Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Wykopki.
Pomóżcie mi uruchomić pierwszy nvme w mojej historii.

Płyta Asus Strix B550-F gaming WiFi
Dysk corsair mp510 pcie gen3 m.2 480GB.

Miałem wcześniej system na data SSD, dołożyłem m.2 no i BIOS go PONIEKĄD nie widzi.

Reset biosu zrobiony, stary SSD z win10 odpięty, nowe nvme wpięty.
W biosie w ogóle nie widzi mi m.2
BIOS pokazuje dyski sata, ale nvme status empty, czy jakoś tak.

Instalator Windows odpalony z USB go o dziwo widzi, ale wyskakuje błąd 0x800701b1 (nie może usunąć partycji), a próba formatowania daje błąd 0x80070057.

No i nie wiem, czy to wadliwy dysk, czy coś trzeba kombinować (z nvme nie miałem jeszcze do czynienia)

#komputery #windows #asus #ssd #nvme #m.2 #pcie #corsair #bios
TeddyBeers - Wykopki.
Pomóżcie mi uruchomić pierwszy nvme w mojej historii.

Płyta As...

źródło: comment_1632501941lfyy2HBZFYTAZ82FyNHZ7T.jpg

Pobierz
  • 36
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Odczuwam_Dysonans: Teoretycznie nie mam w tej chwili Windows, bo odpiąłem SSD na którym jest wcześniejszą instalacja, by nie było konfliktu podczas bootowania. Pamiętam z czasów dinozaurów, że Windows nigdy nie lubiał dwóch systemów na raz.

Coś do provisioning, to znam. Dzięki.
@TeddyBeers: A próbował kolega wstawić dysk do drugiego portu M.22?
Umieszczonego na płycie głównej obok złącz SATA?

Jest to złącze M.2 PCIe 3.0/SATA a pan ma dysk m.2 w wersji właśnie 3.0

Widziałem już problem, że dyski 3.0 nie chciały być wykrywane w złączu 4.0.

Niech pan tylko pamięta, że zwykłe złącze SATA 3 o numerze 5 i 6 zostaną wyłączone (samo złącze M.2
2 i SATA 5,6 zostały na
maniek50005 - @TeddyBeers: A próbował kolega wstawić dysk do drugiego portu M.22?
Um...

źródło: comment_16325033574oa6JlGqYnd0dV8O1llYLU.jpg

Pobierz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Bilut: Bo chce usunąć przyczynę, a nie zatamować krwotok.

Co w sytuacji, kiedy nie będę miał pod ręką dysku z Windowsem?

Wychodziłem z założenia, może i błędnie, że mając nową płytę, procesor, grafikę, dysk i całą resztę po prostu wrzucę wepnę pendraka i winde bez problemu zainstaluję.

Wystarczająco jestem wkurzony, że blisko 10kpln mnie komp kosztował, a na grafikę polowałem miesiącami, żeby jeszcze mieć problem z tak prostą czynnością jak instalacja
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@maniek50005: Jeszcze nie, ale mam nieodparte wrażenie, że to dobry trop i chyba ostatni.

Chciałem uniknąć wpinania w m.2_2 bo podobno nie jest aż tak szybkievjak 1, nawet przy dysku pcie 3.0

Za chwilę to sprawdzę
@TeddyBeers: Proszę pana, gniazda sata na płycie głównej mają numer 0, 1, 2, 3 itd. w zaleznosci ile ich jest.

Proszę spróbować uruchomić komputer (bios / uefi) bez żadnego dysku, a następnie je podpiąć, zarówno M2 jak i ssd, zwracając uwagę, aby te drugie były podłączone do gniazd od największego numeru do najniższego
@TeddyBeers: No i słusznie, chociaż dysk 3.0 w porcie 4.0 i tak nie wykorzysta maksymalnie potencjału tego slotu.
Jak i jest ogólnie założone, że interfejs PCI-e jest wstecznie kompatybilny i niema znaczenia czy wepniesz dysk 3.0 do slotu 4.0 czy odwrotnie.

Tak samo jest z dyskami SATA i można nawet taki z SATA 3 wpiąć do portu SATA 1 o ile znajdziesz tak wiekową płytę.
Oczywiscie ograniczenie interfejsu zostanie naznaczone na
Co w sytuacji, kiedy nie będę miał pod ręką dysku z Windowsem?


@TeddyBeers: A co to ma do rzeczy... Masz konkretny problem, to go konkretnie rozwiąż najlepszymi możliwymi narzędziami, bez robienia sobie pod górkę. Cholera wie, może Ci się walnięty NVME trafił. Tak to przynajmniej pod Windowsem SMARTa odczytasz, test zapisu/odczytu zrobisz.
A potencjalne problemy mogą być najróżniejsze. Od niesprawnego dysku, po złą konfiguracje prędkości PCIE w slocie M2, lub wręcz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Bilut: Już wymusiłem gen3 w BIOS. Nic to nie dało.

Problem jest w tym, że bios nie widzi tego dysku wpiętego w żaden slot m.2.
Ale ten sam bios w sekcji "Asus secure erase" już go widzi.