Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#gielda

Czy warto inwestować w ETFy akumulujące na koncie IKE? Zdaję sobie sprawę, że każdy niewykorzystany rok to utrata wpłaty limitu. Niemniej, nie wiem czy będą z moją inwestycją do czasu emerytury, ponieważ do tego momentu mam jeszcze bardzo dużo czasu. A co jeśli np. za 10 lat uznam, że będę chciał inwestować dywidendowo? Wtedy będę musiał spieniężyć jedną inwestycję żeby rozpocząć drugą, ponieważ inwestowanie dywidendowane do optymalnych podatkowo nie należy, a ETF akumulujący i tak nic nie wypłaca. Jedynie dwie zalety jakie widzę to to, że skorzystam z limitów oraz, że jeśli udałoby mi się wytrzymać z moją inwestycją do emerytury, to nie zapłacę podatku od zysków kapitałowych.

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61ccdd970ed247000a9234db
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 6
@AnonimoweMirkoWyznania: przeciez caly sens IKE/IKZE polega na tym że te aktywa mają tam leżeć do emerytury xD jak nie chcesz ich tam trzymac do emerytury to mozesz po prostu zalozyc konto maklerskie, tam juz nie ma zadnych limitow xD rynek zje ile mu dasz, tylko pamiętaj żeby kupić boruto
@AnonimoweMirkoWyznania: w przypadku zagranicznych etf-ów - oczywiście ma to sens, bo ulga podatkowa nie dotyczy withholding tax.
Ponadto, jeśli wyjedziesz zagranicę i będziesz otrzymywał dywidendę - owszem ike to nie opodatkuje w polsce, ale i tak zapłacisz podatek w kraju rezydencji