Wpis z mikrobloga

W Polsce panuje jakiś kult biedy xD

W tym kraju jak zarabiasz dobrze, to musisz się z tym ukrywać lub nie poruszać tego tematu. Wiecie dlaczego kasa to temat tabu? Bo zdecydowana większość Polaków zarabia gówno pieniądze i jeśli zdarzą się osoby, które zarabiają dobrze, to zaraz stają się obiektem docinek i drwin xD Zazdrość i zawiść wyniesiona z PRLu i lat 90. Dlaczego tego okresu? Bo za komuny mało kto coś miał, więc jak miał, to zaraz stawał się obiektem podejrzeń, a jeśli miał, bo był dobrze wykształcony, to rzecz jasna był burżujem i wrogiem ludu pracującego. W latach 90' z kolei było sporo wałów, ale też z biegiem lat (początek XXI wieku) więcej osób mogło iść także na studia i podjąć dobrą pracę, podczas gdy osoby bez wykształcenia żyły w biedzie.

Pamiętam czasy, w których chodziłem do szkoły podstawowej. I wiecie co? Odnoszę wrażenie, że wtedy to dopiero była inba. Ja pochodziłem z domu, gdzie moi rodzice byli dobrze wykształceni i dobrze zarabiali, ale miałem też kolegę, którego rodzice byli bardzo zamożni i chłopak trzymał się z kolegami z różnych domów (choć była to spokojna okolica, w większości domy wielorodzinne, jednorodzinne lub bloki z lat 90) i on był jakimś mistrzem kamuflażu, nawet specjalnie kasy nie dostawał, a jak wyjeżdżali na wakacje, to nikt o tym nie mówił XD

Jak zapraszałem kolegów do domu, to zaraz każdego obchodziło co mamy i ile moi rodzice zarabiają. Jesli nie byli to bliscy koledzy(których rodzice znali i z którymi często mam kontakt do dziś), a jakieś przelotne znajomości to często potem obrabiano dupę, że to i tamto. Plotki, ploteczki. Po prostu nawet zarabiając NIEŹLE byłeś odmieńcem xD Rozumiecie? Musiałeś utożsamiać się z brakiem kasy, #!$%@? zarobkami, bo inaczej to khui ci w dupeee, prywaciarzu ( _)

I dziś widzę, że ten trend ani trochę się nie zmienia xD W tym roku Donald Tusk (którego nigdy nie popierałem) musiał się tłumaczyć, że JEGO SYN ZARABIA TROCHĘ MNIEJ NIŻ 3 TYSIĄCE ZŁOTYCH!!!!!!!! XDD Rozumiecie? 3 tysiące to otwarcie wroteł do bogactwa. Gdyby zarabiał 3500 w tym Urzędzie w Gdańsku, to zaraz wylałaby się fala hejtu, że NEPOTYZM, ON ZARABIA TAKIE PINIONDZE BO JEGO OJCIEC, A BIEDNA MATKA Z DZIECKIEM ŻYJE ZA 2100 NA DWIE OSOBY!!!!11oneone

Trend oczywiście nie zanikł już w całości nawet w dużych miastach, tam po prostu przesunęła się nieco bariera zarobkowa. Jak masz znajomych (powtarzam: znajomych, a nie przyjaciół), którzy zarabiają 2x mniej od Ciebie, to szykuj się na to, że relacje się ochłodzą ( ͡° ͜ʖ ͡°) Natomiast w miastach powiatowych.... 3 TYSIĄCE NETTO TO DALEJ JEST "TA BARIERA", PO PRZEKROCZENIU KTÓREJ JESTEŚ CZŁOWIEKIEM MAJĘTNYM

A najlepsze jest to, jak coś w życiu robisz, żeby podnieść sobie kompetencje (nw np zaczynasz uczyć się języków, odbywasz szkolenia, robisz kolejne studia etc) to zaraz podobna sytuacja xD

#pracbaza #pieniadze #finanse #zarobki #programista15k #heheszki #niebieskiepaski #rozowepaski #bieda #takaprawda #bekazpodludzi #bekazprzegrywow #wygryw #przegryw #polakicebulaki #korposwiat
  • 65
  • Odpowiedz
@Brother_of_Steel: W sumie to tylko miasta wojewódzkie gwarantują niezłe zarobki i w większości prace umysłowe po studiach z doświadczeniem i umiejętnościami, więc takich osób naturalnie jest mało w skali całego kraju, bo to tylko kilkanaście (no dobra, powiedzmy że naciągane 20 licząc czasem drugie największe miasta w województwie) , gdzie można zarobić dobre pieniądze, a Polska jednak ma tych miast i pipidówek sporo.
  • Odpowiedz
@Sok_Mandarynkowy: no niestety, brak ambicji, zawiść, roszczeniowość i podatność na populizm to są główne cechy Polaków. Ten naród zawsze będzie w tym samym miejscu, w którym jest teraz, bo mentalna bieda nie pozwoli się stąd wydostać. Każda nadwyżka pieniędzy musi natychmiast zostać skonsumowana itd.
  • Odpowiedz
@Sok_Mandarynkowy: @Asyr: @Brother_of_Steel: @marek-krakow: to taka post-komunistyczna mentalność, narzekania na wszystko i wszystkich, ale jednocześnie brak działania żeby polepszać swój los. Z moją rodziną to samo, w sumie odkąd zacząłem studia utrzymuję się sam (kredyt studencki + praca za granicą), nic od rodziców nie dostałem. Przed 40 dorobiliśmy się z żoną jednak domu (chociaż 1/3 nadal banku ( ͡° ͜ʖ ͡°)) i już oszczędzamy
  • Odpowiedz
@kszaku: Może dlatego, że ich nie stać ¯\_(ツ)_/¯ Nie każdy ma z czego oszczędzać.

