Wpis z mikrobloga

@xandra kościół jest zwolnionych z podatków nie ksiądz. Księża płacą normalnie podatek bądź ryczałt i to on wybiera. Większość księży pracuje w szkołach i uczelniach czy również jako kapelani. Tylko proboszcz dostaje pensję z kuri bo sprawuje opiekę nad parafią. Każda składka w kościele idzie w 45% do kuri reszta na utrzymanie kościoła. Wszystkie śluby,chrzty pogrzeby również 45% kuria,35% reszta do podziału na ilość księży w parafii. Każda kolęda również 15% dla
@xandra: Nie wciskam żadnego kitu, po prostu mówię jak jest w rzeczywistości, a nie powtarzam antyklerykalne memy z kwejka. Nie chodź na mszę, nie płać na tacę, nie bierz ślubu w kościele, nie grzeb tam swoich bliskich; naprawdę nie ma przymusu.


@marcelus: Nie ma? To czemu kościół jest utrzymywany z moich podatków? Oficjalnie wystąpiłem z kościoła, a dalej na te darmozjady łożymy wszyscy w funduszu kościelnym. Powinno być tak jak
@Klim4s: tak sądziesz? Dochód z podatku kościelnego w Niemczech dla Kościoła katolickiego (przy 2.5 mln wiernych) wyniósł 6 miliardów euro w 2017 czyli ponad 27 mld złotych.

Fundusz kościelny w tym, absolutnie rekordowym roku, wyniósł 192 mln złotych. Nawet jeśli dodać do tego koszty katechezy i inne (1.5 mld zł), to mamy absolutnie nieporównywalne liczby.
@marcelus: Twoją, jego i moja parafie utrzymuje każdy polak. Fundusz kościelny z roku na rok pobija rekordowe wyniki jeśli chodzi o dofinansowanie z budżetu państwa, a sluchaczy konsekwentnie ubywa. Perspektywa następnych 10-20 lat to coraz większy odpływ wiernych z kościoła (wystarczy spojrzeć na liczbę młodych aktywnie uczestniczących). Sakramenty? Gdyby babcia. Dziadek i rodzice nie przymuszali swoich potomków do sakramentów kościelnych, bo "tradycja" to liczby były by jescze bardziej dramatyczne. Religia to
@marcelus: przypomnij mi proszę, ile hektarów posiadał "przed wojną" Jezus? A ile apostołowie?

Ja zaś w zamian przypomnę jego słowa (podobno księża wierzą w boga, więc pewnie w Jezusa też wierzą):
"Jezus powiedział do swoich uczniów: Zaprawdę, powiadam wam: Bogaty z trudnością wejdzie do królestwa niebieskiego. Jeszcze raz wam powiadam: Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego. Gdy uczniowie to usłyszeli, przerazili się bardzo i