Wpis z mikrobloga

I oto jest: długo wyczekiwany wpis o porównaniu kosztów budowy domu szkieletowego i murowanego. TL;DR jest w odpowiednio zatytułowanym akapicie na końcu (i w obrazku) (choć dziś trochę krótszy wpis).

Poprosiłem o przygotowanie wyceny projektu APS 289 firmę, w której pracuję oraz wykonawcę domów murowanych z miasta powiatowego na Śląsku. Ze względu na to, że każda działka jest inna, wyceny nie uwzględniają fundamentów. Obie zakładają budowę do stanu deweloperskiego (wykończenie z zewnątrz tynkiem silikonowo-silikatowym i orynnowanie, instalacje wodno-kanalizacyjna, elektryczna i wentylacyjna z rekuperacją, stolarka otworowa, ściany wewnętrzne z gładzią) i standard energetyczny NF30.

Oczywiście są też różnice - niektóre wynikają z technologii, niektóre z samej oferty. Wszystkie opisuję poniżej.

Oczywistą różnicą jest sposób izolacji: w ofercie domu murowanego jest to 30cm styropianu, a w szkieletowym wełny mineralnej (10cm wełny prasowanej, 15cm wełny mineralnej między słupkami i 5cm w ruszcie instalacyjnym).

Oferty różnią się też pokryciem dachowym: dom szkieletowy pokryty jest blachodachówką, a dom murowany dachówką ceramiczną. Co ciekawe, zmiana na blachodachówkę nie zmieni ceny - przedstawiciel wytłumaczył, że to przez bardziej czasochłonny proces (nie chciałem się spierać, ale mam zupełnie inne doświadczenia).

Różnią się też w szczegółach: producenci okien, drzwi, bramy garażowej itd. Te różnice nie są jednak istotne i nie wpływają znacząco na cenę.

Na koniec deklarowany termin zakończenia prac:
Dom szkieletowy - 3-4 miesiące od rozpoczęcia
Dom murowany - 11 miesięcy od rozpoczęcia

Ten akapit to TL;DR:
Przejdźmy do gwoździa programu, czyli cen: wycena domu szkieletowego wynosi 499700 zł netto, murowanego 524300 zł netto. Do obu cen doliczyć musicie 8% VAT.

Uprzedzam, że w przeciwieństwie do firmy, w której pracuję (oferta domu szkieletowego), nie znam drugiej firmy (oferta domu murowanego), więc mogą znaleźć się nieuwzględnione niuanse. Ponadto wydaje mi się, że różnica w cenie jest pogłębiona przez aktualną sytuację na rynku materiałów budowlanych, dlatego zakładam, że w normalnych warunkach mogłaby być mniejsza.

#domyszkieletowe <-- obserwuj/czarnolistuj

Poprzednie wpisy:
1) Porównanie domów szkieletowych budowanych na miejscu i prefabrykowanych
2) Materiały cz. 1 - Drewno
3) Materiały cz. 2 - płyty poszycia, izolacja, folie i dyfuzja pary wodnej
4) Porównanie domów szkieletowych i murowanych
5) Przygotowania do zakupu działki
6) Przygotowania do zakupu działki - suplement
7) Odrolnienie działki autorstwa Majsterzyny cz. 1
8) Odrolnienie działki autorstwa Majsterzyny cz. 2
9) Pozwolenie na budowę

Poniżej, w komentarzu, możesz dopisać się do wołania na premierę realizowanego przeze mnie filmu o budowie domów szkieletowych od A do Z oraz osobny komentarz do wołania do następnych wpisów.

#budownictwo #budowadomu #budowa #budowlanka #dom #budujzwykopem #nieruchomosci
misisk - I oto jest: długo wyczekiwany wpis o porównaniu kosztów budowy domu szkielet...

źródło: comment_1629963611fap5zGTIlEzjUaHhPxieDp.jpg

Pobierz
  • 301
z robocizną, działką i wykończeniem - tak. Choć i tak nie uwzględniamy wszystkich wydatków tak naprawdę


@misisk: To ile trzeba realnie wydać aby wybudować domek jednorodzinny 70m2 z robocizną i działką ? 450k ?
@misisk:

Udowadniałem już korzyści z niskiej bezwładności cieplnej pod poprzednimi wpisami, dlatego nie chcę już wdawać się w dyskusje o tym. W skrócie uwzględnij wszystkie zasady termodynamiki, a zrozumiesz mam nadzieję, o czym mówię


Zróbmy tak kolego, że postawisz dom szkieletowy na wsi np na Podlasiu, Bieszczadach czy ogólnie na wsi, dodasz mu na dachu panele pv, pompę ciepła i poczekasz na mróz oraz śnieg. I teraz moje pytanie, czy jeśli
@Majsterzyna:

No ja z tego fragmentu rozumiem, że negujesz przerwy technologiczne w ogóle. Nie ma tu słowa o tym, że podczas tych przerw można wykonywać inne roboty. Czyż nie?