Wynajem, czynsz, jedzenie, paliwo, telefon, internet, DROBNE przyjemności (jakieś kino, mecz, głupie wyjście na piwo), co jakiś czas ubrania i tak naprawdę przy zarobkach mniejszych niż średnia krajowa raczej dużo nie odłożysz.
  • Odpowiedz
@Sok_Mandarynkowy: Nie stać ich? nie wydaje mi się, są w trójkę (jest jeszcze babcia z niemała emeryturą - tylko za nią by pewnie przeżyli żyjąc jak żyją), ich wydatki to głównie leki, jedzenie, czynsz (wcale nie tak dużo - to wieś, a nie miasto), auto i paliwo (jak mi mama ostatnio powiedziała 150zł/mc na paliwo...). Całe życie żyłem w przekonaniu, że jest tak jak piszesz, ale ostatnio doszedłem do wniosku, że
  • Odpowiedz
@Sok_Mandarynkowy: nic nowego, dlatego Tede to najlepszy raper w Polsce i otwarcie od lat mówił że liczy się tylko kasa i ja to przyszedłem po kase i w #!$%@? mam co kto myśli i dobrze mówił, dzisiaj akurat już w show-biznesie można więcej mówić że się ma kasę ale nadal w przeciętnym życiu trzeba zamykać mordę bo jeszcze ktoś co kosę w plecy wbije za to że masz cokolwiek, wyobrażacie sobie
  • Odpowiedz
@karix98: Jak masz 1k renty i nie pracujesz, to żyjesz tylko dzięki rodzicom. Chyba, że masz 1k renty i jeszcze pracujesz. Wtedy ludzie daliby się połamać za taką możliwość.

@kszaku: Zapewnienie sobie podstawowych potrzeb życiowych i życie na bardzo przeciętnym poziomie to koszty stałe w wysokości minimum 2500 złotych miesięcznie, raczej jednak te 3000 zł, a średnia krajowa to 4200 netto na rękę, a zdecydowana większość Polaków zarabia mniej niż
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@kszaku: nie no, generalnie racja co do tego, że stagnacja nie powoduje poprawy żywota, wręcz nawet z czasem ten żywot pogarsza. Moim zdaniem nie każdy się odnalazł w nowej rzeczywistości. Komunizm jednak hodował takie sieroty, mierne, bierne, wierne.
W dzisiejszych czasach trzeba być przebojowym, nie każdy tak potrafi.
  • Odpowiedz
@Sok_Mandarynkowy: Kasa to temat TABU w naszym kraju i w pozostałych krajach postsowieckich tez. Nie wiem jak jest na Zachodzie ale ludzie z biednych krajów jak Indie czy Filipiny otwarcie rozmawiają o stawkach. W Polsce jak ktoś się dowie ze zarabiasz mało to Cię wyśmieje a jak ze zarabiasz za dużo to znienawidzi xd. Więc naturalne jest ukrywanie tych tematów przed robakami. Niejawność płac prowadzi do tego.
  • Odpowiedz
@Sok_Mandarynkowy: tłumaczył się, ponieważ tvpis przeprowadził żenujący atak, sugerujący dużo wyższe zarobki. Przypuszczam, że mało który pisowiec uznałby to za nawet średnie zarobki, więc na siłę dorabiasz fakty do ideologii.
  • Odpowiedz
@Sok_Mandarynkowy: Na wykopie to przybiera trochę odmienną formę, udawania że każdy kto twierdzi że dobrze zarabia to zmyślający gówniarz w liceum. I co jakiś czas na mirko widzę wątki z żalami jak to czytanie tego portalu źle wpływa na psychikę, opowieści gówniarzy kłamiących że zarabiają 10k odbierają polakowi zwyczajnemu smak życia ( ͡° ʖ̯ ͡°) To jest ciekawe zjawisko z którym się nie spotkałam w innych miejscach
  • Odpowiedz
Wyobraź sobie teraz, że ktoś ma dzieci xD


@Sok_Mandarynkowy: nie wyobrażam sobie mieć dzieci w takim wypadku, ale znam przypadki, że np. pracuje 1 osoba wiec razem "wyciągają" te 2-3tyś na rękę (licząc 500+ i inny socjale). Ale nie pracuje z własnego wyboru (bo np. "wychowuje dzieci"). Kobieta 30 parę lat, bez żadnego doświadczenia zawodowego, za chwile dzieci pójdą do szkoły i co taka ofiara zrobi?
  • Odpowiedz