Wpis z mikrobloga

Pierwszy problem z Assay - weksle inwestycyjne

Słyszeliście o wekslach inwestycyjnych? Nie? Ale UOKiK słyszał, Assay też słyszał i mają "delikatnie" inny punkt widzenia na tę sprawę.

1. Co uważa UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nie jest fanem weksli inwestycyjnych. Uważa nawet, że takowe nie są opisane w polskim prawie:
"W przepisach nie istnieje pojęcie . Zostało ono wymyślone przez przedsiębiorców na określenie kolejnego produktu umożliwiającego im pozyskanie kapitału."

A czy weksle inwestycyjne są bezpieczne dla klientów? Oddajmy głos UOKiK:
"Apeluję, aby konsumenci ostrożnie podchodzili do ofert inwestycji w weksle."
"Oferowanie tego typu produktów wysokiego ryzyka oraz transferowanie środków do innych podmiotów budzi nasze poważne wątpliwości, dlatego w trosce o konsumentów ostrzegam przed lokowaniem środków w tzw. weksle inwestycyjne"

Nie wygląda to dobrze. Sam zastanowiłbym się dwa razy przed pożyczką na taki weksel inwestycyjny. Bo wiecie na czym polega trik? O na tym:
"Gdy wystawca weksla ogłosi upadłość, możesz nie odzyskać pieniędzy".
W ten sposób Assay może transferować ryzyko i ten mechanizm też uchwycił UOKiK:
"...wykorzystuje pieniądze konsumentów do udzielania pożyczek przedsiębiorcom i w ten sposób przenosi na konsumentów całe ryzyko prowadzonej działalności."

linki:
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16228&news_page=4
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=17640

Rzecznik Finansowy też ostrzega:
"pieniądze przekazane emitentowi nie są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jak np. lokaty bankowe. Oznacza to, że w razie niewypłacalności emitenta lub jego upadłości, inwestor może utracić wszystkie pieniądze przekazane na rzecz przedsiębiorstwa."

Link:
https://www.prawo.pl/biznes/czy-inwestowanie-w-weksle-jest-bezpieczne,475723.html

2. A co myśli Assay

Hmm, głupia sprawa, bo Assay oferuje weksle inwestycyjne:
https://assay.pl/produkty/
I jeszcze zachwalają, że są bardziej elastyczne niż np. obligacje.
A prezes UOKiK mówi, że proponowanie takich weksli to możliwa:
"próba ominięcia przepisów o emisji obligacji korporacyjnych."

Poza tym Assay uważa, że jest to dobre źródło kapitału. Tak dobre, że w 2020r. (zgodnie z ich sprawozdaniem finansowym) na 30,2 mln zł wszystkich pasywów, 18,3 mln zł to były pożyczki zabezpieczone wekslami. Wow, 60%.
Mało tego, w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrósł 1,75 mln zł do 18,3 mln zł. Nieźle się rozwijają. Ciekawe ile to było w 2021r. Niestety, poznamy te wartości za ponad pół roku.

3. No dobrze, ale dlaczego?

Ok, więc dlaczego Assay tak chętnie pożycza pieniądze na weksel? Zostawmy to na razie bez odpowiedzi. Może pojawi się ktoś, kto pomoże i w końcu zaczniemy lepiej rozumieć tę nowatorską działalność?
Należy natomiast też powiedzieć, czego Assay nie robi. W ustawie o funduszach inwestycyjnych - a Assay ASI działa na podstawie tej ustawy - znajduje się następujący fragment:
„wyłącznym przedmiotem działalności alternatywnej spółki inwestycyjnej jest zbieranie aktywów od wielu inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną”.

Dlaczego zatem Assay nie porzuci dziwnej praktyki zaciągania pożyczek od osób fizycznych na weksel i nie zacznie po prostu przyjmować od nich wkładów tak, jak ustawa przykazała? Przecież od wkładów nie trzeba płacić procentu, a od pożyczki owszem.
Dlaczego? Nie wiem, choć się domyślam...

#assay
#finanse
#gielda
#inwestycje

@mariopbc @DeoLawson @Plokij @d1ck @Manden @likus8 @syhro @Tomaszku @recan @Kazdyziomzbierazlom @kiedysmialemtubordo @ja_nie_lubie @onionspirit @olasty @Yayami_o_Mate @likus8
  • 16
@virgola dzwonili do mnie z tą ofertą inwestycyjną: weksel z oprocentowaniem na 8%. Dostałem nawet umowę. Jak przeczytam to napisze coś więcej co w niej jest.

Wydaje mi się że stosują tą formę (weksel) bo jest to jedyny papier którego nie trzeba podpisać przy notariuszu a i tak ma moc sprawczą. Można go nawet na serwetce w barze podpisać ( ͡° ͜ʖ ͡°) ważne żeby posiadał odpowiednie informacje.
@virgola Przejrzałem dokumenty - subiektywne ciekawsze spostrzeżenia:
1. Są dwa dokumenty do podpisu - sam weksel i "porozumienie wekslowe".
2. Porozumienie jest podpisane pomiędzy "beneficjentem" a:
ASSAY MANAGEMENT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
ASSAY ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA
SPÓŁKA KOMANDYTOWO-AKCYJNA
I dwoma poręczycielami - osobami z zarządu (chyba jako osoby fizyczne). Natomiast weksel wystawiony przez "ASSAY (...)"
3. "Beneficjent jest zainteresowany udzieleniem finansowania na realizację przez Assay ASI jej działalności"
4. "W sytuacji
@Kamil512: Dzięki wielkie Kamil. Każda informacja jest ważna.
Może to detal, ale np. mamy potwierdzenie, że pożyczki są realizowane na rzecz Assay ASI, a nie Assay Management.
Ale nie wiem o co tu chodzi:

W sytuacji wystąpienia Braku Płatności, Poręczyciele zobowiązują się do zapłacenia Kwoty

Weksla, Marży oraz Prowizji.


Jaka jest marża i prowizja?

Co dalej robisz? Wchodzisz we współpracę, czy rezygnujesz?

jeszcze raz dzięki
ps. Nie masz odblokowanych wiadomości, w
zwróciłem uwagę jeszcze na to, że kilku ludzi z managementu jest też współwłaścicielami w swoich własnych inwestycjach.


@Kamil512: Mówisz o ludziach z managementu Assay czy start-up'ów?
Dostałeś jakieś informacje o start-up'ach, albo bardziej generalnie o polityce inwestycyjnej?
@virgola:
1. Nie ma minimalnej kwoty wejścia. Tzn. jak zapytałem to gość kręcił że ile chce to na tyle podpiszą. "Większość daje po kilkadziesiąt tysięcy zł."
2. Marża i prowizja - w umowie jest, że marża to te 8% tych obiecanych odsetek (definicja) a prowizji brak. Żadnych dodatkowych kosztów. Marża jest tylko pomniejszana o podatek belki.
3. Czas współpracy to 24 miesiące - na taki okres jest weksel.
4. Jak zapytałem
@Kamil512: Bardzo Ci za to wszystko dziękuję.
3. To jest mega ważny punkt. Jeszcze to zweryfikuję w innych źródłach, ale do tej pory pożyczki były na rok. Z resztą widać to też w bilansie za 2020r, w którym zobowiązania krótkoterminowe (do roku) wynosiły ok. 22mln zł, a dłuższe ledwo 3 mln. To oznacza, że się chyba przestraszyli i może świadczyć o problemach z płynnością.
5. To akurat jest dla nich bardzo