Wpis z mikrobloga

Teraz patrzcie na to!
Jak widzę nikt nie chce zrobić jednej ważnej tabelki której sam szukałem prawie te półtora roku.
Ten wpis nie jest o szczepieniach, skuteczności szczepień, ani niczym podobnym.
To tylko i wyłącznie dane dotyczące WIEKU osób które ZMARŁY na COVID. Bez rozdzielenia na choroby współistniejące, szczepienia.

Dane są bardzo rzetelne bo z oficjalnego źródła: https://basiw.mz.gov.pl/index.html#/visualization?id=3653
Obejmują ok: 52000 przypadków śmierci od 1 stycznia 2021 do wczoraj.

Ciekawostka: Ilość osób w wieku 90 i więcej lat to 5407! Gdyby policzyć osoby które zmarły w wieku od 0 do 50 roku życia to nadal nie dałoby liczby zgonu osób 90+.

Chciałbym abyście potraktowali ten wpis jako ciekawostkę, dane statystyczne, a nie próbę włączenia się w dyskusję o szczepionkach. Mam swoje zdanie, ale to moja sprawa i ten wykres nie ma z tym nic wspólnego.

#gruparatowaniapoziomu #statystyka #covid19 #koronawirus #medycyna #polska
exploti - Teraz patrzcie na to!
Jak widzę nikt nie chce zrobić jednej ważnej tabelki...

źródło: comment_1637849489YtD47r8PKfLHcJKXfRtdq5.jpg

Pobierz
  • 116
  • Odpowiedz
Gdyby policzyć osoby które zmarły w wieku od 0 do 50 roku życia to nadal nie dałoby liczby zgonu osób 90+.


@exploti: ale wiesz że wykres który wrzuciłes temu przeczy? xD

Dane są bardzo rzetelne


@exploti: W uj, wypisany każdy rocznik i wszystkie 90+ wrzucone w jednen słupek żeby ładnie wyglądało xD
  • Odpowiedz
@exploti kurde typie, wrzuć ten wykres jeszcze raz ale opisz osie jak bozia przykazała, wpisz tytuł wykresu i źródła żeby były na jednym obrazku. Bez tego jest to wszystko bezużyteczne
  • Odpowiedz
@exploti: A tak to wygląda jeśli porównujesz zakresy 10 letnie, a nie roczne z całością 90+


@Polanin: a jak weźmiemy zakresy 100 letnie, to się okaże że prawie wszyscy umierają w przedziale 0-100 lat a prawie nikt nie umiera w przedziale 100-200 lat ( ͡° ͜ʖ ͡°) śmiertelny kowid, zabija każdego do 100 lat wieku!
  • Odpowiedz
@FLAC: Kurde blaszka, to jakaś masakra. Ten matoł wiedząc co odwalił zrobił jeszcze z tego wykop, który wszedł na główną.
https://www.wykop.pl/link/6382727/tabela-pokazujaca-wiek-osob-zmarlych-na-covid-oficjalne-dane-mz/
No, ale przecież sam napisał:

Chciałbym abyście potraktowali ten wpis jako ciekawostkę, dane statystyczne, a nie próbę włączenia się w dyskusję o szczepionkach. Mam swoje zdanie, ale to moja sprawa i ten wykres nie ma z tym nic wspólnego.

Także wszystko w porządku.
Ja wiem, że wykop nigdy nie był
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@exploti: Ciekawe w sumie, wiele osób przedstawiało argument, że te wszystkie śmierci tragicznie się odbiją na ekonomii państwa ale patrząc na ten wykres to można stwierdzić, że wręcz przeciwnie, bo umierają głównie ludzie, którzy są obciążeniem dla państwa - jakkolwiek zimno to nie zabrzmi bo każda z tych śmierci to tragedia

@andrzejedude: to są marginalne liczby w stosunku do całej populacji a dla nich zrujnowalismy życie milionom
  • Odpowiedz
@Last_Viking:

Właśnie dowiodłeś, że ludzie w wieku 90+ umierają częściej niż dwudziestolatkowie.


