Wpis z mikrobloga

FYI: właśnie próbuję kupić swoją pierwszą call opcję i tym samym zaczynam oficjalnie swoją przygodę z opcjami giełdowymi. Na 99.9999% stracę na tym pieniądze, natomiast robię to po to, by się nauczyć, dlatego inwestuje relatywnie nie dużą kwotę 21.06 USD,

TSLA Dec17'21 2475 CALL, próbuję kupić za 0.20 USD per akcja, ale że opcje są na 100 akcji zawsze, to razy 100, więc 20 USD + opłaty.

Oczywiście, to że kupuję opcję ze strikę price 2475 USD z datą 17 grudnia br., wcale nie oznacza, że wierzę w to, że w ciągu 2 tygodni Tesla dojdzie do tego poziomu. W baaaaaaaaaardzo optymistycznym scenariuszu, w ciągu tego czasu, cena Tesli znacząco wzrośnie i mi uda się tę opcję odsprzedać z zyskiem. Nie planuje trzymać jej aż do jej expiry date.

Piszę to po to, bo potem napisze jak mi poszło.. i raczej na pewno napiszę, że straciłem większość tych 21 USD.... żeby potem mi ktoś nie pisał, że się głupio usprawiedliwiam, że wiedziałem, że stracę, a tak naprawdę myślałem, że wcale nie.

Jeżeli w jakikolwiek sposób uda mi się wyjść choćby i 1 USD do przodu... to się bardzo, bardzo, bardzo zdziwię.

Po prostu po 2 tygodniach zabawy z demo kontem, chcę sprawdzić, jak to w praktyce wygląda.

Kolejnym krokiem w przeciągu następnego tygodnia może być zakup już nieco droższej opcji, dalej na Tesli, ale coś bardziej z zakresu 3 miesięcy (z chęcią wziąłbym takie 1-2 letnie, ale na takie mnie nie stać). Takie opcje są już dużo droższe....

Mam trochę mieszane uczucia co do pisania na temat opcji. Osobiście ten temat mnie zafascynował, z kilku powodów, które planuje szczegółowo opisać wkrótce...

Faktem natomiast jest to, że opcje są dużo dużo dużo bardziej ryzykownym instrumentem. W ramach akcji #zbieramnatesle, chciałem popularyzować ideę regularnego oszczędzania... troche się boję natomiast tego co może się stać, jak zacznę pisaś (a przez to pośrednio popularyzować) opcje.

Z drugiej strony, wydaje mi się, że to temat bardzo mało znany i rozumiany tutaj na wykopie... stąd fajnie było by o tym tutaj pisać i uczyć się razem z wami.

#gielda #opcje #opcyjki #januszeinwestowania
anonimowy_programista - FYI: właśnie próbuję kupić swoją pierwszą call opcję i tym sa...

źródło: comment_1638202250YXzDmnBkHzYhsIyD6DYTN3.jpg

Pobierz

Czy chcielibyście widzieć więcej wpisów na temat opcji na akcje?

  • I to jak! 59.1% (39)
  • tak 22.7% (15)
  • nie 6.1% (4)
  • a idź pan w ch*j. Majątek na tym straciłem. 12.1% (8)

Oddanych głosów: 66

  • 27
@anonimowy_programista: Bardziej opłaca się wystawiać opcje, bo zgarniesz premię, jeżeli opcje wygasną bezwartościowe. Zainteresuj się strategiami opcyjnymi jak bull spread, bear spread, long strangle. Możesz w ten sposób ograniczyć ryzyko straty. Opcje są fajnym narzędziem do hedgowania dla tych, którzy już posiadają akcje w portfelu przed niespodziewanym krachem.
@krocionog: podstawy działania opcji znam. Myślę, że mam za sobą jakieś 10h+ różnego rodzaju turoriali, tekstów i różnych omówień. W tym dodatkowo przeszedłem test u brokera, który moim zdaniem prosty nie był.

Na obecny moment, najbardziej atrakcyjne wydają mi sie leapsy, tj. opcje długoterminowe... problem w tym, że bez splitu na Tesli, są one dla mnie za drogie. Bardzo żałuję, że przez ponad 2 lata trwania akcji #zbieramnatesle, nikt mi
@Paranoija: dzięki. Przeczytane. Natomiast nie było napisane tam, albo ja nie zauważyłem, dlaczego został przypisany. Czyżby dywidenda zmieniła równanie?

Generalnie na razie trzymam się z daleka opcji/strategii, które wymagają jakiegoś zabezpieczenia.

gdzie uczyłeś się o co chodzi w opcjach ?


@thenotorious8: podziękowania za pierwsze materiały należą się @bruhhhhhhhh, który polecił mi tutaj ten film na początek.

Z tego właśnie powodu, jeżeli cokolwiek na opcjach stracę, planuję oczywiście wysłać mu
anonimowy_programista - @Paranoija: dzięki. Przeczytane. Natomiast nie było napisane ...
@anonimowy_programista:

But then 283 of those options were exercised by the guy on the other end of his trade meaning he had to come up with 28,300 shares of that stock which he didn’t have. I guess then Robinhood took the liberty of exercising his call options to pay for the options that got exercised from him and then it was just a whole shitshow after that.
@Paranoija: tak, ale defacto nawet nie ma próby doszukania się, dlaczego ktoś miałby je wykonać. Z tego co widzę, to te opcje miały termin ważności ponad 1 rok... więc... czyżby ktoś się walnął po drugiej stronie. Zazwyczaj nie opłaca się realizować opcji wcześnie. Wówczas traci się cały extrinsic value owych opcji. Coś pominąłem?
@anonimowy_programista nie no, nie będzie źle :d

Wydajesz się mega ogarniętym typem, więc nie posądzam Cię o granie opcji stylem wprost z wsb, wykorzystaj wysokie IV tesli przy sprzedaży cc i miej w głowie to co Pan Livermore powiedział : "Don’t be a sucker!"

Opcje mają złą reputację, jednak mogą być bardzo dobrym źródłem dochodu dla long term holderów, wbrew niektórym opiniom na mirko
nikt mi nie powiedział o istnieniu Covered Call Options


@anonimowy_programista: ej, ja pisałem kilka tygodni temu :) Masz 100 papierów więc kasa leży na ulicy, wystarczy opychać jakieś idiotyczne strike price'y (np. 2475 Dec 17 '21 ;) ) leszczom z WSB, oni tam wszyscy tracą a ta kasa trafa właśnie do wypisujących opcje z pokryciem.

stare porzekadło mówi że 80% ludzi traci handlując opcjami. A pozostałe 20% sprzedaje wyłącznie covered calls
Przez tyle czasu bym sobie trochę premium nazbierał...


@anonimowy_programista: przy volatility na Tesli to myślę że byś parę razy niechcący wyskoczył z inwestycji (bo kto by przewidział np. grudniowy rajd bodajże rok temu o +100% po splicie xD coś czuję że miałbyś tam sprzedanego krótkiego calla na strike price +50% od ceny i by ci nie mało zysku przeleciało koło nosa)

Więc w sumie to biorąc pod uwagę co się wydarzyło