Wpis z mikrobloga

Mirki, jest tu jakiś specjalista od podatków/nowego ładu?

wpadł mi w oko taki artykuł:
https://www.prawo.pl/kadry/czy-przedsiebiorcy-moga-zaplacic-skladke-w-2021-r-za-caly-2022-r,512336.html

jak uważacie - rozliczenie się ze składek zdrowotnych w grudniu 2021 za cały 2022 jest legit?
to w sumie ostatni moment, żeby sobie odliczyć składkę zdrowotną od podatku, można w sumie zaoszczędzić kilka tysięcy, więc ciekawi mnie, co wy sądzicie na ten temat?

#prawo #podatki #nowylad #jdg #programowanie (dla zasięgu, bo dużo programistów siedzi na b2b i może ich zaciekawić ten temat)
  • 9
@nalot_1: Osoby samozatrudnione oraz prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i niezatrudniające pracowników, mogą uniknąć niekorzystnych zmian w opłacaniu składki zdrowotnej. Wystarczy, że zadeklarują i opłacą wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i składkę zdrowotną za 2022 r. jeszcze w grudniu br. Opłaca się to zwłaszcza tym, którzy na skutek zbiegu tytułów do ubezpieczeń płacą tylko składkę zdrowotną.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/kadry/czy-przedsiebiorcy-moga-zaplacic-skladke-w-2021-r-za-caly-2022-r,512336.html
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Uvmeneal: @kiciek:
1
żeby odliczyć składkę zdrowotną trzeba mieć zapłacony cały ZUS za dany miesiąc
2
Składka zdrowotna w 2022 jest zależna od dochodu czyli nie jest znana z góry
3 przykład
Jeśli wpłacisz np 20tys żeby pokryć ZUS za 12 miesięcy i odliczysz część jako zdrowotna, to jeśli zwiększa ci się dochody i okaże się że starczyło na 10.5 miesiąca to będzie oznaczało że zdrowotną za 0,5 miesiąca odliczyles
@zibizz1: i o co chodzi z ograniczeniem zatrudniania. Bo mógłbym usiłować regulować (obniżać) swój dochód tak,żeby się zgadzał z tym co teraz przewidzę poprzez zatrudnianie kogoś.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Zeddzik: @kiciek:
Ogólnie moja opinia w tym jest taka:
Jeśli wiesz na 100% ile ZUSu zapłacisz w przyszłym roku( razem ze stawką zdrowotną) to wypełniasz DRA za te miesiące, wpłacasz cały ZUS za te miesiące i odliczasz składki zdrowotne w grudniu.

DRA jest takim potwierdzeniem jak kasa która wpłacasz do ZUS powinna zostać podzieloną i ile z tego jest na składkę zdrowotną.

W przypadku gdy opłacasz teraz np składke za