Nie manipuluj. OP dowiódł że ludzie w wieku 90 plus umierają o wiele częściej na covid niż 20 latkowie

Zauważasz subtelną różnicę?

Jest to w miarę oczywista sprawa, zapominasz tylko że statystyki odnośnie zgonów na kovid na ogół podawane są bez podziału na wiek. Przez to można odnieść wrażenie że wszyscy umierają równo, a tak naprawdę umierają na to
  • Odpowiedz
Przez to można odnieść wrażenie że wszyscy umierają równo, a tak naprawdę umierają na to właśnie ludzie 90+.


@dendrofag: dałeś się zrobić jak dziecko. Niby piszesz, że telewizję taka zła i manipuluje, a przypadkowa osoba nie ogarniająca wykresów robi Cię w konia. Poniżej masz wykres zrobiony na podstawie tych samych danych. Wynika z niego, że najwięcej (w liczbach bezwzględnych) umiera ludzi w wieku 70-79 lat, a w grupie 60-69 jest podobna
Polanin - > Przez to można odnieść wrażenie że wszyscy umierają równo, a tak naprawdę...

źródło: comment_1637866139GxWR5ExwMo9U5DAAxIefzJ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Polanin: Kolego, ten wykres to najwyżej grafika. Gdzie tam legenda i wyjaśnienie co oznaczają jednostki? Bez tego są to tylko liczby bez znaczenia. No i najważniejsze: gdzie masz podane źródło danych?
  • Odpowiedz
@dendrofag: kolego chyba napisałem, że dane są te same co u twórcy wpisu. Chcesz, rób ładniejszy wykres. Na ten miałem 5 minut Jakbyś naprawdę nie ogarnął to na osi rzędnych masz grupy wiekowe 80=80-89 70=70-79 itd., na odciętych liczba zgonów.
  • Odpowiedz
Kolego, ten wykres to najwyżej grafika. Gdzie tam legenda i wyjaśnienie co oznaczają jednostki? Bez tego są to tylko liczby bez znaczenia.


@dendrofag: przy okazji jak to jest, że nie przeszkadzało Ci to przy "analizie" pierwszego wykresu? Z tego co widzę to opisów i legend ma tyle samo co mój.
  • Odpowiedz
@dendrofag: napisz mi ile razy mam to jeszcze napisać to napiszę to od razu tyle razy ile potrzebujesz. Oba wykresy mój i exploti to są dokładnie te same dane co do jednego przypadku.
  • Odpowiedz
@exploti: Między 0-89 lat każdy rok jest osobno. Dla 90+ dane są skumulowane (czyli wysokość słupka jest sumą 90 + 91 + 92 etc etc). Z tego powodu wykres w formie, jaką przedstawiasz, jest mało czytelny i może zmanipulować punkt widzenia odbiorcy. Przykład wykresu, jaki @Polanin wrzucił lepiej prezentuje sytuację
  • Odpowiedz
A tak to wygląda jeśli porównujesz zakresy 10 letnie, a nie roczne z całością 90+


@Polanin: Wprawdzie dużo to nie zmienia, ale wkradł Ci się błąd - zdaje się, że pominąłeś ludzi w wieku 90 lat. W przedziale 90+ powinno być ponad 5000, a na Twoim wykresie jest bliżej 4000.
  • Odpowiedz
@Polanin: sorry, ale chciałem doprecyzować.

Nie jestem specjalista od Excela, ale proste formuły ogarniam. Patrząc na twój wykres to czegoś tam brakuje, prawda? Gdzie są dane dla 90 latków? Masz tylko 90+ i 80. Gdzie 90 latkowie? Mi wyszło że zgonów w tej grupie jest 1526.

Ale spoko, rozumiem co chcesz powiedzieć - OP podał szczegółowe dane dla pojedynczych lat, a całą grupę 90 i 90+ pokazał jako jeden słupek.

Mimo
  • Odpowiedz