Wpis z mikrobloga

@swiadomy_anakolut: Trochę nie bardzo mi się chce na takie głupie wpisy merytorycznie odpowiadać, ale niech będzie.
Gdybym wydawał kasę na reklamę, to bym od przeciętnego Szwajcara więcej zarabiał. Ale w sumie musiałbym też pracować więcej, niż teraz, a mi się nie chce. Czasy ciężkiej pracy mam już dawno za sobą.
  • Odpowiedz
Szkoda życia na takie ciasne horyzonty.


@TenTypZez: No ta dyskusja nie ma sensu. Jest tak jak piszesz - neoliberalizm wydaje się dla wielu jedyną opcją, więc nie próbują nawet pomyśleć o kwestinowaniu jego zasad. Ty proponujesz, żebyście nie grali już w nogę tylko w coś innego, on Ci na to, że możecie grać w nogę bez koszulek, albo na jeden kontakt z piłką. Współczesny kapitalizm jest efektywny, bo spełnia najlepiej
  • Odpowiedz
Gdybym wydawał kasę na reklamę, to bym od przeciętnego Szwajcara więcej zarabiał


@Mr_Hand_of_Fate: Trochę inne było pytanie. Twierdzisz tu, że efektywna praca na którą jest duży popyt jest lepiej opłacana i że to sensowne kryterium. Zapytano Cię czy w takim razie praca Hansa w Szwajcarii jest jakoś znacznie bardziej efektywna, czy może jest na nią inne zapotrzebowanie, skoro w tym kraju średnio zarabia się około 4x tyle co w Polsce,
  • Odpowiedz
@swiadomy_anakolut:

czy w takim razie praca Hansa w Szwajcarii jest jakoś znacznie bardziej efektywna, czy może jest na nią inne zapotrzebowanie

Co do zasady tak jest przecież.
Szwajcarzy pracują znacznie bardziej efektywnie od przeciętnego Polaka.
  • Odpowiedz
Obecnie poza jakimś marginesem, wszędzie na świecie panuje regulowana gospodarka rynkowa


@lemek3: Jestem w stanie się zgodzić, ale nie rozumiem co to ma do rzeczy. Jesteś też zapewne świadomy, że istnieją też kraje komunistyczne, 30 lat temu był jeszcze ZSRR, a niecałe dwieście lat temu w wielu miejscach panował klasyczny feudalizm z chłopami-niewolnikami, arystokracją i uprzywilejowanym duchowieństwem. Argument, że od parudziesięciu lat w większości krajów panuje ten konkretny ustrój gospodarczo-polityczny
  • Odpowiedz
@swiadomy_anakolut: Już mówię "co z tego", ano to z tego, że na konkretne pytanie padła odpowiedź w oparciu o otaczającą nas rzeczywistość. Jeżeli chodzi o komunizm czy inne systemy feudalne tak:
1. Okazały się one mniej wydajne niż kapitalizm
2. W nich również pracownik był wyceniany na podstawie popytu i podaży...

Bo sorry, ale nawet w systemach feudalnych jeżeli byłeś dobrym rzemieślnikiem tak Twoja sytuacja była lepsza niż u "gorszej"
  • Odpowiedz
padła odpowiedź w oparciu o otaczającą nas rzeczywistość


@lemek3: Czyli gdybym zadał Ci dwieście lat temu pytanie jaki jest najlepszy ustrój gospodarczo polityczny, to chyba odpowiedziałbyś, że feudalizm, bo "na konkretne pytanie padła odpowiedź w oparciu o otaczającą nas rzeczywistość"?

Skoro już twierdzisz, że zasada wyceniania dóbr i usług na podstawie popytu i podaży nie jest zależna od ustroju, to chyba przestaje być argumentem
  • Odpowiedz
@swiadomy_anakolut: Gdybyś dziś zadał mi pytanie jaki jest najlepszy ustrój gospodarczy, tak pewnie usłyszałbyś ode mnie odpowiedź na to pytanie.

Problemem jest to, że takie pytanie tutaj w zasadzie nie padło... I to jest "clue" całego problemu.

Jeżeli ktoś chce dyskutować na poważne tematy, to wypadałoby wpierw posiąść elementarną wiedzę ze szkoły podstawowej jaką jest czytanie ze zrozumieniem i przelewanie swoich myśli jako słowo
  • Odpowiedz
Co do samego feudalizmu to chyba go pomyliłeś trochę z systemem niewolnictwa, ponieważ taki chłop feudalny w przeciwieństwie do niewolnika był już chroniony prawnie... Słabo, ale był. Poza tym oddawał "panu" część swojej pracy a nie wszystko. Co więcej! Taki chłop sam decydował ile pracuje i cięższą pracą mógł "wypracować" sobie lepsze warunki życia. Oczywiście istniał szklany sufit w postaci dostania się do arystokracji, ale kompletnie nic takiemu chłopu nie przeszkadzało, aby
  • Odpowiedz
@swiadomy_anakolut:

No to przeczytaj sobie co to jest poddaństwo i powtórz jeszcze raz, że chłop miał swobody i mógł się z własnej inicjatywy wybić do innego stanu.


