Wpis z mikrobloga

Czołem Mireczki i Mirabelki, najlepszego w 2022 roku :)

Zapraszam Was dzisiaj do bardzo ciekawego miasta, jakim jest Stargard położony w województwie zachodniopomorskim. Podczas ostatnich wakacji zajrzałem tam w ramach mojego projektu “Miasta stojące murem”.

Przygotowałem o tym artykuł

- Stargard, wcześniej Stargard Szczeciński (do 2015 roku), a zaraz po wojnie Starogród położony jest w województwie zachodniopomorskim na wschód od Szczecina. Pierwsza osada istniała w tym miejscu już w VI wieku, natomiast Stargard prawa miejskie otrzymał w 1243 roku, co czyni go drugim po Szczecinie najstarszym miastem w województwie.

- Budowę średniowiecznych obwarowań w Stargardzie rozpoczęto w drugiej połowie XIII wieku. W 2010 roku zostały przez Prezydenta RP uznane za pomnik historii. Do chwili obecnej zachowało się 1040 metrów obwarowań z pierwotnych 2260 metrów. Stargardzkie mury obronne należą do najbardziej imponujących w Polsce. Zbudowane są z kamienia polnego i cegły. Ich wysokość dochodziła do 8 metrów (po podwyższeniu w XV wieku). W ciągu obwarowań znajdowało się 45 baszt półotwartych oraz 9 zamkniętych.

- Najwyższą z baszt jest Morze Czerwone (według różnych źródeł XIV lub XV wiek), której wysokość wynosi 34 metry. Na temat pochodzenia nazwy tej baszty jest kilka teorii. Jedna z nich nawiązuje do masakry, która miała miejsce podczas walk w okresie wojny trzydziestoletniej i morza krwi, które było tam przelane, inna nawiązuje do skazańców, którzy mieli być zrzucani z niej, a ostatnia teoria mówi o rdzawych mokradłach w miejscu, w którym powstała.

- Oprócz niej do czasów obecnych przetrwały jeszcze baszty:
Tkaczy (lodowa) z połowy XV wieku o wysokości 31 metrów
Jeńców z przełomu XV i XVI wieku o wysokości 13 metrów
Białogłówka z pierwszej połowy XV wieku o wysokości 30 metrów

- Do Stargardu prowadziły cztery bramy miejskie Pyrzycka, Młyńska (Wodna, Portowa), Wałowa i Świętojańska (Szczecińska). Do czasów obecnych przetrwały wszystkie poza Świętojańską, która około połowy XIX wieku została rozebrana. Natomiast brama Młyńska jest unikatem na skalę światową, ponieważ jest jedyną bramą w Polsce zbudowaną nad korytem rzeki. Na cały świecie są tylko dwie takie bramy.

Tutaj krótki film pokazujący projekt https://youtu.be/egd7NThGc3E

https://www.wykop.pl/link/6438353/stargard-zachodniopomorskie-projekt-miasta-stojace-murem/

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje

#antekpodrozuje #polska #stargard #zachodniopomorskie #podroze #podrozujzwykopem #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania
antekwpodrozy - Czołem Mireczki i Mirabelki, najlepszego w 2022 roku :)

Zapraszam ...

źródło: comment_1641199494V7z0vdzsNDmVLQ32nM9nRf.jpg

Pobierz
  • 19
Byłem w górach z przemiłą panią ze Stargardu z tamtejszego klubu wysokogórskiego, która mieszka tam od zawsze chyba. Opowiadała, że "Szczeciński" dodano do nazwy po wojnie celowo aby Polacy z innych części kraju w ogóle mogli jakoś umiejscowić sobie to miasto w głowie i na mapie.
Ogólnie miasto jakiego nie warto odwiedzać jeśli Twoimi zainteresowaniami nie są głównie zabytki ceglane i to w ilości około 5 sztuk. mieszkałem w nim coś około 2 lat. Sypialnia szczecina i to każdy powie. Tam nic się nie dzieje sensownego chyba, że wały włodarzy lub bodowa przez setki lat kolejnego ronda i zablokowanie wszystkich ulic do około na skalę galaktyczną. Nie ma samo miasto nic ciekawego no może centrum kultury czy techniki