Aktywne Wpisy

Kerigun +13
Jest prawie trzecia w nocy i tak sobie rozmyślam jakie to dziwne uczucie jak ktoś bliski Ci umiera, jak pojawia się pustka, była osoba i zaraz jej nie będzie. Jakie życie jest dziwne.

Marek_Tempe +7
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...





Tytuł: W poszukiwaniu utraconego czasu. W cieniu rozkwitających dziewcząt.
Autor: Marcel Proust
Gatunek: literatura piękna
ISBN: 978-83-62409-81-5
Tłumacz: Wawrzyniec Brzozowski
Wydawnictwo: Officyna
Ocena: ★★★★★★★★★★
"W cieniu rozkwitających dziewcząt" jest drugą częścią cyklu "W poszukiwaniu utraconego czasu".
Cieszę się, że dzieła Prousta doczekały się kolejnych tłumaczeń. Dopiero po zapoznaniu się z innymi przekładami widać, jak miejscami niespójne jest tłumaczenie Boya-Żeleńskiego.
Przepiękne świadectwo epoki, opus magnum Prousta. Ponownie spotykamy Marcela, który dojrzewa i zaczyna interesować się kobietami - Odettą i Albertyną. To nie jest skomplikowana historia, ani nawet długa. To Proust rozciąga ją do granic możliwości, opisując nam najdrobniejsze szczegóły i niuanse w zachowaniu się francuskiego mieszczaństwa, i wszechobecne zasady savoir vivre'u. Autor słowami maluje nam bohaterów z krwi i kości, kreśli ich portrety psychologiczne, i kolejny raz udowadnia, że jest wybitnym znawcą natury ludzkiej.
Czytanie tej książki przypomina podziwianie obrazu.
Nie ma tu prawie akcji, wielu dialogów czy pośpiechu. Wszystko się tu ciągnie powoli jak melasa pozwalając nam niespiesznie cieszyć się lekturą.
Wpis dodany za pomocą tego skryptu
#bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki
źródło: comment_1630603113eDgfOFuwXaKaiwLDukpPY2.jpg
PobierzŚrednia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★★ (1 recenzji)
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj
Komentarz usunięty przez autora