Wpis z mikrobloga

@sikejsikej: @podomka: Ale z was dzbany. To po prostu matematyka. Łopatologicznie: to trochę tak jak z tym, że ja i mój pies statystycznie mamy 3 kończyny. Choć obliczenia NASA są bardziej złożone.

"Apophis należy do planetoid z grupy Atena, których orbity zbliżone są do orbity ziemskiej. Obiega ona Słońce w ciągu 323 dni, zbliżając się dwukrotnie do orbity Ziemi w ciągu jednego obiegu. Na skutek zaburzenia orbity Apophisa podczas zbliżenia z Ziemią 13 kwietnia 2029 roku przejdzie on z grupy Atena do grupy Apolla[1].

Pierwotny raport NASA z 24 grudnia 2004 określał „prawdopodobieństwo” zderzenia na „około 1 do 300”, co było szeroko komentowane w mediach. Kolejne szacunki NASA ustaliły tę wartość na 1 do 233, co owocowało przyznaniem 2 stopnia w skali Torino. Tego samego dnia, bazując na wynikach 64 obserwacji, NASA określiła możliwość zderzenia na 1 do 62 (1,6%), co przyczyniło się do
  • Odpowiedz
pewnie chodzi o to, że kiedyś jebnął meteoryt i zginęło ileś tysięcy ludzi na raz


@ziemniag: kiedy i gdzie? Ogólnie bardzo mało ludzi w skali świata zginęło od uderzeń meteorytów. Można to podpiąć pod ryzyko, że przyleci asteroida wielkości wystarczającej by spowodować kataklizm podobny do wielkiego wymierania sprzed 66mln lat i za jednym razem skosi ponad 99% ludzi w krótkim czasie, ale szanse na to są znacznie mniejsze. Gdyby szanse na taki kataklizm w ciągu twojego życia rzeczywiście wynosiły 0.046%, to przez te 66mln lat powinniśmy mieć jeszcze nie jedno takie wydarzenie, bo to jest przestrzelone o rzędy wielkości.
Już nawet pomijam, że w przypadku wirusa (dotyczy nie tylko obecnego SARS-CoV-2, tylko groźniejszych), coś można robić, jakoś walczyć, jakby jutro miał uderzyć duży obiekt, to niewiele można z tym zrobić.

Albo chodzi o to, że jest szansa na to, że meteoryt trafi w ziemie i zabije wszystkich. 1 na 30000 o ile
  • Odpowiedz
@ziemniag:
Te dane statystyczne, nawet jeśli są prawdziwe to są niekompletne i nie można ich porównywać, bo brakuje przedziału czasowego.

Szansa dotyczy dnia, godziny, czy może całego życia człowieka?

To tak jakby podawać szanse na wygraną w lotto bez doprecyzowania liczby zakładów.
  • Odpowiedz