Wpis z mikrobloga

@michono: Żeby ceny surowców spadły trzeba by umocnić złotówkę, czyli podnosić stopy na tyle żeby nie zatrzymywać gospodarki, tak żeby kapitał do nas płynął.

Na dzień dzisiejszy kapitał ucieka, dolar, euro, funt na szczytach, nawet obywatele własnego kraju pytają jak uciec, więc nie dziwi fakt że inwestorzy zagraniczni tym bardziej.

mam nadzieję, że wiesz czemu nasza złotówka obrywa bardziej niz węgierska i ukraińska waluta z których jeszcze kilka lat temu
  • Odpowiedz
@mickpl: podniosa z tego co mowi morawiecki i glapinski to jak najbardziej mysla o tej inflacji, a jak byli sklonni d-----c taka tacze inflacyjna ze obniza podatki to na bank sa swiadomi po jakim cienkim lodzie stapaja
podwyzka stop bedzie jeszcze nie ostatnia

a co do samych kredyciazy, jestem zadny krwi chce zeby ludzi bolala d--a tak jak frankowiczy, zeby plakali jak frankowicze, pozywali banki itp dokladnie tego chce bo
  • Odpowiedz
@michono:
1. Bo wtedy nie mam raty 2k tylko 1k wiec mam poduszkę finansową w razie W.
2. Dobra to inaczej, popyk w piku. Lepiej, żeby chętnych na chleb było w tej chwili 30 czy 30 w miesiącu - codziennie po 1 kliencie? Co winduje cene? Wytłumacz to ludziom, którzy remontują domy i poprostu nie było płyt OSB. Popyt taki sam ale gdy klientów jest wiecej w danej chwili niz
  • Odpowiedz
@siemankooo:
"mam nadzieję, że wiesz czemu nasza złotówka obrywa bardziej niz węgierska i ukraińska waluta z których jeszcze kilka lat temu się smialiśmy XD"
Złotówka się umacnia względem forinta: https://www.exchange-rates.org/history/HUF/PLN/G/M
Porównanie z czeską koroną: https://www.exchange-rates.org/history/CZK/PLN/G/M

"Żeby ceny surowców spadły trzeba by umocnić złotówkę, czyli podnosić stopy na tyle żeby nie zatrzymywać gospodarki, tak żeby kapitał do nas płynął."
Kapitał to co najwyżej nie będzie płynąć jeśli ograniczysz akcję kredytową podwyższając
  • Odpowiedz
@maryjuszpitagoras:
"1. Bo wtedy nie mam raty 2k tylko 1k wiec mam poduszkę finansową w razie W."
W razie jakiego W?

"2. Dobra to inaczej, popyk w piku. Lepiej, żeby chętnych na chleb było w tej chwili 30 czy 30 w miesiącu - codziennie po 1 kliencie? Co winduje cene? Wytłumacz to ludziom, którzy remontują domy i poprostu nie było płyt OSB. Popyt taki sam ale gdy klientów jest wiecej w danej chwili niz podać produktu to cena leci w górę a powinna byc stabilna"
Jeśli tak jak mówisz, wszyscy czekają aż mają 50% wkładu, to to nie jest 30 w tej chwili albo 30 w miesiącu. To jest 0 dzisiaj i 30 za miesiąc (rok, 10 lat,
  • Odpowiedz
@maryjuszpitagoras: Rozwiązaniem problemu ludzi którzy biorą kredyty ponad swoje możliwości jest zaostrzenie wymagań odnośnie udzielania kredytów.

Czyli: wyliczamy zdolność na podstawie takich stóp kredytowych jakie mogą się pojawić w przyszłości (5, 10%...), a nie aktualnych. Tak działa to na przykład w Szwajcarii. Stopy ujemne, marża poniżej 1%, a wyliczanie zdolności jest dla kredytu na 5% i rata miesięczna nie można przekroczyć 30% pensji netto.

Efekt: kredyt jest tani a jednocześnie
  • Odpowiedz
@michono: O rany, brak Ci podstaw XD ale dobra od początku, podstawy podstaw inflacji i siły waluty oraz czemu wysoka inflacja jest zła

Wysoka inflacja powoduje spadek efektywności pracy i to jest główna wada inflacji! O ile inflacja 1-3% jest dobra o tyle powyżej 6% jest znacząco negatywna.

spadek efektywności pracy podbija inflacje i obniża wartość waluty
obniżona wartość waluty
  • Odpowiedz
@michono 1. W razie wystąpienia nieprzywidzianych wydatków. Już nie mówię o chorobie ale np trzeba kupić nowe auto, trzeba kupić nowy sprzęt agb. Jeśli miesięcznie zostaje Ci kasy pomimo spłacania kredytu to taka poduszkę masz. Jeśli natomiast ludzie biorą kredyt i niewiele im zostaje miesięcznie więc w przypadku problemów mają kłopot z hipoteka.

