Wpis z mikrobloga

FYI: właśnie próbuję kupić swoją pierwszą call opcję i tym samym zaczynam oficjalnie swoją przygodę z opcjami giełdowymi. Na 99.9999% stracę na tym pieniądze, natomiast robię to po to, by się nauczyć, dlatego inwestuje relatywnie nie dużą kwotę 21.06 USD,

TSLA Dec17'21 2475 CALL, próbuję kupić za 0.20 USD per akcja, ale że opcje są na 100 akcji zawsze, to razy 100, więc 20 USD + opłaty.

Oczywiście, to że kupuję opcję ze strikę price 2475 USD z datą 17 grudnia br., wcale nie oznacza, że wierzę w to, że w ciągu 2 tygodni Tesla dojdzie do tego poziomu. W baaaaaaaaaardzo optymistycznym scenariuszu, w ciągu tego czasu, cena Tesli znacząco wzrośnie i mi uda się tę opcję odsprzedać z zyskiem. Nie planuje trzymać jej aż do jej expiry date.

Piszę to po to, bo potem napisze jak mi poszło.. i raczej na pewno napiszę, że straciłem większość tych 21 USD.... żeby potem mi ktoś nie pisał, że się głupio usprawiedliwiam, że wiedziałem, że stracę, a tak naprawdę myślałem, że wcale nie.

Jeżeli w jakikolwiek sposób uda mi się wyjść choćby i 1 USD do przodu... to się bardzo, bardzo, bardzo zdziwię.

Po prostu po 2 tygodniach zabawy z demo kontem, chcę sprawdzić, jak to w praktyce wygląda.

Kolejnym krokiem w przeciągu następnego tygodnia może być zakup już nieco droższej opcji, dalej na Tesli, ale coś bardziej z zakresu 3 miesięcy (z chęcią wziąłbym takie 1-2 letnie, ale na takie mnie nie stać). Takie opcje są już dużo droższe....

Mam trochę mieszane uczucia co do pisania na temat opcji. Osobiście ten temat mnie zafascynował, z kilku powodów, które planuje szczegółowo opisać wkrótce...

Faktem natomiast jest to, że opcje są dużo dużo dużo bardziej ryzykownym instrumentem. W ramach akcji #zbieramnatesle, chciałem popularyzować ideę regularnego oszczędzania... troche się boję natomiast tego co może się stać, jak zacznę pisaś (a przez to pośrednio popularyzować) opcje.

Z drugiej strony, wydaje mi się, że to temat bardzo mało znany i rozumiany tutaj na wykopie... stąd fajnie było by o tym tutaj pisać i uczyć się razem z wami.

#gielda #opcje #opcyjki #januszeinwestowania
Pobierz anonimowy_programista - FYI: właśnie próbuję kupić swoją pierwszą call opcję i tym sa...
źródło: comment_1638202250YXzDmnBkHzYhsIyD6DYTN3.jpg

Czy chcielibyście widzieć więcej wpisów na temat opcji na akcje?

  • I to jak! 59.1% (39)
  • tak 22.7% (15)
  • nie 6.1% (4)
  • a idź pan w ch*j. Majątek na tym straciłem. 12.1% (8)

Oddanych głosów: 66

  • 27
@anonimowy_programista: no tak tylko że jak kupisz to przy tym IV zapłacisz majątek a całe premium przeje ci theta decay i tak skończysz jak większość kupujących opcje tracąc okrągłe 100%.

A sprzedając tego calla to ty dostajesz majątek (w porównaniu do ryzyka) a theta działa po twojej stronie i jak większość sprzedających covered call dostaniesz premium za nic bo opcje które sprzedasz wygasną bezwartościowo.

No ale oczywiście, jak wierzysz w wzrosty
No ale oczywiście, jak wierzysz w wzrosty to możesz grać na długo


@gatineau: obecnie ceny opcji są kosmiczne. To fakt. Dlatego nadal się waham. I wiem, że tutaj czas działałby na moją niekorzyść, dlatego dodatkowo nie śpieszę się z zakupem.

czy nie masz już odpowiednio dużej pozycji żeby jeszcze się dodatkowo lewarować :D


szczerze, to właśnie dlatego zacząłem się zasanawiać... bo wkładając teraz, już ledwo co widać zmianę :P
@anonimowy_programista:

No ja to sam sobie lubię czasami zakręcić w kasynie i kupić jakieś krótkie opcje wiedząc że poszło na to $100 i $100 stracone ale traktuje to jak to czym to jest - hazard, raz postawie $100 na dobre wyniki spółki, raz na to że Polacy wygrają mecz a innym razem zakręce sobie na slotach. Nie muszę dodawać że ani na opcjach ani na wygranych meczach Polaków nie udało mi
trzeba wiedzieć kiedy odejść od stołu.


@gatineau: wiem. Już raz na crypto w podobnej skali tego doświadczyłem...Nie odszedłem od stołu... i z całej kwoty zostało znacznie, znacznie mniej. Nie ukrywam, że czuję wewnętrzną presję/chęć udowodnienia sobie, że ten pierwszy raz to nie był przypadek.... i wiem jakie to może mieć konsekwencje.

Z drugiej strony... żadnych innych dużych wydatków nie mam... więc, w razie czego tragedii nie będzie.
@anonimowy_programista Musisz posprawdzać dużo wariantów na stronie, którą wysłał @donek92, tak aby wybrać odpowiednią strategie, która zapewne będzie bardziej złożona niż proste long call. Z tym IV granie prostej opcji call to trochę strzał w stopę w długim okresie czasu, chyba że jakiś krótki swing, co nadal może być zabójcze w przypadku specyfikacji opcji tesli. Split byłby pomocny w tym wypadku