Wpis z mikrobloga

Wszystko dlatego, że mówi się tam po francusku i łatwo im się przerzucić do Francji. To trochę tak, jakby cała Ameryka Południowa zrzucała się na głowę Hiszpanii udając, że każdy z nich jest Hiszpanem, bo umie mówić po hiszpańsku. No poza Brazylią, Brazylia do Portugalii szturmem xd


@Shatter:

Prawie, wszystko przez uklady postkolonialne na poziomie politycznym.

I prawie trafiles z przykladami, bo akurat Brazylijczycy i Argentynczycy bardzo czesto dosc latwo dostawali
@Shatter: No, coś za coś. Mogli o tym myśleć zanim zaczęli czerpać z tego profity i reperować nim sobie system emerytalny. Ich reprezentacja też raczej nie cierpi na tym, zwłaszcza młodzieżówki biorąc pod uwagę, że czarni w młodym wieku są znacznie silniejsi niż ich biali równieśnicy.

My point is, nie róbmy z francuzów jakichś ofiar. Sami chcieli to mają. Mają zyski, mają straty.
oni tworzą swoje getta


@Shatter: No widzisz, i tu też tak nie jest do końca, że oni sami je tworzą. Już bardzo dawno temu, w zasadzie od początku dużej migracji "tworzenie gett" było polityką francuzów wobec migrantów. Podejście typu "niech dla nas pracują, niech siedzą u nas, ale obok nas". A skutku przyniosło to właśnie takie o których mówisz. Zamknięcię w swoich gettach, swoich bańkach, napędzająca się i dziedziczona bieda, przestępczość,
@NewBlueSky: chodzi o to, że tak jak wyżej ktoś ładnie to opisał z mapką Francja to nie tylko francja w Europie ale też terytoria zależne z czarnoskórą rdzenną ludnością mieszkającą tam od setek jak nie tysięcy lat. Stolica zabierała z tamtych rejonów wszelkie surowce bez żadnego umiaru a ludzie pracowali znacznie ponad swoje siły za psie pieniądze lub nawet bez pieniędzy, często karani fizycznie za niewyrabianie chorych norm. I gdy trzeba
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pierorzek: kultura soe zmienia, ewoluuje itd ale nie na zasadzie ze obecna lewica wali konia do nowych tzcezy bez myslenia, a te same rzeczy krytykuje w jakichs tradycjach swojego kraju.

A ja jestem samemu antytradycjalista, tylko lewaki, podobnie jak prawaki to zjeby i hipokryci i dopasowuja sobie przypadek so swoich "wymowek", a ignoruja druga strone medalu ktora jest bardziej obiektywna.
@NewBlueSky: mieszkałem w Amsterdamie i czarnoskóry chodzący do holenderskiej szkoły, znający język, katolik/protestan jest mniej destabilizujący dla kultury niż polak żyjący w polskim gettcie typu Aalsmeer który od 10lat pracuje tylko z polakami, robi zakupy w polskim sklepie, wyznaje dziwną wersję chrześcijaństwa (kult świętych, czczenie przedmiotów, nie uznawanie papieża itp) a po holendersku nie potrafi powiedzieć nawet dzień dobry ani dziękuję.

Nie sądzę by czarnoskórzy w Europie jakoś szczególnie ciężko się
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pierorzek: ja nie mowie tutaj o konkretnym przypadku. Super ze znales spoko imigranta. Ale. Ja odnosze sie do bardziej abstrakcyjnego poziomu, gdzie masowo wpuazczeni imigrancji opieraja sie peocesowi asymilacji.

Nawet nie musza byc czarni, biali imigranci szerzacy zla kulture i odmawiajacy asymilacji to tez by byl problem.