Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k

Wbijając powoli na mitycznego programistę 15k (narazie jestem lekko poniżej) zauważam, że na rozmowach bardzo często jest więcej pytań z system designu niż o technologię (miałem jedna super rozmowę gdzie w ogóle nie było pytań o frameworki a "przychodzi klient i chce XYZ, jak byś to zrobił... No a teraz chce by ten widok obsłużył 50mln wpisów w bazie...).

Skąd czerpać taką wiedzę, czy są jakieś blogi o wyzwaniach i rozwiązaniach w IT? Ja wiem, że przez expa ale np ja pracowałem tylko w firmach produktowych i była to w większości klepanina pod schemat niż jakieś czelendze
  • 16
  • Odpowiedz
przychodzi klient i chce XYZ, jak byś to zrobił.


@szmichal: Skierowalbym klienta do osoby w firmie ktora sie tym zajmuje na co dzien i faktycznie wie jak to dobrze zrobic, a potem ja to zrobie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Norskee: No niby tak ale nie do końca ( ͡° ͜ʖ ͡°) Akurat rozmowa o której napisałem poszła mi zaskakująco dobrze (zapewne podeszły mi pytania bo coś podobnego robiłem) ale zdecydowałem się na współpracę z inną firmą
  • Odpowiedz
@Priya: jakie? Bo takie mówiące o jakichś czelendżach w system designie na pewno się nie zestarzały. Bo frameworki się zmieniają ale problem "50 mln wpisów w bazie" wydaje się być nadal aktualnym problemem
  • Odpowiedz
@szmichal: No to taką wiedzę można na konferencjach czasami dostać, kiedy są prezentacje związane z konkretnymi projektami. Ale moim zdaniem jest dużo mniej wartościowe, bo jakiś konkretny przykład użycia, wcale nie musi się sprawdzić w Twoim przypadku.
  • Odpowiedz
@Priya: no niby tak, ale szukam też takch luźniejszych historyjek. Nie chce mi się uczyć nowych frameworków bo to się szybko zmienia. Wiedza z system design wydaje mi sie bardziej przydatna
  • Odpowiedz
@szmichal: no to właśnie dlatego poleciłem co książki o wzorcach i architekturze, bo pewne rozwiązania są stałe niezależnie od języka czy frameworka
  • Odpowiedz