Wpis z mikrobloga

Dwa GIFy (drugi w komentarzu) z przejścia Io przed Jowiszem tej nocy :) Zdjęcia zrobione między 22:26 a 0:46, Celestron C8 N 200/1000 + Barlow 3x + ZWO ASI 290 MM. Każda klatka to 3 stacki z 25% z 300-500 klatek, po jednym stacku na kanał (RGB).

Podzielony na dwa, po rozjechał mi się focus w połowie i zanim wyregulowałem, to minęło sporo czasu i straciłem trochę danych, więc wyszedłby gwałtowny przeskok w jednym GIFie. Tak jak jest i tak wyszło niejednorodnie, bo zdjęcia nie były robione w stałych odstępach czasu (z początku nie planowałem w ogóle robić takich GIFów).

#astronomia #astrofoto #mojezdjecie #gruparatowaniapoziomu #jowisz #fizyk20content
fizyk20 - Dwa GIFy (drugi w komentarzu) z przejścia Io przed Jowiszem tej nocy :) Zdj...

źródło: comment_1629595671qb2KO3gIzoY6oytVEG5O7O.gif

Pobierz
  • 13
ale na zdjęciach od np. NASA tego aż tak bardzo nie widać,


@woland666: To może wynikać z dwóch powodów. Po pierwsze elipsoida obrotowa z bliskiej odległości przypomina bardziej kulę. Po drugie na zdjęciach z NASA Jowisz jest często w niepełnej fazie i trudno ustalić jego kształt. Na powyższym gifie jest w opozycji, czyli w "pełni"