Wpis z mikrobloga

W 2019 roku, który przyjmuję jako ostatni normalny, mieliśmy 8mln hospitalizacji w szpitalach ogólnych czyli 666k miesięcznie. W 2020 roku było ich ok 1,8mln mniej.

W 2020 roku peak hospitalizacji przypadał na okres październik - grudzień

Pytanie: z czego wynika spadek w roku 2020roku?

1. Trzeba było odwołać zabiegi planowe żeby zająć się pacjentami z covidem, wobec czego ŻADEN pacjent statystycznie spodziewany w trakcie tych 3 miesięcy nie trafił do szpitala bez covida.

2. Ludzie którzy i tak byli w szpitalu trafili na oddziały covidowe

PS ilość łóżek w szpitalach ogólnych nawet się zwiększyła

Czy ktoś podsunie inną odpowiedź?

#koronawirus
źródło: comment_1639677500ALDRNhYiDFImvCma3hGOff.jpg
  • 9
@sanderus: Przyczyn pewnie jest więcej niż jedna.

- Część hospitalizacji planowanych została odwołana lub przełożona przez szpitale (np te przekształcone na COVIDowe, oddziały szpitalne na których zaczął panować COVID, personel który trafił na oddziały COVID, personel zainfekowany, personel na kwarantannie, etc...)

- Część hospitalizacji planowanych została odwołana lub przełożona przez pacjentów (jak ktoś chciał do szpitala iść z powodu np zaćmy czy łuszczycy to stwierdził że się nie będzie o covida
@maniac777:
Sorry ale pisze z telefonu i ciężko się cytuje

Ad 1, 2 oraz ostatnie pytanie

To jest prosta matematyka. W 2020 roku hospitalizowano 1,8mln mniej pacjentów w szpitalach ogólnych. Zakładam, że mając pandemię covid, trafiali glowniedo szpitali covidowych. Dodatkowo biorę pod uwagę jedynie peak hospitalizacji z okresu październik - grudzień bo pozostałe miesiące to było maks 1000 osób w szpitalach/oddziałach covidowych

I teraz tak:

Jeśli łącznie ludzi hospitalizowanych w 2020
Zakładam, że mając pandemię covid, trafiali glowniedo szpitali covidowych.


@sanderus: Aaa... przyjmujesz że pajenci covidowi znikali Ci z radaru statystyk bo byli w szpitalach specjalistycznych, czyli ogólnych przekształconych na covidowe? Tak? No to może i przekształcenie czasowe szpitala zmieniało jego naturę ze względu statystycznego, ale założenie to jest z goła błędne. Pytałem w trybie dostępu do informacji publicznej ile było związanych z covid hospitalizacji. W roku 2020 było ich 260 tysięcy.
@maniac777: no i widzisz, zadałeś pytanie w trybie. Ja się zastanawiam dlaczego te statystyki nie są łatwo dostępne i upublicznia się tylko statystki które można łatwo zmanipulować.

I zastosowałem brzytwę ockhama

Bo ktoś nie chce żeby były łatwo dostępne
@sanderus: To jest w mojej ocenie polska urzędnicza mentalność pozostała jeszcze po komunie. Jedyny sposób by to zmienić to pytać, tak by urzędnicy zaczęli udostępniać informacje tak by nie musieć poświęcać czasu na realizację wniosków o dostęp do informacji publicznej.

PS: Mam rozpiskę z podziałem na miesiące i wiek hospitalizowanych pacjentów.