No to nie przeczytałeś dokładnie, nawet w cytowanym przez Ciebie fragmencie jest:
"Podczas budowy domu murowanego praktycznie ich nie ma."

I tu właśnie chodziło mi o to, że to nie działa tak że wylewasz ławę i zawieszasz budowę na 28 dni, robisz
@oremi: Postawiłem dom (szkieletowy dla jasności) na wsi na Śląsku, z blachą na rąbek i często mamy przerwy w dostawie prądu w zimie - czasem krótsze, czasem dłuższe. Po pierwsze zanim ogrzewanie odda ciepło to upłynie trochę czasu, a po drugie nawet przed okresem grzewczym, z rosnącymi różnicami temperatur dzień/noc, mam utratę temperatury w nocy na poziomie 0,5 stopnia. Nie pisałbym o tym wszystkim, gdybym nic o tym nie wiedział...

A
@misisk: wiem na czym to polega, jestem sanitarnikiem. Wiem że w lekkim domu wszystko łatwiej się nagrzewa lub chłodzi, ale nie zawsze jest to zaleta, właśnie szczególnie zimą jest to wada. To tak samo jak z grzejnikami żeliwnymi starego typu - nagrzane trzymają ciepło bardzo długo, także nagrzewają się długo, ale nagrzane przez np 8 godzin mogą oddać ciepło przez kilka kolejnych godzin, natomiast płytowe szybko się rozgrzewają ale równie szybko
@xyzak: Nie wiem skąd masz taką wiedzę, bo ani ja, ani żaden z inwestorów firmy, w której pracuję, nie miał takich doświadczeń. Kredyt mam, jak pół kraju, na 30 lat, a ubezpieczenie podobne do kolegów z domami murowanymi.

W artykule, który przytaczasz, jest nawet o klasyfikacji D dla drewna niezabezpieczonego. Konstrukcja domu szkieletowego natomiast jest z drewna struganego i jest zabezpieczona ogniowo z każdej strony, na co zwracał uwagę mój ubezpieczyciel.
@oremi: Zgadzam się, że wszystko ma swoje wady i zalety, ale nie mówię o wadach niskiej bezwładności, bo ich nie doświadczyłem - pod moimi wpisami widzę jednak, że jest ona demonizowana (a to chyba przez wyolbrzymienie jej skutków). Prawda jest taka, że taki dom wcale nie ochładza się w godzinę. U mnie przez całą noc (np. z wczoraj na dzisiaj) temperatura w domu spada o 0,5 stopnia C.

Także z mojego
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Rst00: Chyba nie wyłapałeś to napisze wprost ja jestem kierownikiem budowy. Nie raz widziałem za za wcześnie obciążone stropy lub za szybko odszalowane. Różnica kilku centymetrów między skrajnymi punktami. Nie chodzi tu o nosnosc tego stropu, bo ta, mimo ugięcia, była odpowiednia. Chodzi właśnie o te właściwość betonu, która usilnie lekceważysz.
Jedno słowo rzuciło mi się w całej twojej wypowiedzi, które doskonale ukazuje, że za dużo tu chłopskiego rozumu, a za
@Majsterzyna: jak faktycznie jesteś kierownikiem budowy to dobrze. Co do "wiary" tu chodziło po prostu o to że nie kupuję tego. Jak po 24h wjedziesz autem na płytę fundamentową wylaną z B25 to też się pojawią odkształcenia? Przecież na drugi dzień takiego betonu nawet nie da się zarysować jest już tak twardy. Jeżeli strop jest podparty w kilkudziesięciu(set) miejscach to ja po prostu nie kupuję tego że cokolwiek się stanie. Przecież
bo to nie argument ceny przemawia za nimi


@misisk: Piszesz bez sensu, Przecież ja nie twierdzę że domy szkieletowe są do dupy, są fajne. Ale w Polsce są mega drogie. Porównując materiały z jakich są zbudowane oraz czas budowy czyli dola dla ekipy budowlanej
via Android
  • 0
@robo81 myślę, że byłyby odpowiednio tańsze, gdyby było nimi większe zainteresowanie. Większa konkurencja doprowadziłaby do większej ilości specjalistów, których obecnie brakuje. Potrzeba jeszcze kilku lat, żeby na dobre przyjęły się w Polsce
Ale w Polsce są mega drogie.


@robo81: to w standardowej technologii są za tanie. Ale to się zmienia. Murarzy brakuje jak diabli. Ceny murowania rosną niemiłosiernie. Z drugiej strony Polska eksportuje drewno w ogromnych ilościach, co powoduje wzrost cen drewna. :/