No... Na Twoim miejscu zastosowałbym tą radę do siebie.

A dalej... Efektywny w takim sensie, że był "lepszy" niż inne ustroje panujące w tamtych czasach. Feudalizm w pewnym momencie "opanował" świat, nie dlatego że ktoś ruszył magiczną różdżką, a dlatego, że wyparł dotychczasowe
  • Odpowiedz
Efektywny w takim sensie, że był "lepszy" niż inne ustroje panujące w tamtych czasach. Feudalizm w pewnym momencie "opanował" świat


@lemek3: Czyli lepszy to według Ciebie taki, który dominuje, taki który jest najczęstszy? W sensie, że ta cała dyskusja sprowadza się do stwierdzenia, że dobrze to jest tak jak jest, jak to co jest się zmieni, to wtedy to nowe będzie dobre, a stare gorsze?

Na Twoim miejscu zastosowałbym tą
  • Odpowiedz
@swiadomy_anakolut: Szanuję za próbę i przejęcie pałeczki w tej mało owocnej dyskusji. Ja się w ogóle zastanawiam, czy do nich przemawia w ogóle koncepcja państwa, jako tworu wynikającego ze społecznej umowy i mającego jak najlepiej realizować interesy tejże społeczności. Mam wrażenie, że konserwy widzą to raczej w kategoriach hierarchii i zastanego porządku, do którego musimy się dostosować, bo już ktoś kiedyś wymyślił, jak ma być.
  • Odpowiedz
@swiadomy_anakolut: Nie... Ja dalej nie odpowiadam na pytanie "jaki ustrój jest według mnie najlepszy". Odpowiadam na wszystkie inne Twoje pytania... Dalej to są kolejne Twoje projekcje. Feudalizm to baaardzo, ale to baaaardzo obszerny temat, delikatnie różny dla danego kraju i sam system zmieniał się na przestrzeni lat. Nigdzie też nie napisałem, że "chłop miał dobrze", to są kolejne jakieś Twoje projekcje.

Ja nawet nie wiem od czego zacząć, ale to że gospodarka folwarczno-pańszczyźniana różniła się zdecydowanie od niewolnictwa, a to że możemy w obu systemach znaleźć pewne podobieństwa to jest inna para kaloszy.

Ogólnie to mam wrażenie, że ja piszę o niebie, a Ty o chlebie. Cały czas starasz się udowodnić w zasadzie nie wiem co... Że systemy, której do tej pory stworzyliśmy nie są idealne? No nie są... Czy uważam, że kapitalizm jest lepszym systemem niż wszystkie które mieliśmy dotychczas? Tak, uważam dokładnie tak. Czy uważam, że kapitalizm jest idealnym czy też najlepszym systemem jaki kiedykolwiek stworzył i stworzy człowiek? Odpowiedź brzmi
  • Odpowiedz
Czy uważam, że kapitalizm jest idealnym czy też najlepszym systemem jaki kiedykolwiek stworzył i stworzy człowiek? Odpowiedź brzmi nie


@lemek3: No właśnie o to mi chodzi. Też uważam, że obecny system nie jest doskonały i chciałbym go poprawić. Dotąd miałem wrażenie, że stoisz konserwatywnie na straży status quo, ale najwyraźniej się myliłem.

konkretne pytania, to otrzymasz konkretne odpowiedzi


Skoro piszesz, że dostrzegasz błędy obecnego systemu i liczysz na poprawę, to
  • Odpowiedz
Ale już nasuwa warte odpowiedzi pytanie - co powinno być tym czynnikiem, który warunkuje, jak bardzo ktoś powinien być wynagradzany.


@TenTypZez: Zasoby które ryzykuje. Często (DG) ciąży na nim nieograniczoną odpowiedzialność osobistym majątkiem.
Pracownik (UoP) ma zagwarantowaną pensję i niczym nie ryzykuje.
  • Odpowiedz
Często (DG) ciąży na nim nieograniczoną odpowiedzialność osobistym majątkiem.


@void1984: Czym konkretnie ryzykuje? Tym, że jak straci majątek, to będzie musiał pójśc do pracy, tak jak ten na UoP? Bo ten pracownik, gdy straci pracę, też ryzykuje, że nie będzie miał co jeść. A wpływ na to, czy straci pracę, ma też ten pracodawca, co więcej. Mógłbyś wyjaśnić, co miałeś na myśli?
  • Odpowiedz
@TenTypZez: Nie dostałeś odpowiedzi, więc dla szerzenia wiedzy odpowiem: utrata pracy nie jest tu kluczowym czynnikiem:
- Osoba na DG odpowiada całym swoim majątkiem np. za swoje błędy wpracy. To znaczy np. że dentysta, któremu obsunie się wiertło albo informatyk, który przez niedopatrzenie dopuści do wycieku danych może zostać zlicytowany do 0 na poczet pokrycia strat albo kar umownych i jeszcze zostać z długami które bedzie musiał spłacać do końca
  • Odpowiedz