Wpis z mikrobloga

I oto jest: długo wyczekiwany wpis o porównaniu kosztów budowy domu szkieletowego i murowanego. TL;DR jest w odpowiednio zatytułowanym akapicie na końcu (i w obrazku) (choć dziś trochę krótszy wpis).

Poprosiłem o przygotowanie wyceny projektu APS 289 firmę, w której pracuję oraz wykonawcę domów murowanych z miasta powiatowego na Śląsku. Ze względu na to, że każda działka jest inna, wyceny nie uwzględniają fundamentów. Obie zakładają budowę do stanu deweloperskiego (wykończenie z zewnątrz tynkiem silikonowo-silikatowym i orynnowanie, instalacje wodno-kanalizacyjna, elektryczna i wentylacyjna z rekuperacją, stolarka otworowa, ściany wewnętrzne z gładzią) i standard energetyczny NF30.

Oczywiście są też różnice - niektóre wynikają z technologii, niektóre z samej oferty. Wszystkie opisuję poniżej.

Oczywistą różnicą jest sposób izolacji: w ofercie domu murowanego jest to 30cm styropianu, a w szkieletowym wełny mineralnej (10cm wełny prasowanej, 15cm wełny mineralnej między słupkami i 5cm w ruszcie instalacyjnym).

Oferty różnią się też pokryciem dachowym: dom szkieletowy pokryty jest blachodachówką, a dom murowany dachówką ceramiczną. Co ciekawe, zmiana na blachodachówkę nie zmieni ceny - przedstawiciel wytłumaczył, że to przez bardziej czasochłonny proces (nie chciałem się spierać, ale mam zupełnie inne doświadczenia).

Różnią się też w szczegółach: producenci okien, drzwi, bramy garażowej itd. Te różnice nie są jednak istotne i nie wpływają znacząco na cenę.

Na koniec deklarowany termin zakończenia prac:
Dom szkieletowy - 3-4 miesiące od rozpoczęcia
Dom murowany - 11 miesięcy od rozpoczęcia

Ten akapit to TL;DR:
Przejdźmy do gwoździa programu, czyli cen: wycena domu szkieletowego wynosi 499700 zł netto, murowanego 524300 zł netto. Do obu cen doliczyć musicie 8% VAT.

Uprzedzam, że w przeciwieństwie do firmy, w której pracuję (oferta domu szkieletowego), nie znam drugiej firmy (oferta domu murowanego), więc mogą znaleźć się nieuwzględnione niuanse. Ponadto wydaje mi się, że różnica w cenie jest pogłębiona przez aktualną sytuację na rynku materiałów budowlanych, dlatego zakładam, że w normalnych warunkach mogłaby być mniejsza.

#domyszkieletowe <-- obserwuj/czarnolistuj

Poprzednie wpisy:
1) Porównanie domów szkieletowych budowanych na miejscu i prefabrykowanych
2) Materiały cz. 1 - Drewno
3) Materiały cz. 2 - płyty poszycia, izolacja, folie i dyfuzja pary wodnej
4) Porównanie domów szkieletowych i murowanych
5) Przygotowania do zakupu działki
6) Przygotowania do zakupu działki - suplement
7) Odrolnienie działki autorstwa Majsterzyny cz. 1
8) Odrolnienie działki autorstwa Majsterzyny cz. 2
9) Pozwolenie na budowę

Poniżej, w komentarzu, możesz dopisać się do wołania na premierę realizowanego przeze mnie filmu o budowie domów szkieletowych od A do Z oraz osobny komentarz do wołania do następnych wpisów.

#budownictwo #budowadomu #budowa #budowlanka #dom #budujzwykopem #nieruchomosci
misisk - I oto jest: długo wyczekiwany wpis o porównaniu kosztów budowy domu szkielet...

źródło: comment_1629963611fap5zGTIlEzjUaHhPxieDp.jpg

Pobierz
  • 301
@misisk: 500k ale to juz z działką? czt bez działki i bez wykończenia?

lol, za ten domek 120m² ponad 500 tys netto?? Ale te firmy rucha*ą ludzi... Za 248m² z pełnym piętrem wyszło mi w ciągu ostatnich 11 miesiący , za stan deweloperski (w Warszawie) ok 500 tys...


@Mac02: opowi wycena za stan deweloperski bez działki i bez wykończenia?
tobie tez bez działki?
Pytanie od lajkonika: czemu akurat różnica w izolacji: murowany-styropian, szkieletowy-wełna.


@tragediusz: ponieważ wełna umożliwia dyfuzję pary wodnej. W przypadku domu murowanego nie ma to znaczenia w przypadku drewna ma. Innymi słowy dom drewniany obłożony styropianem ci zgnije.
via Android
  • 1
@Rst00 wybacz, że się w ten sposób wyrażę, ale nie przychodzi mi do głowy inna odpowiedź niż Instytut Danych z Dupy. Rozumiem, że Ci się wydaje, że wszyscy inwestorzy realizują budowy metodą gospodarczą, ale to tylko Twoje wyobrażenia. Rocznie kilkadziesiąt tysięcy domów jednorodzinnych budowanych jest systemem zleconym (rocznie oddaje się do użytku łącznie około 100 tysięcy domów jednorodzinnych). Pominę już, że zakłamujesz rzeczywistość twierdząc, że podrożały wyłącznie materiały do budowy domów murowanych
via Android
  • 2
@oremi zawsze trafią się sceptycy, którzy zakładają, że robię sobie reklamę. Jakoś nikt nie zwraca uwagi na to, że zawsze wprost piszę, że pracuję w takiej firmy i nigdy nie podaję jej nazwy, tworzę wpisy zupełnie niezwiązane z budownictwem szkieletowym, ani nikogo nie namawiam. Nie potrzebuję robić reklamy na wykopie - mamy wystarczająco dużo Klientów, żebym musiał się tu narażać. Moją misją jest przekazanie Mirkom, którzy planują budowę domu szkieletowego, wiedzy o
via Android
  • 1
@Djelon nie tylko punkt rosy należy uwzględnić, a współczynnik SD wszystkich elementów przegrody, ponieważ układając je w złej kolejności, ściana będzie zaciągać wilgoć do wnętrza, a oprócz tego więzisz wilgoć, która dostała się do przegrody podczas budowy. A nie wiem jak chciałbyś wentylować wnętrze ściany... I nie jest to żaden argument przeciw, bo wystarczy zbudować taki dom zgodnie ze sztuką i nie masz czym się martwić.
via Android
  • 0
@witos faktycznie robocizna poszła do góry, ale bez podnoszenia marży (przynajmniej u nas), więc trafia do pracowników, nie do firmy. Swoją drogą gratulacje - bardzo dobra cena Ci wyszła
@misisk: tylko szkoda że w tych 100 tys. domów jest spora część deweloperów gdzie inwestor tylko kupuje gotowy dom (przepłacając), druga część to inwestorzy którzy biorą generalnego wykonawce a ostatnia i myślę największa część to inwestorzy budujący metodą gospodarczą (która wcale nie oznacza że robią wszystko sami ale tym mianem też są określane osoby które biorą do współpracy różne ekipy). Co do cen materiałów to tak, pozostałe też podrożały ale nie
via Android
  • 0
@xyzak jakie problemy z finansowaniem i ubezpieczeniem masz na myśli? Ani jedno, ani drugie nie ma miejsca. Akustyka faktycznie jest słabsza niż w domu murowanym, o czym też pisałem kilkukrotnie, ale reszta to tylko powielanie mitów.