Wpis z mikrobloga

1. Zmuś Pakistan do uwolnienia jednego z założycieli i dowódcę Talibów.

2. Zmuś Afgańczyków do wypuszczenia 5000 Talibów z więzień i pozwól im wrócić do swoich oddziałów

3. Wbrew Kongresowi i Senatowi zmniejsz liczbę stacjonujących żołnierzy w Afganistanie do 2500 na pół roku przed planowaną ewakuacją (2500 żołnierzy na kraj o powierzchni 2x większej od Polski).

4. Zdziw się, że pół roku później, że Talibowie mają pełne szeregi, są zorganizowani i przejmują prowincję za prowincją.

5. Próbuj usunąć z internetu swoje przechwałki co do tego co zrobiłeś w sprawie Afganistanu.

Źródła: 1 2 3 4


#usa #afganistan #neuropa #4konserwy #geopolityka #bekazprawakow
rzep - 1. Zmuś Pakistan do uwolnienia jednego z założycieli i dowódcę Talibów.

2. ...

źródło: comment_1629195209OrSpN98C3pa5HkQwsLW2Y3.jpg

Pobierz
  • 81
czyli mam rozumieć, że 5001 Talibańskich wojowników (bo nie żołnierzy) obaliło rząd i pokonało Afgańską armię która dysponowała o niebo lepszą technologicznie bronią i co najmniej takim samym wyszkoleniem?


@qluch: Nie, źle zrozumiałeś.

To ile czasu USArmy miało stacjonować w Afganie wg ciebie Mireczku? Jeszcze kolejne 20 lat?


Nie miało, wyjście z Afganistanu to konieczność.
Co mam Ci wyjaśniać? To, że swoimi decyzjami Trump wzmocnił pozycję Talibów i zostawił ten kraj na pół roku przed planowaną ewakuacją niemal bez sił amerykańskich co pozwoliło Talibom na przegrupowanie i przygotowanie do zajęcia kraju?


@rzep: Biden tę decyzję podtrzymał. Także Trump i Biden są współodpowiedzialni za stan obecny.

Wypuszczenie 5001 talibańskich wojowników nie miało znaczenia bo bez tych 5001 wojowników pochowane w górach oddział spokojnie dałby sobie radę z
@Kozajsza:
Klęska to klęska. Jakby prezydentem był Trump to był by za nią odpowiedzialny, tak jak Biden jest odpowiedzialny za ośmieszającą utratę Afganistanu nawet jeśli to Harris się chwaliła, że to ona miała kluczową rolę przy podejmowaniu decyzji Bidena o opuszczeniu Afganistanu.
Myślę, że Bidenowi zostało jeszcze na tyle świadomości, by być w stanie zrzucić to wszystko na poprzedników, ale zamiast tego skrytykował Afgańczyków i nagle "America first". No nieźle, ale
Biden tę decyzję podtrzymał. Także Trump i Biden są współodpowiedzialni za stan obecny.


@qluch: Biden podtrzymał decyzję o wyjściu z Afganistanu. Biden odziedziczył sytuację w tym kraju, gdzie Talibowie zostali wzmocnieni przez Trumpa, a siły USA były minimalne.

Wypuszczenie 5001 talibańskich wojowników nie miało znaczenia bo bez tych 5001 wojowników pochowane w górach oddział spokojnie dałby sobie radę z przeżartą korupcją armią USA.


Oczywiście, że miało znaczenie - to byli w
Klęska to klęska. Jakby prezydentem był Trump to był by za nią odpowiedzialny, tak jak Biden jest odpowiedzialny za ośmieszającą utratę Afganistanu nawet jeśli to Harris się chwaliła, że to ona miała kluczową rolę przy podejmowaniu decyzji Bidena o opuszczeniu Afganistanu.


@Mystige: Owszem, reputacyjnie Biden za to odpowiada.

Ale nie rozumiem argumentu o "ośmieszającej utracie Afganistanu" - no przecież Amerykanie zdecydowali się stamtąd wyjść, to co mieli utracić? Skoro armia Afgańska
@rzep: Ja myślę że cały lament nie jest o to że amerykanie wyszli z Afganu, tylko w jaki sposób to zrobili, a to jest tylko i wyłącznie wina Bidena. Możesz robić fikołki, możesz wklejać nawet 30 postów krytykujących Trumpa, ale tylko i wyłącznie Biden odpowiada za to co tam się dzieje. Gdyby realizował program wyjścia z Afganistanu, który przygotowała administracja Trumpa to byłbym pierwszy do krytyki Donalda, ale on go zmienił