jak pit. Według mnie nie ma racji, z drugiej strony rzeczywiście patrząc w skali danego miesiąca jest to jedyna sprzedaż, brak kosztów czyli zysk. Natomiast uwzględniając styczniowy zakup to jestem na 0
@saszka-bc: zgodnie z ustawą to są to przychody minus koszty z poprzedniego miesiąca, nie ma nic o narastającym choć byłoby to logiczne, ale czego się spodziewać po tej ustawie
@zibizz1: co za syf. podobno już remanentowe z zeszłego roku naprawili ze nie trzeba od nich płacić zdrowotnej. To na logikę tym bardziej nie powinno się płacić z poprzedniego miesiąca.
@MQs: @niegwynebleid: Jesteście pewni xD? bo ja już sam nie wiem. Konsultowałem z 4 biurami rachunkowymi i jest 2:2, dwie osoby twierdza że nie będzie trzeba płacić 9% od tych 200 kola, 2 inne osoby że trzeba, w tym jedno mam na piśmie ze trzeba xD
@saszka-bc:
a) zdrowotna za styczen - wiadomo jaka bedziesz placic
b) zdrowotna za luty - bierzesz dochod ze stycznia, jak strata to minimalna
c) zdrowotna za marzec - bierzesz dochody narastajaco za luty i liczysz

z remanentem nie bedzie zadnych problemow
rok skladkowy w ZUS to wlasnie okres od 02/2022 do 01/2023
na chwile obecna widze ze wszystko zmierza w dobrym kierunku