Wpis z mikrobloga

Po czym poznać wartość napięcia na liniach wysokiego (i najwyższego napięcia)

Sprawa jest banalnie prosta. ZAZWYCZAJ wystarczy rzut oka na izolatory.

Przy 110kV izolatory składają się z jednego segmentu

Przy 220kV widać, że izolatory są trochę oddzielone mają już 2 segmenty

Przy 400kV mają już 3 segmenty

750kV ma już tylko jeden dłuższy segment
(ale w Polsce jest tylko jedna taka sieć i nie działa)

Dodatkowo słupy dzielą się na:
-Przelotowe
-Odporowe (potocznie Mocne) - które są wytrzymalnie i buduje się je np gdy linia skręca

Łatwo je poznać, bo przelotowe mają izolatory zamocowane pionowo, z kolei odporowe mają izolatory zamocowane poziomo

Na zdjęciu mamy odporowy słup 400kV
#energetyka #elektrotechnika #budownictwo #elektryka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #inzynieria #nauka #elektroenergetyka
chigcht - Po czym poznać wartość napięcia na liniach wysokiego (i najwyższego napięci...

źródło: comment_1630766045VvCTOSYp7GyLX8zgSgaEs3.jpg

Pobierz
  • 119
@Hemul: Tak nie do końca, bo problem jest raczej po stronie ukraińskiej (ta linia przestała prąd z ich elektrowni atomowej):

Linia od 1993 roku nie jest eksploatowana. Jej ponowne uruchomienie nie jest sprawą prostą, ze względu iż Ukraiński System Elektroenergetyczny nie należy do UCTE (do którego Polska należy od 1995 roku[6]) w związku z czym nie można uruchomić połączenia synchronicznego pomiędzy Krajowym Systemem Elektroenergetycznym, a stroną ukraińską.
@vectoreast: pracujesz może w energetyce? Pracowałem jako elektryk dosyć długo, nawet uczyłem gówniarzy z zawodówki. Teraz coś tam robię innego ale już mam dosyć i tak sobie myśle co tu robić. Sepy mam chyba jeszcze ważne ze 2 lata: i eksploatacje i dozór tyle ze teraz do 1kW ale nie miał bym problemu podwyższyć. Myślisz ze warto teraz szukać czegoś związanego z elektryka? Tylko żeby to nie było montowanie paneli xd
pracujesz może w energetyce?


@bezpiecznik_topikowy: niestety nie. Jak zaczynałem przyzakładowe technikum energetyczne to obiecywano nam, że po szkole znajdziemy zatrudnienie na naszym "opiekuńczym zakładzie". W międzyczasie sytuacja się zmieniła i po 5 latach z 3 klas po 30 chłopa tylko jeden znalazł zatrudnienie... w firmie zewnętrznej przy malowaniu płotu dookoła silosów na popiół (podsadzkowy). Ostatecznie jestem energetykiem o specjalności energetyka cieplna, który zrobił drugi zawód pod nazwą IT. I w tym