Wpis z mikrobloga

pytanie odnośnie linuxa i nvidia. mam gtx 1050 ti i o ile na windowsie gry śmigają, to na linuxie mam może z 20 fps max. tylko cs 1.6 jako tako chodzi. To prawda że nouveau taki #!$%@? i nic sie z tym nie da zrobić i tylko wracać na windowsa?
#linux
  • 19
@bruuh: Wiele rzeczy na sterownikach nvidii działa ujowo, ale biorąc nvidię trzeba zacisnąć poślady i używać.
- Gallium Nine to kiedyś był hit, pozwalał na uruchamianie gier DirectX9 z bardzo wysoką wydajnością. Oczywiście nie dla Nvidii
- Przełączanie grafik wbudowane w Linuksa działa - poza Nvidią
- Wayland to przyszłość Linuksa. No oczywiście Nvidia wspiera to #!$%@?

I tak dalej i tak dalej.
z tego co ja wiem to przełaczanie gpu odbywa się jedną komendą prime-select z paczki nvidia-prime ale musisz mieć sterowniki nvidii a nie tamto gówno


@bruuh: Nom i musisz się przelogować albo zrobić reboot systemu

- Wayland to przyszłość Linuksa. No oczywiście Nvidia wspiera to #!$%@?


@fervi: Niedawno poslzi po prozum do głowy i dadzą wsparcie dla gbm zamiast tego gównianego egl streams z którgo nikt nie chciał korzystać
dadzą wsparcie dla gbm zamiast tego gównianego egl streams z którgo nikt nie chciał korzystać


@Kryspin013: A to wiem, ale po 10-15 latach xD Niech rozwijają się ARMy, bo to co się dzieje na x86 to kaszanka
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Neltharim: to jest problem z samym csgo na github jest z tym issue od dawna i nawet działający fix, nie wiem czemu Valve leci w #!$%@? i nie naprawi tego
@Neltharim: jest taka stronka protondb tam każda gra jest oceniona w jakim stopniu jest kompatybilna z linuxem, oczywiście proton to steamowy wynalazek więc są tam tylko gry ze steam. Generalnie największe problemy są oczywiście z grami dużych wydawców, mniejsze gierki bardzo często są po prostu zbudowanie natywnie na linuxa i nie musisz robić nic.
ESO - https://www.protondb.com/app/306130
@Neltharim: bo? fakt, niektóre gry nie działają np. nowa Forza Horizon albo Far Cry ale znacząca większość nie ma żadnych problemów.. Skoro jesteś takim graczem to może linux nie jest dla ciebie, ja używam tego systemu do pracy i rozrywki innej niż gry i nie wyobrażam sobie wracać do Windowsa, trzymam go na drugim dysku i mam tam zainstalowane te pare gierek w które czasem gram i nie działają na linuxie,
@bruuh: teraz grałem meczyk w lige. w launcherze mam ze 20fps, w samej grze mam 170, gdzie na win miałem stabilne 250. Sam launcher odpala się z 5 minut. To nie są powody do irytacji? Jestem niedzielnym graczem gram w max 5 gier i dwie z nich nie chcą mi na linuxie nawet odpalić
@Neltharim: to nie jest wina samego linuxa tylko twórców gier którzy go olewają, po prostu zbyt mało ludzi używa linuxa stricte do gier, a co ci używają to sami kombinują zamiast płakać ¯\(ツ)_/¯ myślę że za parę lat sytuacja się zmieni jeśli steam deck okaże się sukcesem (a zapowiada się dobrze), wątpię żeby nawet najwięksi wydawcy gier na rynku mogli pozwolić sobie na ignorowanie valve ¯\(ツ)_/¯