Wpis z mikrobloga

Co to w ogóle #!$%@? znaczy "prawdziwa carbonara"?


@Flypho: Są dania które maja określony przepis od lat, a jednocześnie mają na tyle mało składników że dorzucanie dodatkowego zmienia to w całkowicie inne danie.

Carbonara to mówiąc krótko wędzone tłuste mięsko, twardy ser, makaron i jajka. Mięso robi smaczek. Ser konsystencje i smaczek. Jaja robią konsystencję. Makaron robi zapychacz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przy prostych dwu-trzyskładnikjowych przepisach
  • Odpowiedz
faktycznie, kuchnia ewoluuje i można, a nawet trzeba się nią bawić.


@Wycu91: Si, dlatego śmieszą mnie puryści bijący się o typ sera, typ wędzonki czy proporcje jajek do żółtek. Ale akurat śmietana zmienia na tyle dużo że nie dziwi mnie to że ludzie nie chcą żeby makaron w sosie śmietanowo-serowym był nazywany carbonarą.
  • Odpowiedz
@Marekexp Tak samo jak kwadratowe pierogi nie są prawdziwymi polskimi pierogami, bigos z kapusty pekińskiej nie jest bigosem, a kotlet z piersi kurczaka, wbrew temu jak wielu ludzi go tak nazywa, nie jest schabowym, tak samo makaron ze śmietaną, serem i boczkiem nie jest carbonarą.
We Włoszech jedzenie to świętość i ważny element kultury. Amerykanin chce się po prostu #!$%@?ć i się przy tym nie narobić, a Polak byle jak najtaniej.
  • Odpowiedz
Oryginalna carbonara nie miała nawet jajek, kurde bele.


@Flypho: Akurat jaja zawsze były - carbonara ma dwa prawdopodobne źródła, albo danie które powstało przez racje żywnościowe żołnierzy w 2WŚ (na które składały się jajka i boczek) albo pasta cacio e uova czyli neapolitańskie danie makaronowe gdzie na sos składał się smalec, jajka i ser.

Więc jak to jest w końcu? xD Kiedy wolno zmieniać? Proszę o link do jakiegoś regulaminu.
  • Odpowiedz
@Marekexp: Carbonara bez jajek w składzie to „cacio e pepe”, a nie carbonara XD


@xDgg: Nie no, jajka muszą być! Ale tak wtedy podawali tam, gdzie pracowałem. O dziwo nigdy nikomu to nie przeszkadzało ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
Na Wiki mówią że Lazio. Ty mówisz że Neapol xD.


@Flypho: Ale ty kumasz że Lazio graniczy z Kampanią (region w którym jest Neapol)? I że to że carbonara wywodzi się z neapolitańskiego dania, nie znaczy że powstakla w Neapolu? Nawet wiki które cytujesz podaje neapolitańskie pasta cacio e uova jako pradziadka carbonary oraz 2WŚ jako prawdopodobny czas powstania.
  • Odpowiedz
ja #!$%@?, jak mnie #!$%@?ą puryści kuchni włoskiej xD jak robię pizzę na imprezie to do kuchni nie wpuszczam. Bo jak ja mogę robić pizzę z gouda, bez kamienia i z polackimi dodatkami jak kukurydza i boczek?


@pan-bartolomeu-dias: No ale możesz zrobić taką pizzę, tylko nie nazywaj jej "Margharitą".

To jak ktoś już wyżej podał przykład pierogów ruskich - jak zrobisz je z grzybami i kapustą a nie z ziemniakami
  • Odpowiedz
@eragonn14: aż mi się przypomniało, jak niektórzy skaczą jak małpy, jak się dowiedzą, że do oryginalnego bolognese dodaje się marchew, seler naciowy, czy cebulę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz