Wpis z mikrobloga

@TenTypZez: Obecny system oparty o rzadkość zasobu i jego efektywność sprawdza się dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dyskusyjne jest to, czy umiejętności negocjacyjne powinny decydować o zarobkach w zawodach, które na co dzień tych negocjacji nie wymagają - bo obecnie pewnie wielu ludzi zarabia sporo mniej niż by mogło nie dlatego, że się nie nadają do swojej pracy, a dlatego, że pracodawca wykorzystuje przewagę informacyjną nad kandydatem.
Obecny system oparty o rzadkość zasobu i jego efektywność sprawdza się dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@WaveCreator: Ale dobrze według jakich kryteriów? Bo zwykle jak o to pytasz, to się okazuje, że według kryteriów... również kapitałowych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Mr_Hand_of_Fate: Ale nie mówimy o tym jak działa kapitalizm, a o tym, co powinno być czynnikiem określającym to, jak chcemy nagradzać konkretne
@TenTypZez:

Ale nie mówimy o tym jak działa kapitalizm, a o tym, co powinno być czynnikiem określającym to, jak chcemy nagradzać konkretne zachowania w społeczeństwie

Ale dlaczego mamy cokolwiek zmieniać?
Nigdzie się nie zapętliłem, obecny system jest co do zasady bardzo efektywny.
Praca nie ma jednakowej wartości. Weźmy taki przykład: pewien pracownik fizyczny przez 40 godzin stworzył powiedzmy 120 profilów aluminiowych, które przedsiębiorstwo sprzeda w hurcie za 3 zł/sztuka. W podobnym
Ale dlaczego mamy cokolwiek zmieniać? Nigdzie się nie zapętliłem, obecny system jest co do zasady bardzo efektywny.


@Mr_Hand_of_Fate: Zapętliłeś się, bo dalej nie odpowiadasz na pytanie efektywny według czego? Albo inaczej, co rozumiesz przez tą efektywność?
@TenTypZez: Efektywny z punktu widzenia interesu ekonomicznego pracodawcy, a także społeczeństwa.
Chciałbyś wyeliminować różnice płacowe, to ja w tym momencie zapytam: co właściwie motywowałoby ludzi do samodoskonalenia, gdyby gość z wykształceniem niepełnym podstawowym zarabiał tyle, co manager po szkole z Ivy League (gdzie swoją drogą trzeba zapłacić jeszcze czesne)? Jakaś ambicja? No nie wiem, trudno o coś bardziej demotywującego, jak obserwować, że lata nauki i pracy w zasadzie nic nie znaczą,
@TenTypZez: Ale jakie kryteria, o co Ty w ogóle pytasz? Kryteria są oparte o popyt-podaż. Więcej jest osób potrafiących wkładać towar do pudełka, niż efektywnie organizować pracę zespołu, i dlatego z pozoru pani na taśmie pracuje ciężej a zarabia mniej niż jej kierownik. Tak samo CEO - duża odpowiedzialność za podejmowanie decyzji - duże zarobki. Jeżeli mówimy o pracy na danym stanowisku, tak kryterium jest to, na ile pracodawca wycenia efektywność
Efektywny z punktu widzenia interesu ekonomicznego pracodawcy, a także społeczeństwa.


@Mr_Hand_of_Fate: Czyli mówisz, że kapitalizm jest najbardziej efektywny z punktu widzenia kapitalizmu? To jedyne kryterium, które przychodzi ci do głowy?

Ale jakie kryteria, o co Ty w ogóle pytasz?


@lemek3: Rozmowa jest o kryteriach optymalizacji systemów ekonomicznych a nie o tym, jak działa kapitalizm. Przeczytaj jeszcze raz powoli ten wątek. Zapętliłeś się podobnie jak @Mr_Hand_of_Fate na korwinizmach i oczywistościach, a
@TenTypZez:

Rozmowa jest o kryteriach optymalizacji systemów ekonomicznych


Kompletnie nie odczułem, że próbujesz się o to dopytać... Może jestem dzisiaj jakiś zmęczony, ale tak po krótce odpowiadając na Twoje pytanie, to kryterium optymalizacji systemu ekonomicznego jest w zasadzie jedno -> Zarabiać jak najwięcej, najmniejszym nakładem środków ¯\(ツ)_/¯ Oczywiście pod spodem temat jest o wiele bardziej złożony, bo tego typu rozumowanie może prowadzić do błędnego stwierdzenia, że praca niewolnicza jest najbardziej
To sorry, ale chyba nie jestem jedynym który nie rozumie.


@lemek3: Z pewnościa nie jedynym, ale moje myśli były sformułowane jasno. Ty za to odpowiedziałeś z automatu według wykopowego klucza, a nawet nie spróbowałeś zrozumieć, bo widac nigdy nad tym się nie zastanawiałeś i nawet nie przyszło ci do głowy, aby takie pytania sobie zadać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale żeby nie było że tylko się wyśmiewam,
@TenTypZez: Noo... Ale tutaj wracamy do mojego fragmentu:

Kompletnie nie odczułem, że próbujesz się o to dopytać... Może jestem dzisiaj jakiś zmęczony, ale tak po krótce odpowiadając na Twoje pytanie, to kryterium optymalizacji systemu ekonomicznego jest w zasadzie jedno -> Zarabiać jak najwięcej, najmniejszym nakładem środków ¯_(ツ)_/¯ Oczywiście pod spodem temat jest o wiele bardziej złożony, bo tego typu rozumowanie może prowadzić do błędnego stwierdzenia, że praca niewolnicza jest najbardziej efektywna,