Wpis z mikrobloga

muszę wybrać źródło ogrzewania do nowego domu o powierzchni 13x6m x2 (parter + pierwsze piętro, podłoga strychu jak i sam sufit skośny strychu jest ocieplony, ale nie strych nie będzie grzany). Na dole ma być ogrzewanie podłogowe, na górze zwykłe grzejnikowe. Dom ma dach na południe i będę na nim montował #fotowoltaika (niby ma wytwarzać 9.8kWh) i z tego powodu myślałem nad piecem elektrycznym (podobno za piec elektryczny + fotowoltaikę jest w sumie 8k dopłaty).
Przedtem myślałem nad pompą ciepła ale po zasięgnięciu kilku opinii, wyszło, że piec elektryczny jest lepszy (pompa zwróci się względem pieca elektrycznego bardzo późno).
Jeśli nie piec elektryczny to piec gazowy. Wszystkie piece na węgiel, pelet, ekogroszek itp odpadają - nie mam gdzie składować paliwa do nich.
Co myślicie? Piec elektryczny + fotowoltaika będzie lepsza od pieca gazowego + fotowoltaika? Dom jest bardzo dobrze ocieplony
#ogrzewanie #ocieplanie #budujzwykopem #wykonczenia
  • 45
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@smokzabojcaludzi: jeśli dom dobrze ocieplony to pewnie 5-6 kW ciepła potrzebujesz.
Grzanie prądem bufora w taniej taryfie albo mała pompa ciepła.
Jak prąd podrożeje dwa razy to ekonomiczność grzania prądem będzie nikła....
Nawet jeśli się na pompę teraz nie zdecydujesz to chociaż przygotuj się pod nią z instalacją (prąd i co)
  • Odpowiedz
150m2 to dość sporo. Co znaczy "bardzo dobrze ocieplony"? Dla 90% ludzi ten termin oznacza 15cm zwykłego styro na ścianach i 20cm wełny na poddaszu.
  • Odpowiedz
@smokzabojcaludzi: Jak masz dość szczelnie to grzejąc w drugiej taryfie w 5 tysiakach dziś się zmieścisz/rok grzejąc prądem. Z pompa ciepła w 1400zł/rok. Gaz też wychodzi dość tanio, tylko te opłaty stałe za licznik. Jak nie będziesz grzał prądem/pompą to 9.8kWp będzie za dużo. Jak czystym prądem to będzie za mało. Zrób wodna podłogówkę i podłącz piec elektryczny jak stwierdzisz że jest za drogo to zamienisz na pompę. A i
  • Odpowiedz
@dzazzio: możesz coś więcej powiedzieć o tym całym buforze?

@Mateos2: czego pompa ciepła potrzebuje do instalacji? jak mam się pod nią przygotować?

@lisciasty: nie pamiętam jak ze styropianem ale mam "2 warstwy" ocieplania dachu - strop 1. piętra, potem strop strychu. dom też jest lekko podniesiony względem gruntu ~30cm nad ziemią

@zibizz1: wodne ogrzewanie podłogowe jest lepsze od elektrycznego? podłącza się je wtedy do
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@smokzabojcaludzi: wodne ogrzewanie jest on tyle lepsze od elektrycznego że można go podłączyć pod dowolne źródło ciepła. Natomiast elektryczne tylko prąd. Elektryczne może mieć taką zaletę że można go zrobić tuż pod podłogą wtedy ma bardzo mała bezwładność, ale raczej szedł bym w akumulacyjne. Jeśli chodzi o prąd to zawsze był z 3-4 droższy niż inne źródła energii. Teraz jesteśmy w trakcie transformacji energetycznej. Do tej pory prąd był najdroższy
  • Odpowiedz
Przechodziłem różne opcje, mam swoje doświadczenia mieszkając parę lat w domu i dokonywanej modernizacji ogrzewania. Moje przemyślenia i co mógłbym doradzić:

- 100% ogrzewanie podłogowe, grzejniki drabinki co najwyżej do łazienki
- Pompa ciepła (chyba że masz możliwość podłączenia gazu)
- Daruj sobie kotły elektryczne. I tak zaraz to wymienisz na... pompę ciepła jak się okaże, że instalacja FV to musiałaby mieć 20kW żeby zbilansować kocioł elektryczny. Poza tym lada dzień mogą wejść przepisy mało korzystne dla prosumentów a zimą nie ma prądu z fotowoltaiki
- mając pompę ciepła i podłogówkę latem masz tanie chłodzenie (a przy gruntowej pompie ciepła praktycznie darmo)
  • Odpowiedz
@smokzabojcaludzi wytłumacz mi jak ma ci się zwrócić piec elektryczny, który zużywa dokładnie tyle kWh ile wynosi zapotrzebowanie budynku a nie zwróci ci się pompa, która bierze 1/3 tego? Nie wspomnę nawet o problemach z grzałkami itp historiami gdzie klientowi piecyk w ciągu pół roku padał 3x i nie szło nim grzać bo wybijało różnicówkę (skończyło się na demontażu pieca i weszła pompa). Masz FV to załóż PC to najlepsze co
  • Odpowiedz
@smokzabojcaludzi: Dlaczego wciąż ludzie robią taką głupotę że na piętrze dają grzejniki? Przecież to wywołuje konwekcję powietrza czyli podnoszenie kurzu jeśli jest.
Grzejniki to albo wyższa temperatura zasilania albo ogromne grzejniki żeby działały na niskiej temperaturze. Grzejnik który będzie grzał przy 30°C zasilania będzie wielkości połowy ściany.
  • Odpowiedz
@bambus94: To nie głupota tylko rozsądek ( ͡° ͜ʖ ͡°). Grzejnik daje możliwość w miarę szybkiej zmiany temperatury w pomieszczeniu. Na piętrze gdzie zwykle są sypialnie to bardzo komfortowe rozwiązanie.
  • Odpowiedz
na górze zwykłe grzejnikowe.


@smokzabojcaludzi: błąd, na górze również rób podłogówkę.

Grzanie prądem bufora w taniej taryfie albo mała pompa ciepła.


@Mateos2: co Wy macie tutaj z tą tanią taryfą? To jest dobre dla kogoś kto jest cały dzień poza domem. Obecnie bardzo dużo ludzi pracuje zdalnie i taka tendencja się utrzyma. Wtedy nie opłaca się korzystanie z dwóch taryf tylko jedna cały dzień.
  • Odpowiedz
@testerwykop: Jeśli to mają być sypialnie to trzeba trzymać temperature w odpowiednim zakresie, a jak chcesz modulować to nawet z podłogówką jest to do zrobienia, wystarczy wiedzieć jak to działa i sterownik 2h przed snem obniży temperaturę zasilania o 1 albo 2K i się delikatnie wychłodzi, potem rano przed pobudką znów podniesie.
Brak efektu suchego powietrza, brak konwekcji (czytaj latającego kurzu), niższa temperatura zasilania. A cena podłogówki i odpowiedniego grzejnika
  • Odpowiedz
@bambus94: Czekanie 2h aż temperatura spanie/podniesie to niekomfortowe rozwiązanie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Podłogówka ma określone zadanie i ona jak jest zrobiona prawidłowo to ma bardzo dużą bezwładność w porównaniu do grzejniczka... O efektach podnoszenia kurzu i suchego powietrza słysze tylko w kontekście podłogówki (nie grzejników) i zresztą potwiedzam to bo mam.
  • Odpowiedz