Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Wykopki.
Pomóżcie mi uruchomić pierwszy nvme w mojej historii.

Płyta Asus Strix B550-F gaming WiFi
Dysk corsair mp510 pcie gen3 m.2 480GB.

Miałem wcześniej system na data SSD, dołożyłem m.2 no i BIOS go PONIEKĄD nie widzi.

Reset biosu zrobiony, stary SSD z win10 odpięty, nowe nvme wpięty.
W biosie w ogóle nie widzi mi m.2
BIOS pokazuje dyski sata, ale nvme status empty, czy jakoś tak.

Instalator Windows odpalony z USB go o dziwo widzi, ale wyskakuje błąd 0x800701b1 (nie może usunąć partycji), a próba formatowania daje błąd 0x80070057.

No i nie wiem, czy to wadliwy dysk, czy coś trzeba kombinować (z nvme nie miałem jeszcze do czynienia)

#komputery #windows #asus #ssd #nvme #m.2 #pcie #corsair #bios
TeddyBeers - Wykopki.
Pomóżcie mi uruchomić pierwszy nvme w mojej historii.

Płyta As...

źródło: comment_1632501941lfyy2HBZFYTAZ82FyNHZ7T.jpg

Pobierz
  • 36
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@maniek50005: Właśnie znalazłem tą opcję
https://www.asus.com/uk/support/FAQ/1044083/

Niewiele to daje, bo BIOS ciągle nie widzi nic podpiętego do portu M.2_1, ale znowu w innych ustawieniach dysk już widzi.

Coś mi się wydaje, że ten dysk jest fabrycznie wadliwy.

Raczej nie jest to możliwe, żeby tak popularne i rekomendowane podzespoły jak płyta główna, procesor, nawet ram, miały tak ogromne problemy z kompatybilnością.
Tymbardziej, że są wszystkie w miarę młode i z podobnej epoki.
@TeddyBeers: Hmm bardzo dziwna sytuacja ci powiem.
Mnie się wyczerpały już praktycznie wszystkie pomysły - oprócz tego by dysk podrzucić do kogoś, kto ma inną płytę główną, powiedzmy jakiejś starszej generacji B450 czy B460, co mają sloty M.2 na interfejsie PCI-e 3.0
Z tym, że na B450tkach nadal można zainstalować procesory z serii 5000 jeśli bios jest najnowszy.

Tylko wyjmowanie tak DROGIEGO procesora, to raczej do kolegi któremu ufam bezgranicznie i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Odczuwam_Dysonans: @pumacomajajazgumy: @maniek50005: @Adam_Konarski_z_Katowic: @Bilut:

Dzięki wszystkim za pomoc, szczególnie @maniek50005:

Jak?
Do końca sam nie wiem.
Kolejny reset biosu, kolejna próba instalacji i nagle wszystko działa.

Po prostu nic się nie zmieniło, Bios ciągle nie widzi nic wpiętego w port m.2, ale teraz już pojawił się w opcjach "boot".
Magia jakaś.

W pewnym momencie co prawda zrobiłem £SSD secure erase z poziomu biosu, gdzie zmieniłem
@TeddyBeers: tradycyjne informatyczne 'try turning it off and on again' :) No ale nic, tylko się cieszyć i korzystać.

Chociaż ten erase w połączeniu z secure bootem może faktycznie mógł coś zmienić.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Bilut: Nie wiem, naprawdę nie wiem.
Restart tyle razy robiłem, że straciłem pamięć.
Najlepsze, jest to, że robiłem też reset biosu (zwykły i twardy).
Tak naprawdę nic się nie zmieniło, bo od resetu zacząłem wszystko, a teraz działa.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Odczuwam_Dysonans: @pumacomajajazgumy: @maniek50005: @Adam_Konarski_z_Katowic: @Bilut:

Okazało się, że przyczyną był wadliwy dysk nvme.

Wymieniłem go dzisiaj na Samsung 980 i już żadnego problemu nie było.
Samsung wpięty, w to samo M.2_1, bios do ustawień fabrycznych, Instalator widnows odpalił się bez problemu, instalacja przebiegła bez żadnego problemu.

Taka ciekawostka.
Kiedy miałem wpięty wadliwy corsair Bios ładował się bardzo wolno, kiedy już udało mi się odpalić Instalator Windows to
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Odczuwam_Dysonans: @pumacomajajazgumy: @maniek50005: @Adam_Konarski_z_Katowic: @Bilut:

No i się nacieszyłem.

Odpaliłem dzisiaj kompa po paru godzinach przerwy, a ten do biosu wskoczył.

Szybkie testy, nowego dysku nvme (Samsung 980) absolutnie nigdzie nie widać.
Bios go nie widzi, Instalator nie widzi, diskpart też nie.

Po prostu zwłoki.

Teraz nie wiem co o tym myśleć.
Kompa mam już dobre parę miesięcy, wcześniej system stał na SSD sata i nigdy nie
@TeddyBeers: Hmm dziwne, zaczynam myśleć- że to sama płyta główna coś świruje.

Możesz gdzieś podłączyć ten dysk u sąsiada np?
Lub poprzez adapterek na M.2 PCI-e - USB?
Coś szybko te dyski przestają odpowiadać.

Może jakiś problem z łączeniem na płycie głównej w tych złączach - obluzowane czy coś?
A miałeś jakieś specjalne nastawy na płycie głównej dot. ustawień bootowania dysków M.2 i te zostały w jakiś sposób zresetowane?
@TeddyBeers: Niezależnie od kolejnych testów jakie będziesz robić - przestaw sobie w BIOSIE ustawienia CPU/RAM na jak najbardziej konserwatywne profile. Tzn wyłącz XMP/DOCP i PBO. To chociaż 2 zmienne wyeliminujesz, bo randomowość tego co się dzieje śmierdzi mi trochę problemami z RAMem/kontrolerem IO. I dobrze byłoby te 2 podzespoły wyeliminować przed dalszymi krokami.
@TeddyBeers hej może rozwiazałeś jakoś ten problem mam identyczne. Instalowałem win10 bios nie chciał wykryć dysku. Zainstalowałem sterowniki przed instalacją wykryto dysk. Zacząłem sobie ustawiać wszystko - m. In instalowałem jakieś sterowniki fo płyty głównej system się zawiesił teraz nie znajduje mi 980 ¯_(ツ)_/¯