Wpis z mikrobloga

I oto jest: długo wyczekiwany wpis o porównaniu kosztów budowy domu szkieletowego i murowanego. TL;DR jest w odpowiednio zatytułowanym akapicie na końcu (i w obrazku) (choć dziś trochę krótszy wpis).

Poprosiłem o przygotowanie wyceny projektu APS 289 firmę, w której pracuję oraz wykonawcę domów murowanych z miasta powiatowego na Śląsku. Ze względu na to, że każda działka jest inna, wyceny nie uwzględniają fundamentów. Obie zakładają budowę do stanu deweloperskiego (wykończenie z zewnątrz tynkiem silikonowo-silikatowym i orynnowanie, instalacje wodno-kanalizacyjna, elektryczna i wentylacyjna z rekuperacją, stolarka otworowa, ściany wewnętrzne z gładzią) i standard energetyczny NF30.

Oczywiście są też różnice - niektóre wynikają z technologii, niektóre z samej oferty. Wszystkie opisuję poniżej.

Oczywistą różnicą jest sposób izolacji: w ofercie domu murowanego jest to 30cm styropianu, a w szkieletowym wełny mineralnej (10cm wełny prasowanej, 15cm wełny mineralnej między słupkami i 5cm w ruszcie instalacyjnym).

Oferty różnią się też pokryciem dachowym: dom szkieletowy pokryty jest blachodachówką, a dom murowany dachówką ceramiczną. Co ciekawe, zmiana na blachodachówkę nie zmieni ceny - przedstawiciel wytłumaczył, że to przez bardziej czasochłonny proces (nie chciałem się spierać, ale mam zupełnie inne doświadczenia).

Różnią się też w szczegółach: producenci okien, drzwi, bramy garażowej itd. Te różnice nie są jednak istotne i nie wpływają znacząco na cenę.

Na koniec deklarowany termin zakończenia prac:
Dom szkieletowy - 3-4 miesiące od rozpoczęcia
Dom murowany - 11 miesięcy od rozpoczęcia

Ten akapit to TL;DR:
Przejdźmy do gwoździa programu, czyli cen: wycena domu szkieletowego wynosi 499700 zł netto, murowanego 524300 zł netto. Do obu cen doliczyć musicie 8% VAT.

Uprzedzam, że w przeciwieństwie do firmy, w której pracuję (oferta domu szkieletowego), nie znam drugiej firmy (oferta domu murowanego), więc mogą znaleźć się nieuwzględnione niuanse. Ponadto wydaje mi się, że różnica w cenie jest pogłębiona przez aktualną sytuację na rynku materiałów budowlanych, dlatego zakładam, że w normalnych warunkach mogłaby być mniejsza.

#domyszkieletowe <-- obserwuj/czarnolistuj

Poprzednie wpisy:
1) Porównanie domów szkieletowych budowanych na miejscu i prefabrykowanych
2) Materiały cz. 1 - Drewno
3) Materiały cz. 2 - płyty poszycia, izolacja, folie i dyfuzja pary wodnej
4) Porównanie domów szkieletowych i murowanych
5) Przygotowania do zakupu działki
6) Przygotowania do zakupu działki - suplement
7) Odrolnienie działki autorstwa Majsterzyny cz. 1
8) Odrolnienie działki autorstwa Majsterzyny cz. 2
9) Pozwolenie na budowę

Poniżej, w komentarzu, możesz dopisać się do wołania na premierę realizowanego przeze mnie filmu o budowie domów szkieletowych od A do Z oraz osobny komentarz do wołania do następnych wpisów.

#budownictwo #budowadomu #budowa #budowlanka #dom #budujzwykopem #nieruchomosci
misisk - I oto jest: długo wyczekiwany wpis o porównaniu kosztów budowy domu szkielet...

