Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu były tematy i dyskusje, że Elon Musk chce wyłapywać CO2 z atmosfery do procesu Sabatiera. Pytanie zagadka: Jaką ilość tego gazu można uzyskać z atmosfery na marsie i na ziemi, oraz jaka jest procentowa różnica w wydajności na m^3. Załózmy, że korzystamy z tradycyjnej kriogenicznej instalacji rozdziału powietrza gdzie produktem ubocznym są inne gazy przemysłowe.

#spacex #astronomia #kosmos #elonmusk #nauka #chemia #energetyka
źródło: comment_1642944633XvAazO81rmuoshBHeNmrk0.jpg
  • 8
@positive_mental_attitude: Na ziemi jest to chyba coś ok 400ppm czyli 0,04% a na marsie grubo ponad 90%, tyle że na marsie panuje ciśnienie ok 600Pa czyli ponad 1500x mniejsze. Trzeba by policzyć ile g CO2 jest na m3 tu i tam.

BTW, CO2 w procesach produkcji ciekłego tlenu, azotu etc jest odpadem. Chcąc skupić się na pozyskiwaniu tylko CO2 bez skraplania/oziębiania powietrza trzeba zastosować membrany półprzepuszczalne lub stosować związki w których
@bambus94:

BTW, CO2 w procesach produkcji ciekłego tlenu, azotu etc jest odpadem. Chcąc skupić się na pozyskiwaniu tylko CO2 bez skraplania/oziębiania powietrza trzeba zastosować membrany półprzepuszczalne lub stosować związki w których łatwo rozpuszcza się CO2 a O2 i N2 gorzej.


właśnie ciekawe liczby mi wyszły, a ciężko też nazwać ciekły azot i tlen odpadami, bo jedno i drugie i tak musi kupować.
@bambus94:

tyle że na marsie panuje ciśnienie ok 600Pa czyli ponad 1500x mniejsze.


1 atmosfera to 1.013*10^5 Pa, a standardowa na marsie to 610 Pa, więc rząd wielkości mniej niż to co napisałeś. Z grubsza można przyjąć, że jest to 0.6% ciśnienia tego co na ziemi.

@Lootzek:

Przyjmując wrzucone przez Ciebie dane i że się nie machnąłem licząc, wychodzi że jest go tam ~1,5 raza więcej na m3.


Źle, z