Wpis z mikrobloga

Szybki wpis z pod znaku #telcozwykopem.

Od jakiegoś czasu znowu pojawiają się newsy że 5G znowu nas zabije. Tym razem nie chodzi o pandemię koronawirusa ani o to, że krowy przestaną dawać mleko. Tym razem przez 5G zaczną spadać samoloty ( ͡° ͜ʖ ͡°)

FCC planowała oddać do użytku band 77 w Stanach Zjednoczonych. Wszystko fajnie, konsultacje rozpoczęły się w 2018 roku. Nikt nie protestował, więc spektrum zostało sprzedane. Nikt nie spodziewał żadnych kłopotów.

Aż tutaj nagle jesienią zeszłego roku FAA podnosi alarm. Co wy robicie?! Wszystkich zabijecie! FAA zaczęła twierdzić, że 5G w tym paśmie może zacząć zakłócać wysokościomierze, z których korzystają samoloty.

FAA miała trzy lata, żeby to wszystko dokładnie sprawdzić. Ale lepiej późno niż wcale. Tylko czy twierdzenia FAA są zgodne z prawdą? W USA band 77 to częstotliwości od 3.7GHz do 3.98GHz. Natomiast wysokościomierze operują na częstotliwościach od 4.2GHz do 4.4GHz. A więc guard band to ponad 200MHz. Rozumiem, trzeba wziąć poprawkę na out-of-band emission, ale naprawdę ponad 200MHz to za mało?

Zajączki ćwierkają, że niektóre wysokościomierze korzystają z szerszego zakresu spektrum, niż powinny. Oczywiście, ktoś sobie o tym przypomniał w ostatniej chwili. Wymiana tych podejrzanych wysokościomierzy byłaby kosztowna, więc w zamian FAA postanowiła zrobić aferę. A amerykańskie media (a za nimi również polskie) ją podchwyciły i zaczęły straszyć wszystkich. Fakt, że nie mają zielonego pojęcia o czym mówią, nie zatrzymał ich.

Więcej o całej sprawie tutaj.

#telcozwykopem – tag do obserwowania / czarnolistowania.

#technologia #telekomunikacja #radiokomunikacja #5g
  • 6
@Mathieu_gbw: Niestety się mylisz. Jeśli dobrze rozumiem informacje na stronie UKE, w Polsce band 77 ma również być używany (https://bip.uke.gov.pl/konsultacje-i-wyniki-konsultacji/czestotliwosci-dla-5g-konsultacje-zalozen-zagospodarowania-widma-radiowego,333.html). To bardzo popularny zakres częstotliwości na całym świecie.
Częstotliwości wykorzystywane przez wcześniejsze generacje sieci mobilnych można również znaleźć na stronie UKE - https://bip.uke.gov.pl/dostepnosc-czestotliwosci/informacja-o-zajetosci-widma-tresci/informacja-o-zajetosci-widma-w-pasmach-420-mhz-450-mhz-800-mhz-900-mhz-1800-mhz-2100-mhz-2600-mhz,13.html