Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
TL;DR: jestem na #emigracja, zarobiłem dużo pieniędzy i nie mogę na nic ich wydać

Wyemigrowałem z Polski do kraju A, za rok zmieniam oddział korpo na kraj B. Mam sporo oszczędności, ale i absurdalne poczucie bezsensu, bo nie mogę na nic legalnie wydać/zainwestować swoich pieniędzy. I tak:
1. mieszkanie w PL na wynajem? Nie, bo po dochód z mieszkania na wynajem zgłosi się skarbówka PL i kraju A. Nie, nie można tego rozliczyć w PIT, każdy doradca podatkowy mówi co innego.
2. mieszkanie w PL na to, żeby stało puste? Też nie, bo urząd skarbowy z PL uzna, że skoro mam w PL mieszkanie, to mam "ośrodek interesów życiowych" i ściągnie podatek od moich dochodów z A
3. nieruchomość w kraju A? Nie, bo zmieniam kraj na B i powstaną analogiczne problemy jak w pkt 1 i 2
4. akcje? Nie, bo zgłosi się skarbówka kraju A i PL i będzie chciała ściągnąć podatek, problem jak w pkt 1

Co robić? Jak żyć? Serio pytam. #pieniadze #finanse #podatki #prawo #inwestycje #gielda #nieruchomosci

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61198c9ef81bf9000b2c6e4e
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Wesprzyj projekt
  • 47
@AnonimoweMirkoWyznania: akcje i ETFy nie będą tu wcale takie głupie. Możesz kupić ile chcesz i nie zapłacisz podatku bo ten jest od sprzedaży. Możesz się zapakować w jakiś szeroki ETF z reinwestowaniem dywidend a podatek zapłacisz dopiero gdy będziesz chciał ten hajs wydać. Jeżeli masz go dużo to zapakuj go gdzieś bo to Ty właśnie w tym momencie „płacisz” inflację
@AnonimoweMirkoWyznania: Samo posiadanie mieszkanie nie ma związku z „centrum interesów życiowych” zwłaszcza jak je wynajmujesz albo masz inne gdzie indziej i akurat tam pracujesz.
4 - nie wiem czemu Polska skarbówka miała by coś wiedzieć o akcjach które masz ba koncie w kraju A.
Jak masz polskie konto maklerskie to podajesz adres za granica i już. Płacisz 19% podatku i odliczasz do w kraju docelowym.
@kazikonik: @yhbgrobdoivbvwamsv: @kexus512: @Trzpiot: @suqmadiq2ama:
Wy chyba nie rozumiecie ze PiS ostatnim rokiem zniszczył możliwość unikania podwójnego opodatkowania, a wiec mając jakikolwiek dochód będzie musiał całość dochodów w tym z zagranicy rozliczyć w Polskiej skarbówce, przez co będzie musiał zaplacic największy możliwy w Polsce podatek czyli 32%, zamiast płacić niższy podatek w kraju w którym zarabia bo w Polsce przecież 1500€ to kosmiczna flotą i milionerzy tyle
@kazikonik: A patrz co wyżej piszą.
Rodziny tez nie możesz mieć w Polsce.
Ludzie myślą ze chłopak ma problem bo nie chce odprowadzić podatku od wynajmu a prawda taka ze musiałby oddać polskiemu fiskusowi więcej podatków z zarobków za granicy niż zarobiłby na wynajmie mieszkania