Wpis z mikrobloga

#elektryka #elektronika #majsterkowanie #telewizory #pytanie
Proszę o pomoc dobrego Mireczka elektryka. Chcę zbudować prosty obwód z przekaźnikiem, ale się nie znam ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Kupiłem dekoder do tej nowej tv naziemnej i teraz muszę włączać dekoder i telewizor osobno, a HDMI CEC nie działa. Zauważyłem, że po odcięciu zasilania do telewizora, zapamiętuje on swój stan, więc przekaźnik chyba się sprawdzi.

Nie chcę przecinać plomby gwarancyjnej dekodera, ale USB dekodera ma 5 V, a jak jest wyłączony to ok 1,8 V. Mam do dyspozycji zasilacz od dekodera 5 V. Wydaje mi się że potrzebuje jakiś tranzystor do sterowania przekaźnikiem, za pomocą zmiany napięcia w tym USB. Wykonalne to jest?

Z góry dziękuję za pomoc
  • 23
@dktr: nie za bardzo wiem o co chodzi, potrzebuje moduł przekaźnika, czy goły przekaźnik? Przekaźnik mam zasilić z usb czy z zasilacza? I przekaźnik ma być sterowany stanem wysokim?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wojak150: ten pin to sterowanie, jest oddzielony od zasilania, żeby zasilanie nie szło przez słaby port mikrokontrolera. Trzeba to podpiąć na stałe pod masę lub 5v - w zależności od tego jaki będziesz miał moduł (choć w większości modułów będzie to masa)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wojak150: zasilić możesz prosto z usb, dodaj tylko zworkę. Nie musisz tym sterować przez oddzielny pin, bo w twoim przypadku potrzeba tylko wbudowanych zabezpieczeń przed pikiem napięciowym, nie musisz dodatkowo odciążać złącza sterujacego
@c8241070679095affe257f6c6f695c34: w sklepie nie mieli modułu z optoizloacją, więc zrobiłem pierwszy pomysł.

Powstał nowy problem. Gdy przekaźnik odcina jeden przewód do tv (ledowy) to jest taki rozbłysk (podobny jak w kineskopach), którego nie ma kiedy wyciągam wtyczkę (dwa przewody jednocześnie) z gniazdka. Może się przez to popsuć? Czy powód jest inny? np napięcie w usb nie spada do 0.
dałem taki HF49FD/005-1H11TF