Wpis z mikrobloga

@xiv7: skąd dane? Holandia się raczej nie zgadza, 37k EUR tak - ale brutto

According to the Centraal Planbureau (CPB), in 2021 the median gross income for a person working in the Netherlands is 36.500 euros annually or 2.816 euros gross per month
@xiv7: a w sumie patrzę na medianę nie średnią, średnia pewnie faktycznie jest wyżej, tym bardziej ponawiam prośbę o źródło bo nigdy się nie mogłem doszukać holenderskiej średniej, CBS chyba jej nie liczy
Ciekawe z tą Hiszpanią, niby zarobki 2 razy więcej a masa ludzi z tego kraju przyjeżdża do nas do pracy w korpo :O


@Cierniostwor: średnia to średnia a ta ma wiele problemów:

- to średnia pensja, nie uwzględnia bezrobocia. Średnia pensja 21k przy bezrobociu równym 20% jeżeli wliczyć bezrobotnych z pensją "0" spadnie do jakichś 17k

- kosmiczne bezrobocie wśród młodych (32%!!!) więc po prostu wyjeżdżają za chlebem. Wysoka średnia pensja
@gatineau region regionowi nierówny. W większości krajów europejskich jest jakiś region który jest w czołowych miejscach jeśli chodzi o siłę nabywczą i takie które są w ogonie.

Być może te rzeczy o których piszesz też mają znacznie, ale chyba jednak ważniejsze jest skąd się jest.
i takie które są w ogonie.


@badasq: cała Hiszpania jest w ogonie, to co tam się stało w 2008 to była absolutna katastrofa. Cała stracone pokolenie a teraz jeszcze Covid który uderzył w nich nieproporcjonalnie mocno bo oni żyją z turystyki. A jedyny bogaty region to Madryd (jak to stolica) i Katalonia (z ich przemysłem i portem w Barcelonie no i samą Barceloną) która ma zapędy separatystyczne i raczej nie będzie
@gatineau no i sam piszesz ze mają Madryt i Barcelone... Tak samo Dane dla polski podbija Warszawa.

Z tym że możemy i pewnie ich przegonimy się zgadzam, ale tak samo mamy bardzo biedne regiony i ultra bogate, bogactwo skupia się w kilku bogatych regionach a reszta żre gruz.
@badasq: no tak ale patrzę w kontekście tej wypowiedzi:

Ciekawe z tą Hiszpanią, niby zarobki 2 razy więcej a masa ludzi z tego kraju przyjeżdża do nas do pracy w korpo :O


ano dlatego że u nich bieda aż piszczy a ci co przyjeżdżają do Polski to przecież nie do Wałbrzycha tylko raczej właśnie Wrocławia czy Warszawy więc przeciętny Hiszpan (a przeciętny Hiszpan przecież nie mieszka ani w Madrycie ani Barcelonie,
@gatineau ale przecież to samo się dzieje w Polsce wewnętrznie (i zewnętrznie). Ludzie z biednych części jadą do bogatych za pracą. Część od razu wybiera inny kraj a nie tylko inne miasto w swoim kraju.

Nie mogę znaleźć danych o migracji z granulacją większą niż na kraj więc będzie dowód anegdotyczny.

Pracuje w korpo, jest u nas dużo ludzi z Hiszpanii czy Portugalii, się nikt z kim rozmawiałem nie przyjechał z Barcelony,
Ojoj, jak Unia nam zazdrości i błaga


@xiv7: I dlatego dwa pierwsze najbogatsze kraje w Unii nie są. Chyba jeszcze Szwajcarię ucięło bo coś ich nie widać. Wielka Brytania teraz już poza UE, a i tak wyżej niż Francja i Niemcy. I ostatnia kropelka. Ciekawe jak tam się w UE rozwinęła Grecja czy Portugalia? Pozycja wzrosła? Spadła? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@gatineau: dałem średnie zarobki bo jak da się minimalną pensję (której tabele wyglądają podobnie) to zaraz na wykopie wszyscy krzyczą, że są programistami 15k i ciekawe kto w ogóle zarabia minimalną ( ͡° ͜ʖ ͡°)