2. Nie bo 50% Ty uzbierasz np za 2 lata a ja za 10 więc liczba klientów się
  • Odpowiedz
@siemankooo:
"O rany, brak Ci podstaw XD ale dobra od początku, podstawy podstaw inflacji i siły waluty oraz czemu wysoka inflacja jest zła"
Na razie to akurat widzę u Ciebie.
Aktualnie mamy umiarkowaną inflację, porównywalną z krajami w rejonie. Duża jej część jest wywołana przez efekt niskiej bazy jeśli chodzi o ceny paliw. Na ten moment dochodzi jeszcze sprawa zamieszek na granicy.

"I nie, kapitał to nie tylko ludzie którzy
  • Odpowiedz
Na razie to akurat widzę u Ciebie.


@michono: Zdajesz sobie sprawę że to nie siemnakoo na wykopie sobie to wymyslił? Kurcze 90% a może i więcej ekonomistów się myli i nie mają podstawowej wiedzy XD

Oczywiście że nie. Wyższe stopy -> podbicie kosztów wszystkich kredytów -> ograniczenie
  • Odpowiedz
@maryjuszpitagoras:
" 1. W razie wystąpienia nieprzywidzianych wydatków. Już nie mówię o chorobie ale np trzeba kupić nowe auto, trzeba kupić nowy sprzęt agb. Jeśli miesięcznie zostaje Ci kasy pomimo spłacania kredytu to taka poduszkę masz. Jeśli natomiast ludzie biorą kredyt i niewiele im zostaje miesięcznie więc w przypadku problemów mają kłopot z hipoteka."
W takim razie mają mieszkanie na które ich nie stać. Zebranie 50% wkładu własnego prawdopodobnie nie będzie tutaj możliwe. Jeśli ludzie biorą kredyt i niewiele im zostaje na życie, to przy podwyżce stóp nie będą tego kredytu już w ogóle mogli spłacić.

"2. Nie bo 50% Ty uzbierasz np za 2 lata a ja za 10 więc liczba klientów się rozłoży na dłuższy okres."
I czym to się różni od sytuacji w tej chwili, kiedy zbierasz 20% wkład własny i
  • Odpowiedz
@michono
1. No to o to mi chodzi. Ograniczenie dostępu do kredytu a to ma na celu podnoszenie stop między innymi. W czasie pandemii ludzie mogli brać kredyty bez wkładu własnego czyli nie było żadnego ogranicznika, dodatkowo niskie stopy powodowało, że każdy miał zdolność. Problem w tym, że są ludzie którzy brali kredyt zdając sobie sprawę ale sądzę, że ponad połowa nie miała/ nie ma o tym pojęcia. Efekt będzie taki, że jak ziści się czarny scenariusz to trzeba będzie im pomagać bo wylądują na bruku. A kto za to zapłaci w podatkach? No Ci którzy oszacowali dobrze ryzyko.

2. Ehh no różni się tym, że gdyby nie inflacja to ceny by nie rosły i wtedy okazałoby się, że oszczędzanie się opłaca.

3. No to jest jakieś rozwiązanie. Problem w tym, że u nas tego nie ma. Ale efekt byłby taki sam - ograniczenie
  • Odpowiedz
wykopkow pomysli sobie i bardzo dobrze, i to jest wlasnie p--------a polaczkowa zawisc, bo ktos wzial kredyt na dom lub firme , planuje splacac te kredyty cale zycie ale trzeba mu d-----c bo ma lepiej.


@KrowkaAtomowka: nie to lepiej oszczędzającym dwucyfrową inflacja d-----c bo pan janusz inwestor musiał wziąć kredyt pod korek na kurniki inwestycyjne. Skąd w tobie tyle polaczkowej zawiści bo co bo ktoś ma oszczędności to trzeba mu
  • Odpowiedz
@michono: "W jakim celu kisić przez kilkanaście lat do 50% wartości nieruchomości? W jaki sposób taka postawa jest dobra dla wszystkich?" Wystarczy prześledzić jak długo trzeba było pracować na własne mieszkanie przed etapem "tanich" kredytów i "niskich" rat żeby odpowiedzieć na to pytanie...
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mickpl: Już to od dawna mówię. Za kredyty po dupie dostaną wszyscy, nie tylko kredyciaze ( ) Wykopki którzy z utęsknieniem czekają na spadek cen nieruchomości również dostaną po dupie i czy za 10k czy za 7k i tak mieszkania nie kupią.
  • Odpowiedz