Wpis z mikrobloga

@meetom co byś nie zrobił czarnymi przegrasz. Lub w dwóch ruchach jak pójdziesz w bicie. Lub stracisz najważniejsze figury jak w ucieczkę pionkami przed krolem.
@Polasz: "mata w dwóch" to się ogłasza wtedy jeśli nie da się go uniknąć i nastąpi w dwóch ruchach, cokolwiek byś nie zrobił (nawet przy perfekcyjnej grze). W praktyce oczywiście pozycja jest wygrana, bo przewaga hetmana jest jednak, ale tutaj stockfish mi podpowiada mata w 15, nie w 2.
co byś nie zrobił czarnymi przegrasz. Lub w dwóch ruchach jak pójdziesz w bicie. Lub stracisz najważniejsze figury jak w ucieczkę pionkami przed krolem


@Polasz: wiem, co znaczy "mat w dwóch" (ale dziękuję). Po prostu bym go chciał zobaczyć :)
Dla osoby, która w szachy grała może kilkanaście razy w życiu - nie jest to oczywiste...
@meetom: To pomyśl tylko co może zrobić teraz czarny. Naturalna myśl, bić wieżą a8, ale wtedy biały wieża za wierzę na d8, czarny bije damą, a wtedy biały matuje kolejną wierzą. Dowolna taka kombinacja bicia czarnymi kończy się ostatecznie matem bo król nie może odskoczyć nigdzie. Tak jak mi zwrócili Mirasy uwagę wyżej, jest od tego ucieczka - np. pionek z g czy h do przodu, tak wiąże się to ze