Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
No dobra, nazwijcie mnie idiotą ekonomicznym, jestem zwykłym robolem z maturą, ale gdzie trafiają pieniądze ze stop precntowych? Rozumiem cały mechanizm regulacji ilości pieniądza na rynku, mam kredyt hipoteczny i wiem jaka marże ma bank ale np. te 30 zł więcej raty po dzisiejszej podwyżce trafia gdzie?
#ekonomia #stopyprocentowe #kiciochpyta
Pobierz
źródło: comment_1633546543aouMGt1Ro8RiP7WSNfwXDQ.jpg
  • 14
@czornyj_bumer: Wielu ludzi myśli, że bank ma lokaty po to żeby mieć z czego dawać pożyczki. To nieprawda - bank dając ci pożyczkę jest tylko pośrednikiem - zaciąga kredyt na rynku międzybankowym (de facto w NBP) po stopie procentowej, dorzuca swoją marżę i przekazuje ci środki. Czemu NBP nie daje pożyczek sam? Bo nie pozwala mu ustawa i dlatego, że bank przejmuje wtedy ryzyko finansowe za spłacenie tej pożyczki przez klienta.
@czornyj_bumer: innymi słowy bank musi przechowywać ileś procent wpłaconego nominału przez swoich klientów, a resztę może pożyczyć z marżą i bez odejmowania nominału z kont klientów:
https://pl.wikipedia.org/wiki/System_rezerw_cz%C4%85stkowych

Dlatego niebezpieczeństwem dla banków jest zmasowany ruch wypłacania gotówki z kont, bo bank nie ma w całości tych pieniędzy prócz wymaganej kwoty zabezpieczonej w ramach zasad systemu rezerw.

Z tym systemem wiążą się też dzikie pomysły, np. aby niewypłacalny bank spłacali jego klienci np.
@czornyj_bumer: Bank zarabia tyle samo co wcześniej, bo zarabia na marży dokładanej do stopy procentowej, stopa procentowa jest dla banku obojętna. Stopy podwyższa się po to, żeby kredytobiorcy mieli wyższe raty i ściągnąć ich gotówkę z rynku (w ten sposób wydadzą mniej na pozostałe dobra dostępne na rynku) oraz odstrasza się nowe osoby od zaciągania zobowiązania (i ich wydawania na rynku co dalej napędzałoby inflację)
zmasowany ruch wypłacania gotówki z kont,


@czornyj_bumer: znalazłem nazwę na to zjawisko, bo nie mogłem wcześniej sobie jej przypomnieć: https://pl.wikipedia.org/wiki/Panika_bankowa

Z tym systemem wiążą się też dzikie pomysły, np. aby niewypłacalny bank spłacali jego klienci

Przykład z historii z Cypru:

* https://www.bankier.pl/wiadomosc/Klienci-cypryjskich-bankow-straca-47-5-procent-swoich-depozytow-2900943.html
* https://wyborcza.biz/biznes/7,147582,22958918,greccy-inwestorzy-chca-odzyskac-skonfiskowane-pieniadze-wniesli.html?disableRedirects=true

Co ciekawe kryptowaluty powstały z motywów sprzeciwiającemu się systemowi rezerw cząstkowych, który jest ściśle związany z istnieniem tzw. waluty fiducjarnej (inaczej zwanej jako pieniądze "FIAT"):
https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/waluty-fiat-pieniadz-fiducjarny-do-czego-sluza/c03nv27
@patrolez te dzikie pomysły dotyczą chyba każdego banku spółdzielczego. Bierzesz kredyt ale jednocześnie jesteś w mikroczesci właścicielem a więc odpowiadasz za zobowiązania. Jak bank się #!$%@? na zakręcie to i do Ciebie przychodzą.