źródło: comment_1629963611fap5zGTIlEzjUaHhPxieDp.jpg

Pobierz
  • 301
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Android
  • 0
@atomic77 dzięki, faktycznie widziałem gdzieś ich reklamę, ale nie słyszałem o nich nic do tej pory. No to dorzucę jeszcze do ostrzeżenia firmę, która jest "super" (nie chcę podawać nazwy, ale każdy zainteresowany się domyśli)
  • Odpowiedz
Bardziej pytanie bylo, czy w murowancu tez welna nie bedzie lepsza;)


@tragediusz: Możesz obłożyć i wełna dom murowany. Pytanie tylko brzmi po co? Będzie to droższe od styropianu, bardziej kłopotliwe do ułożenia, pojawi się więcej możliwości pełnienia błędów w montażu i ewentualnych mostków termicznych a jeśli ci gdzieś wełna namoknie to w tym miejscu straci swoje właściwości termoizolacyjne.
  • Odpowiedz
@pretorius: Jasne. Kminilem, ze nie jest tak palna jak styropian i moze na dluzsza mete odprowadzi wilgoc (chociaz nie wiem czy to w ogole jest potrzbne w murowancu). Ale jak widac wcale nie koniecznie jest sens w to isc.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Orbiter01 bez szans niestety. Zależy wszystko oczywiście od materiałów, regionu, projektu i do jakiego stanu, ale 200k z robocizną to wciąż trochę za mało.
  • Odpowiedz
bez szans niestety. Zależy wszystko oczywiście od materiałów, regionu, projektu i do jakiego stanu, ale 200k z robocizną to wciąż trochę za mało.


@misisk: Czy za 220k da się wybudować dom razem z robocizną ? Jakie jest absolutne minimum za jakie da się wybudować dom 70m2 nie licząc ceny działki ale licząc robociznę ?
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Orbiter01 jeśli kupisz najtańsze materiały, znajdziesz najtańsze ekipy i ponegocjujesz, dogadasz się z tymi ekipami, żeby materiał wzięli na siebie (żeby mieć 8% a nie 23% VAT) to może, ale tylko może. Ale mówimy o stanie surowym zamkniętym.
  • Odpowiedz
jeśli kupisz najtańsze materiały, znajdziesz najtańsze ekipy i ponegocjujesz, dogadasz się z tymi ekipami, żeby materiał wzięli na siebie (żeby mieć 8% a nie 23% VAT) to może, ale tylko może. Ale mówimy o stanie surowym zamkniętym.


@misisk: To ile realnie trzeba przeznaczyć pieniędzy na budowę domu 70m2 łącznie kosztami robocizny bez kombinowania i jechania po kosztach ? czy 250k wystarczy ?
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Orbiter01 tyle mniej więcej powinno wyjść bez fundamentów do stanu deweloperskiego. Jeśli chcesz na gotowo to musisz doliczyć jeszcze fundament (w zależności od działki) od 20k, wykończenie minimum 1k za metr bez robocizny, wylewka i ogrzewanie. No i nie mówimy nic o działce
  • Odpowiedz
@Rst00: No to ty jesteś ten przysłowiowy "szwagier Inwestora", któremu raz udało się czegoś nie popsuć i teraz uważa, że tak się powinno robić i "te inżyniery to się nie znajo". No tak przynajmniej brzmisz.

Zarzucasz mi brak czytania ze zrozumieniem.

Które konkretnie przerwy technologiczne? Podczas budowy domu murowanego praktycznie ich nie ma. Po wylaniu ławy fundamentowej możesz murować na drugi dzień (o ile robisz klasyczny fundament), po zalaniu stropu możesz na następny dzień murować piętro itd. itd. Przerwy technologiczne to jakiś mit i wystarczy np. dla stropu zostawić podparcie (tym bardziej że murujesz tak naprawdę na
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@ptaktryk już kilka razy (nawet pod tym wpisem) tłumaczyłem, że nie uprawiam marketingu na wykopie. Ani nie chcę, ani nie muszę. Otwarcie piszę, że pracuję w takiej firmie, nie podaję jej nazwy, a wpisy tworzę na różne tematy - nie tylko te związane z domami szkieletowymi.
  • Odpowiedz
tyle mniej więcej powinno wyjść bez fundamentów do stanu deweloperskiego. Jeśli chcesz na gotowo to musisz doliczyć jeszcze fundament (w zależności od działki) od 20k, wykończenie minimum 1k za metr bez robocizny, wylewka i ogrzewanie. No i nie mówimy nic o działce


@misisk: Czyli dobrze rozumiem 70m2 dom to w praktyce wydatek około 350k !!!!!! ? Z działką w mieście średniej wielkość nawet 400k........... ?????????
  • Odpowiedz