Wpis z mikrobloga

Teraz patrzcie na to!
Jak widzę nikt nie chce zrobić jednej ważnej tabelki której sam szukałem prawie te półtora roku.
Ten wpis nie jest o szczepieniach, skuteczności szczepień, ani niczym podobnym.
To tylko i wyłącznie dane dotyczące WIEKU osób które ZMARŁY na COVID. Bez rozdzielenia na choroby współistniejące, szczepienia.

Dane są bardzo rzetelne bo z oficjalnego źródła: https://basiw.mz.gov.pl/index.html#/visualization?id=3653
Obejmują ok: 52000 przypadków śmierci od 1 stycznia 2021 do wczoraj.

Ciekawostka: Ilość osób w wieku 90 i więcej lat to 5407! Gdyby policzyć osoby które zmarły w wieku od 0 do 50 roku życia to nadal nie dałoby liczby zgonu osób 90+.

Chciałbym abyście potraktowali ten wpis jako ciekawostkę, dane statystyczne, a nie próbę włączenia się w dyskusję o szczepionkach. Mam swoje zdanie, ale to moja sprawa i ten wykres nie ma z tym nic wspólnego.

#gruparatowaniapoziomu #statystyka #covid19 #koronawirus #medycyna #polska
Pobierz exploti - Teraz patrzcie na to!
Jak widzę nikt nie chce zrobić jednej ważnej tabelki...
źródło: comment_1637849489YtD47r8PKfLHcJKXfRtdq5.jpg
  • 116
@slapdash: uprośćmy matmę i statystykę do maksimum. Mamy na wykresie circa 28 000 osób 65+, które zmarły. Załóżmy, że wszyscy są na emeryturze, i że emerytura wynosi 1500 zł dla wszystkich (w rzeczywistości jest znacznie większa).
1 500 x 28 000 = 42 000 000 zł.
42 000 000 x 12 = 504 000 000 zł.

Pół miliarda zł. rocznie mniej do wypłaty. A do tego dochodzi 13 i 14 emerytura,
przymusowe szczepienia dla osób 60+, otwieramy wszystko i kończymy pandemię.


@4000: problem - im jesteś starszy i bardziej schorowany, tym słabsza odpowiedź układu immunologicznego na szczepienia. Tak więc w tej grupie wiekowej rzeczywista skuteczność szczepionek przeciw COVID-19 jest bliższa tej przeciw grypie. Ergo - zamykamy wszystko i wszystkich i grzejemy pandemię.
@exploti: Czyli umierają też ludzie w przedziałach wiekowych 0-20 i 20-40? Czy tylko ci, którzy się zaszczepili, bo już nic nie rozumiem. Sąsiadka mówiła, że umiera się od szczepionek.
Nie kumam. Ludzio 90+ jest ponad 4k. Wszystkich jest 50k. Wiec wcale tak nie jest ze tylko same wiekowe osoby umierają


@gownopiorun:

Również trudno zrozumieć mi przesłanie opisu... Poza tym ludzie w wieku 90+ częściej umierają na zapalenie płuc, grypę, etc. niż zdrowi młodzi, więc to szukanie jakiejś taniej sensacji. Z bliskiego otoczenia znam przykład 3 osób, które Covid zabił - 33 lata, 34 i 58. W jednym przypadku chorobą współistniejącą
"Statystyka to najwyższy stopień kłamstwa" (Mark Twain)
Co dają bezwzględne liczby? Należałoby je po pierwsze znormalizować rozkładem populacji wg wieku. Po drugie należałoby przeanalizować "prozakaźne" zachowanie się osób względem wieku, czyli jakąś metodą wyszacować rozkład średinej dobowej liczby "okazji do zakażenia" względem wieku. Dopiero po takiej normalizacji otrzymalibyśmy podatność wiekową. Bez niej - to czysta bzdura.