Wpis z mikrobloga

Chciałem dodać wpis jako znalezisko ale niestety wykop jest zepsuty i się nie dało. Artykuł w znalezisku ma ograniczenie 20 tys. znaków, mój wpis ma niecałe 18 tys. znaków ze spacjami ale wykop mówi nie. Więc dodaję jako wpis na mirko. Będę dodawał pozycje w komentarzach więc proszę nie komentujcie jeszcze.

Są tacy Mircy którzy ostatnio pytali mnie o książki poświęcone gotowaniu. Co mnie ani trochę nie dziwi, bo przecież idą święta i nowy rok. Zapewne wielu z Was ma przyjaciół lub członków rodziny którzy w kuchni siedzą więcej niż z czystej potrzeby. Albo chcą zacząć. A może Ty byś się chciał zaopatrzyć w jakąś książkę o gotowaniu. I chociaż pretekst jest świąteczny to temat całoroczny. Przedstawiam listę książek które mam, w takiej lub innej formie, które znam albo które chcę mieć. Może przyda Wam się ta lista z krótkimi notkami ode mnie. Jeżeli jakiś tytuł wyda się interesujący polecam go wyszukać i przeczytać szerszy opis przygotowany przez wydawcę.

Lista jest podzielona na następujące kategorie: Fermentacja, Kuchnie Regionalne, Wegańskie, Historyczne, Tematyczne, Z przepisami, Naukowo o gotowaniu.


Każdy tytuł jest opatrzony oceną, nie jest to ocena jakościowa każdego tytułu, ale określa poziom skomplikowania. Według klucza:

1/5 Każda Grażynka ogarnie albo już zna.
2/5 Możesz jeszcze nic nie umieć, ale przynajmniej musisz chcieć.
3/5 Kiedy słyszysz Mandolina i Blender to masz na myśli rozdrabnianie żywności a nie grafika komputerowego z instrumentem strunowym.
4/5 Znajomi chcą Cię zapisać do Masterchefa czy innego Mam Talent, ale wiesz że byś się tam nudził.
5/5 Twoja rodzina już nawet nie chce od Ciebie przepisów bo i tak nie będzie potrafiła tego odtworzyć.

Szczególnie polecam coś z tej ostatniej grupy. Zachęcam Was żeby nauczyć się gotować a nie zbierać przepisy. Gotowanie to akt twórczy a nie odtwórczy, to odkrywanie, zaradność i spryt. A przepis nas ogranicza, zabiera nam czas i zmusza. Powinien być inspiracją i przykładem a nie instrukcją. Dlatego jeżeli lubicie gotować, chcecie polubić albo obdarować kogoś takiego to polecam wybrać książkę która tego uczy. A nie jest zbiorem przepisów. Oczywiście książki kucharskie też są cenne, i pasjonaci gotowania je mają, będą i powinni mieć. Ale jeżeli nie macie książek o gotowaniu jako takim to polecam wybrać którąś w pierwszej kolejności. To nauka która jak każda inna stale się rozwija. A niestety Internet bywa zwodniczy w szukaniu wiedzy kulinarnej. Rządzą algorytmy i treści pisane pod niej przez ludzi którzy mają kwalifikacje do pisania na akord, a nie z sensem. Dlatego naprawdę warto czasem sięgnąć po książkę.

Na koniec ankieta, nie chcę obiecywać kiedy uda mi się zrobić kolejny taki wpis. Może za miesiąc a może za rok. Ale mam kilka tematów i jestem ciekaw który by Was najbardziej interesował.

#gotujzwykopem #ksiazki #prezenty #foodporn #keto #gotujzmirkosoft
Mirkosoft - Chciałem dodać wpis jako znalezisko ale niestety wykop jest zepsuty i się...

źródło: comment_1638973561xGp2q42f9BUsKCLmaL7vCg.jpg

Pobierz

Jaki temat poruszyć jako kolejny?

  • Co powinno się znaleźć w Twojej kuchni? 26.1% (110)
  • Co próbują Ci sprzedać ale tego nie potrzebujesz? 33.9% (143)
  • Mięsne Mity 17.8% (75)
  • Guide do Sous-vide 10.9% (46)
  • Dlaczego dzieci nie lubią warzyw? 11.4% (48)

Oddanych głosów: 422

  • 89
  • Odpowiedz
Modernist Cuisine – Nathan Myhrvold
Język: Angielski
Objętość: Ultra
Jeżeli Wasz budżet jest nieograniczony i szukacie tego co absolutnie najlepsze to Modernist Cuisine właśnie tym jest. Nathan ma wykształcenie w takich dziedzinach jak geo fizyka, fizyka kosmiczna, teoretyczna i matematyczna. Prowadził Research wspólnie z Hawkingiem. A żeby napisać tą książkę porzucił pracę w Microsoft jako CTO. I stwierdził że se zrewolucjonizuje gotowanie. Ten pięcioksiąg to koszt 2000 zł. Ale jak szaleć to
Mirkosoft - Modernist Cuisine – Nathan Myhrvold
Język: Angielski
Objętość: Ultra
J...

źródło: comment_1638974520WWJtbzKROPCM8bAWLNZQbZ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
The Food Lab – Kenji Lopez-Alt
Język: Angielski
Objętość: Mega
Kenji to człowiek o którym niektórzy będą mówić tak jak połowa amerykańskich kucharzy mówi o Julii Child. Jego pomysłowość i otwartość na nowe koncepcje są idealnymi cechami dla kulinarnego odkrywcę który swoimi odkryciami oraz fundamentalną wiedzą dzieli się na łamach tej książki. Jeżeli tylko znasz angielski – gorąco polecam.
3/5
Mirkosoft - The Food Lab – Kenji Lopez-Alt
Język: Angielski
Objętość: Mega
Kenji t...

źródło: comment_16389745482DsnT79u93kvvUoW6OPWWL.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
NA KONIEC

Kitchen Confidential 1 & 2 – Anthony Bourdain
Język: Angielski
Objętość: Średnio-większa
Książka która wystartowała karierę człowieka na czele ruchu wynoszącego kucharzy do rangi gwiazd rocka. To jest pozycja obowiązkowa dla każdego dla kogo jedzenie nie jest tylko potrzebą fizjologiczną. A część druga napisana po latach jest wcale nie gorsza od pierwszej. Bourdain zawsze zaprzeczał kiedy ktoś mu przypisywał jakkolwiek wyjątkowy talent do gotowania. Ale nigdy nie słyszałem żeby przeczył
Mirkosoft - NA KONIEC

Kitchen Confidential 1 & 2 – Anthony Bourdain
Język: Angiel...

źródło: comment_1638974606cMOPemchuTTjuIq6NrOxBN.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Mirkosoft: świetna lista, części nie znałem, a część posiadam :) osobiscie dodałbym jeszcze jedną kategorię - kompozycje smakowe, np The Flavour Thesaurus Niki Segnit czy polski Wzór na smak Łapanowskiego. Btw Kuchnia Molekularna pojawia sie na allegro czasem w okolicach 300zł albo i więcej ;) Sam poluję.
  • Odpowiedz
@Mirkosoft: jako naczelny szkalownik jakichkolwiek przepisów może w końcu skorzystam i się przekonam :D
Chyba się obejrzę za Les Abats na start, bo podroby lubię, a czasem brakuje pomysłów
  • Odpowiedz
@Limonene: Les Abats jest naprawdę fajne, tylko mocno restauracyjne są tam przepisy. Ale są nawet polskie gołąbki z wątróbką :)
Podesłałbym na test jakiś przepis ale pożyczyłem kumplowi który wraca w niedzielę z 3 tygodniowych wakacji.

A za szkalowanie przepisów szanuję akurat :)
  • Odpowiedz
  • 1
@clowncore: Jasne, jest w niej opisane mnóstwo roślin które rosną wszędzie dookoła. A każda z tych roślin ma opisane części jadalne, ich zastosowanie i przykładowe przepisy. Ja np. z tej książki nauczyłem się potraw z czarnego bzu, czeremchy czy babki lancetowatej i chociaż na co dzień nie chodzę po parkach i ich nie zbieram to kiedy jestem na działce czasem z nich skorzystam.
  • Odpowiedz